Sivu 1/1

Vectra C 2.2 GTS 2003 alapallonivel ja ylätukivarsi korjaus

Lähetetty: 23 Huhti 2014, 20:23
Kirjoittaja SamuliOulu
Osien hinta ja laata / kuinka työläs korjata?

Kävin eilen katsastamassa. Oikealle taka täytyy laittaa ylätukivarsi (molemmat päät väljät) vasemmalla edessä alapallonivel väljä. Nämä on pakollisia siis, jonka vuoksi tuli uusintakäynti.

Lisäksi suositteli laittamaan taka kallistuksenvakaajan runkokumen/kumet. Nii ja pakoputkesta oli kadonnut yksi kannake. Näyttää kannakkeet ruostuvan pois, muuten oikein hyvän näköinen putki. Hitsaan siihen pätkän pyörötankoa, nii homma kunnossa.

Osien hinnaksi Tarviketorilla Oulussa tulis yhteensä 235 euroa. Tukivarrenosat 75, eteen se koko setti 145 ja kumet 15 euroa. Kehui, että Saksalaisen valmistajan osia, että kestää varmasti. Onko tämä hinnoittelu ok tai mistä näitä ylipäätään kannattaisi hankkia? Olen vältellyt autojen omistamista ja laittoa muutaman vuoden, ettei ole ihan tuoreessa muistissa asiat.

Re: Vectra C 2.2 GTS 2003 alapallonivel ja ylätukivarsi korj

Lähetetty: 23 Huhti 2014, 20:44
Kirjoittaja MasaKoo
Jos haluat helpoimmalla päästä niin tarviketorilta kannattaa ostaa, osasepolta myös kynsilehdosta voipi kysästä hinnat. Ja näistä hinnoista kannattaa aina myös koittaa tinkiä.

Halvimmalla luultavasti pääset jos sukellat ebayn ihmeelliseen maailmaan, vaatii vähän jo kielitaitoa ja muuta mukavaa.

Re: Vectra C 2.2 GTS 2003 alapallonivel ja ylätukivarsi korj

Lähetetty: 24 Huhti 2014, 10:58
Kirjoittaja SamuliOulu
Taidan asioida Tarviketorilla.

Re: Vectra C 2.2 GTS 2003 alapallonivel ja ylätukivarsi korj

Lähetetty: 30 Heinä 2014, 17:40
Kirjoittaja SamuliOulu
Sain sopivat osat tarviketorilta, paitsi kallistuksenvakaajan kumet olivat liian suuret.Aikataulun vuoksi en sukeltanut ebayn ihmeelliseen maailmaan. Kiitti vinkeistä!

Kuudessa tunnissa sain kaverin kanssa vaihdettua alapallonivelen ja ylätukivarren taakse + hitsattua uuden pakoputken kannakkeen. Kaikki pultit lähti hyvin auki. Takana oli vaan melko ahdas se korin päädyn pultin irroittaminen.

Re: Vectra C 2.2 GTS 2003 alapallonivel ja ylätukivarsi korj

Lähetetty: 12 Elo 2014, 21:42
Kirjoittaja LeFa16
Onkohan kukaan kokeillu noita "Fortuneline" merkkisiä ylätukivarsia? Onko väljiä jo viikon päästä, hinta hieman houkuttaa Nimarkilla. 26,65kpl ja molemmille puolille pitäs hommata, hieman alle 65€ yhteensä toimituskuluineen. Kovasti kahden vuoden takuuta lupaavat mutta miten sitten takuu toimii... Lemförderiltä ja vastaavilta 140-160€. Tuli kytkinremppa tehtyä niin nyt pitäs säästää jokainen euro :D