Sivu 1/1
Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 28 Touko 2015, 19:47
Kirjoittaja pensseli
Apua..
Vivaro ei käynnisty,pyörii kyllä. Ajosta suoraan parkkiin ja siihen jähmetty..
Vaihdettu: polttoainesuodatin,hehkut,hehkurele. Missä vika,osaako joku auttaa??
Polttoainetta tulee suodattimeen asti,tarkistettu.
Neuvoja,mistä alan etsii vikaa??
Apua kaipaan ja nopsaan,kiitos..
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 28 Touko 2015, 20:26
Kirjoittaja FullMetal
vikakoodit vikakoodit... jakopää?
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 28 Touko 2015, 21:27
Kirjoittaja jusa_^
Kokeileppa nykästä egr:n piuha irti ja kokeile sitte käyntii
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 08:26
Kirjoittaja FullMetal
nii tai jos epäilet että egr on auki niin kaasu pohjassa lähtee käyntiin mutta ei käy tyhjäkäyntiä ja liittimen irroittelu ei jumivaa egr venttiiliä lumpsauta kiinni vaan sitä pitää vähän kolkutella vasaralla jos se on jäsähtäny auki.
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 11:38
Kirjoittaja pensseli
Jakopää kunnossa!
Miten tuon egr venttiilin voi tarkistaa?,koska se auki ja kiinni?
Otin jo irti ja putsasin.
laitoin virrat päälle ja ei siinä tapahtunut mitään ku oli kädessä ja piuhat kiinne.
Tuntuu kun ei tulisi virtaa hehkuille?,mites sen tarkistaisin??
APUA!! Pekka
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 12:59
Kirjoittaja FullMetal
Ei varmaan hehkutakkaan jos on 15 astetta lämmintä pihalla. Tommonen common rail kyllä lähtee ilman hehkun hehkua käyntiin.
EGR venttiili ei liikuskele sillon ku autolla ei ajeta. testerillä sitä voi koeliikuttaa mutta ei muuten oikeastaan.
Vikakoodithan ne kannattaa edelleen lähtä lukemaan tai luetuttaa jos jollaki foorumilaisella sielläpäin ois op com jos ilmotat missäpäin suurinpiirtein auto on.
Onhan tankissa polttoainetta, onko siinä polttoainesuodatinkotelon vieressä semmosta puristeltavaa kuulaa josta voi pumpata polttoainetta?? jos on niin siitä voi avata suodattimelta ruuvin ja puristella sitä kananmunaa kunnes ruutaa diiseliä riittävästi sieltä eikä purputtele ilmaa, jos ei oo sitä kananmunaa ni sitte siinä on tankissa siirtopumppu.. tosin siellä ois varmaan sitte railipaineista tms jotaki vikakoodeja jos on paljon ilmaa.
ja onko tehty hiljattain jotaki remppaa jolla vois ollla syy yhteys kyseiseen vikaan?
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 22:02
Kirjoittaja pensseli
Salossa auto on.
Viron kaveri sai jotain: commonrail sensor vikaa sekä et polttoaineen paine alhainen..
Voisko siirtopumppu tankista olla sökö,siksi ei painetta? suodattimeen kyllä ainetta tulee..
Käsipalloa ei ole,jolla ilmata.
Pekka
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 22:03
Kirjoittaja pensseli
Ja hehkuvalo sammuu ja syttyy heti uudelleen ja jää palaamaan??
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 29 Touko 2015, 22:49
Kirjoittaja toma81
Meikäläiseltä löytyy opcom salosta jos tarvii vielä lueskella koodeja...
Re: Vivaro 1.9dti
Lähetetty: 01 Kesä 2015, 07:28
Kirjoittaja FullMetal
joo jos on railipaineista vikakoodia niin saattaa olla paineensäädin pumpun perästä rikki, tai sitte tunnistin ite kiskosta. Pitäs testerillä kattoa startatessa tapahtuuko kiskossa yhtään minkäänäköisät polttoainepaineen nousua ja vaihtaa eka säädin ja sitte jos ei pelaa ni painetunnistin tai toisinpäin.
siirtopumpun voit tsekata ku otat letkun irti suodattimelta ja väännät virrat päälle.. jos tulee naftaa letkusta niin siirtopumppu ok.