Sivu 1/1
hehku ongelmat ja vikakoodinlukija
Lähetetty: 28 Marras 2014, 16:26
Kirjoittaja tony34
Auto olis Vivaro 2.5 -07.. Hehkun valo jää palamaan näyttöön. Mitään oireita ei ilmene. Kannattaako ostaa itelle vikakoodin lukulaite ja alkaa sitä kautta tutkimaan asiaa? Mikä olis edullinen ja hyvä?
Re: hehku ongelmat ja vikakoodinlukija
Lähetetty: 29 Marras 2014, 16:38
Kirjoittaja tony34
jeps.. Kyllähän sieltä koodia tuli.. P0380 hehkutulppa/lämmitinosoitinpiiri A.
Re: hehku ongelmat ja vikakoodinlukija
Lähetetty: 01 Joulu 2014, 04:24
Kirjoittaja tony34
Voikohan tuo vikakoodi tulla Webastosta jos on tehdas asenteinen? Auton kun käynnistää kylmänä niin hehkuttaa normaalisti ja hehkun valo sammuu. Mutta syttyy pian palamaan uudestaan. Auto lähtee hyvin käymään ja kaikki tehot on tallella. Oon kuullut että hehkuvikaisesta häviäis tehoja. Ja tosiaan Webasto ei lähe pöriseen kun hehkun valo palaa.. Kun normaalisti se käynnistyy pian auton käynnistämisen jälkeen. Webastolle oon huollon tekemässä kun on oikutellut. Mites ne auton hehkut olisi helpoin tarkistaa?
Re: hehku ongelmat ja vikakoodinlukija
Lähetetty: 01 Joulu 2014, 09:36
Kirjoittaja seero
Mitenköhän hehkuken toimimattomuus vois aiheuttaa tehottomuutta? Jos se käyntiin lähtee niin kyllä joka muki käynnistyy hetken päästä vaikka oia jossaki hehku pimeänä. Mittaus helpoiten ottamalla hehkujen johdot irti ja yleismittarilla vastusmittaus hehkun päästä ja toinen mittarin piuha maihin, vaikka moottorin lohkoon. Resistanssi toimivassa hehkussa pitäs olla joku 1-3 ohmia. Poikki olevassa hehkussa ääretön vastus.
Tyypillinen tapa moottorinohjaimille ilmottaa hehkuviasta on polttaa hehkuvaloa hetki startin jälkeen. Sitä joskus tosin käytetään muidenkkn vikojen ilmoitukseen.