Sivu 1/1

Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 03 Loka 2013, 21:12
Kirjoittaja samp0
No niinhän siinä sitten kävi, kun rupesin hehkuja vaihtamaan että viimeinen nelosen hehku napsahti kierteen alta poikki. Ilmeisesti sulanut kärki sen verran tiukasti kiinni että napsahti hehku poikki ennen kuin oikein ehti edes vääntämään kunnolla. Kierteet hyvässä kunnossa ja yläosa pyöri kevyesti irti napsahduksen jälkeen...

Nyt hyviä vinkkejä katkenneen nysän irroittamiseen. Tai vielä parempaa jos jollakin tässä Oulun seudulla työkalut homman suorittamiseen.
Tässä kuvaa kierreosasta, jonka juuresta hehku napsahti poikki.
Kuva

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 03 Loka 2013, 21:31
Kirjoittaja rgs1
Joko se jäljelle jäänyt kärki on tuossa vaiheessa jengattomana odottamassa männänpäätä?

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 03 Loka 2013, 21:39
Kirjoittaja Juho M-P
Hehkun kärjet paksunee yleensä noin 5mm päästä kärjestä. Eli eivät pitäisi pudota pyttyyn. Kaverin HDI pösössä katkesi noin, mutta antoi olla ja ajeli menemään. Lopulta lämpö ja puristuspaine irroitti pätkän ja sitten vain uutta reikään.

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 04 Loka 2013, 12:19
Kirjoittaja Teuwo
Jos pelkää että tumppi putuaa pyttyyn voi sitä muotoa luntat voi vaihdetuista vanhoista, taikka varaosasta.

Siis tarkastaa onko murtumakohdan alapuolella Juho M-P mainitsema olkapää.

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 04 Loka 2013, 14:14
Kirjoittaja samp0
Ei se sisään jäänyt pätkä minnekään pääse putoamaan. Pitänee yrittää tuota kovaa ajoa hetki ennen kuin alkaa kierretappeja sun muita ostamaan irroittamiseen.

Pikaisella googlettamisella näyttäisi homma suurinpiirtein menevän niin, että katkenneen hehkun sydän nyppästään irti ja kierteytetään katkenneeseen hehkuun pultti jota jollain menetelmällä aletaan yrittämään ylös.

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 08 Loka 2013, 10:19
Kirjoittaja Teuwo
Jos metodi "kovaa ajoa" ei pelaa niin kannattaa ainankin ajaa pannu lämpöiseksi ennenkuin alkaa nyhtää siitä pultista vaikka liukuvasaralla tumppia pois.

Köykämiininen kansi kun turpoaa lämmetessään enempi kuin teräksinen hehku, joten lämpimällä pahkalla reikä johon tumppi on halvaantunut on löysimmillään.

Sama kyllä pätee hehkunvaihtoo noin yleensäkkin.

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 08 Loka 2013, 22:53
Kirjoittaja samp0
Ajelin kyllä pannun kuumaksi ennen vaihtotyötä, mutta ei siitä apua tuntunut olevan. Tainnut palaa viimeisen päälle tiukasti kiinni...
Sain hehkusta ydinlangan nyppästyä pois ja kierteytettyä M5 kierteen hehkun sisälle. Ruuvasin kierretangon kiinni ja yritin mutterilla kiristää hehkua irti, mutta loppui uskallus kiristää kierteen korkkaamisen pelossa. Eli ei aivan helpolla ole tulossa hehku kannesta pois.

Pitänee jostain etsiä liukuvasara käteen ja kokeilla josko hakkaamalla tapahtuisi jotain...

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 16 Loka 2013, 03:12
Kirjoittaja Aabelix
Melko jummijammi tuntuu olevan, liuotinöljyä vain reikään odottelua ja ajelua, jäädytys sprayllä voisi koneen ollessa kuuma ruikata pillin avulla shokkihoitoa suoraan sinne hehkutulpan jämän sisälle ja liukuvasaranhan voi tekaista kätevästi suoraan siihen kierretankoon mikä on hehkutulpassa kiinni :wink:
Suurin syy noihin juuttumisiin on liikakiristys asennettaessa, kiristysmomentti on 8 - 10 Nm eli sen kiristää käsin ilman räikkää pelkällä pitkällä 9mm hylsyllä kun ottaa kinttailla hitusen paremman otteen ja vääntää kiinni :D

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 16 Loka 2013, 21:43
Kirjoittaja jjvirtan
Noi ohkaset hehkut tulee tosiaan pieneen momentiin,pieni räikkä riittää ja varovasti,kyllä ne siellä pysyy.Ongelmia tulee silloin jos joku on vetänyt nuo tiukkaan eivätkä lähde enää irti.
Omasta kokemuksesta tehtaan jäljiltä on nuo lähtenyt kyllä helposti irti,toki irrotus kone kuumana.

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 17 Loka 2013, 10:53
Kirjoittaja Teuwo
1/4" tuuman vääntiöllinen kalibroitu momenttiavain on hyvä olla olemassa.

Jonkun turbon akselimutterien lisäksi voi osoittautua hyvinkin v*tutusta säästäväksi kilkuttimeksi halvempiakin hentoja nikaleita kiristellessä, esimerkiksi nyt vaikka noita hehkuja.

Kun on saita ja köyhä, eli ajaa samoilla roiskeilla hyvin pitkään, niin kaikki kannattaa laittaa siten että epäilee joutuvansa samat paikat purkamaan vielä itse uudelleenkin joskus vuosien päästä.

Tai jos hehku halvautuukin niin on ainankin hyvä omatunto kun on jättänyt hyvät antiseize voiteet väliin ja pannut momenttiin - loppu menee paskan mäihän piikkii :)

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 17 Loka 2013, 16:59
Kirjoittaja samp0
Juu eipä tuo tuolta tunnu tulevan ulos vaikka useampaan otteeseen yrittänyt jo väkertää irti.
viimeksi vielä onnistuin katkaisemaan pultin hehkun sisään... Tällä hetkellä katkenneen hehkun yläreuna ja katkennut pultti ovat kannen kanssa samassa tasossa.
Eli joko hehku nousi sentin matkan ylöspäin, tai katkesi jostain syvemmältä uudestaan ja nousi pätkä vähän matkaa.

Omaa tyhmyyttäni katkaisin pultin vielä hehkun sisään, kun käytin mutteria prikkana, jota vasten hehku nousi ja kiristin pultin sitten poikki kaiken muun hyvän lisäki.

Ei auta kuin yrittää etsiä pitkä istukka poraan ja alkaa poraamalla ensin katkennutta pulttia pois ja sen jälkeen tutkia josko poraisi koko roskan irti.
Suuttimenhan joutuu tällöin varmuudella irroittamaan, että moskat saa hehkun aukosta puhaltamalla ja magneetilla ongittua pois. Tarviiko suuttimeen uudet tiivisteet tai muuta?

Re: Vectra C 1.9CDTI hehku poikki

Lähetetty: 23 Loka 2013, 23:58
Kirjoittaja samp0
Sain viimeinkin katkenneen hehkun irti useamman tunnin pakertamisen jälkeen.
Ensiksi 3mm terällä muutama milli ja sitten isommalla terällä perään ja taas pienemmä, jne. sain lopulta porattua hehkusta katkenneen pultin matkan pois.
Ei olisi onnistunut ilman työpaikalta löytyneitä kunnon työkaluja ja normaalia pidempiä poranteriä. Normiterällä kannen pintaan saakka ei yllä...
Tämän jälkeen kierteytin jäljelle jääneen hehkun sisäpinnan jälleen M5 kierretapilla. Tässä vaiheessa kierrettä sai enää ehkä 3cm matkalle mitä hehkun vartta oli poraamisen jälkeen jäljellä.

Tähän jo reilusti syvemmällä kannen sisässä olevaan hehkuun kiersin ruuvilukitteen avulla 12.9 kovuuksisen M5 pultin johon hitsasin jatkoksi liukuvasaran. Tällä yhdistelmällä jumittunut hehku lähti lopulta yllättävänkin helposti irti! Aivan kuin vittuillakseen tuli muutamalla liukuvasaran nykäyksellä ylös. Pari kuvaa kunhan saan lisättyä