Sivu 1/1
Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 13 Joulu 2014, 12:02
Kirjoittaja pera69
Morjensta. Hommasin sellaisen opel combo diiselin 1.7 -96 mallin. Ongelmana on ettei se käynnisty kylmänä. Hehkut mitattu, rele ohitettu nappi hehkutus, polttoainesuodatin vaihdettu. lokilämppäri rikki mutta sisätilapuhaltimella lämmittämällä, ( noin tunti) lähtee käyntiin ja lämpimänä toimii ihan hyvin. Onko ideoita? Kiitos
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 13 Joulu 2014, 12:23
Kirjoittaja seero
Startti ja akku kunnossa? Viime talvena pakkasissa käyntiinlähtö oli työlästä, startti oli niin kulunut että kone pyöri tosi laiskasti ja sen takia ei käynnistyny kylmänä, startin vaihdon jälkeen laakista tulille. Dieseli vaatii reippaan pyörityksen varsinki jos kone ei enää ihan neitseellinen ole.
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 13 Joulu 2014, 20:06
Kirjoittaja Juho M-P
Isuzu 1.7:n tyyppiominaisuus. Venttiilit kantaa kylmänä. Joudut säätään venttiilit. Ja välttämättä välyssäätöpalaa ei oo niin ohutta kuin tarvit joten edessä on venttiili/istukkaremontti. Sitten se kestää taas 300tkm.
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 14 Joulu 2014, 09:49
Kirjoittaja FullMetal
Juho M-P kirjoitti:Isuzu 1.7:n tyyppiominaisuus. Venttiilit kantaa kylmänä. Joudut säätään venttiilit. Ja välttämättä välyssäätöpalaa ei oo niin ohutta kuin tarvit joten edessä on venttiili/istukkaremontti. Sitten se kestää taas 300tkm.
Näinhän se menee.
tuossa moottorissa on semmonen mukava ominaisuus että istukat kuluu ja venttiilit on sen takia raollaan. 300 000 kilsan välein ku tkee kansirempan ni ihan hyvä kone.
Kerran oon tommosen elvyttäny silleen että joutu ohuinta mahdollista lätkää ohentamaan hiomalla ( nauhahiomakoneella hankasin ).
Toimihan tuo ja lätkäki kesti eikä halennu vaikka epäilin että se meni niin ohueksi se limu että saattaa nasahtaa halki.
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 14 Joulu 2014, 13:09
Kirjoittaja caravan69
Tämä olikin hyvä tieto tulevan varalle. Vielä combo starttaa puolen kierroksen startilla mutta mittarissa jo 340tkm niin varmaan edessä on remontti.
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 14 Joulu 2014, 13:31
Kirjoittaja vivamanTT
Mulla on sitten uusia välyslätkiä, ohuimmasta päästä myyty, mutta on niitäkin jotain, ja käytettynä joku 150kpl lisää. 3€/kpl oli sitten uusi tai vanha. Onhan näitä korjattu silleenkin, että venan päästä otettu muutama kymppi pois...
Re: Combo 1.7 d -96 ei kännisty
Lähetetty: 14 Joulu 2014, 14:55
Kirjoittaja Juho M-P
Magneettipöytäsellä NC hiomakoneella noita joskus hiottiin ohuemmaks.