Sivu 1/1

zafira a 2.0 di ei ota kierroksia.

Lähetetty: 27 Touko 2016, 16:18
Kirjoittaja lisitsin
Nyt on tullut semmoinen vika et ei anna välillä ku 2000 kierroksia ja työntää savua putkesta. Sitten kun uudestaan käynnistää niin saattaa taas pelata normaalisti. Kylmänä starttuuttaa pitkään mut lämpimänä lähtee heti käyntiin. Liittyykö asiaan vai onko vaan hehkut menny. Moottorin merkkivaloa välillä vilkuttelee. Mikä vois olla vikana?

Re: zafira a 2.0 di ei ota kierroksia.

Lähetetty: 27 Touko 2016, 22:42
Kirjoittaja rgs1
Kierrosten puutteen syytä voi parhaiten arvella testerillä. Saattais olla ilmamassamittari entinen. Poraa reikä imm:n mittapäähän nuolen alle. Kylmästartin hankaaminen voi olla ilmavuoto polttoainepuolella.

Re: zafira a 2.0 di ei ota kierroksia.

Lähetetty: 09 Kesä 2016, 17:10
Kirjoittaja lisitsin
Nyt on ruvennut starttuuttamaan kylmänä ihan helvetin pitkään. Lämpimänä taas ei oo mitään ongelmaa. Mistä aloitan ilmavuodon etsinnän vai laitanko koko paskan myyntiin. Voiko tuon suodattimen korvata jollain toisella suodatin mallilla jos vika siellä.

Re: zafira a 2.0 di ei ota kierroksia.

Lähetetty: 09 Kesä 2016, 19:01
Kirjoittaja Maamoottori
jos lainaan tätä topikkia kun oireilee vectra c 2,2 dti vähän samanlailla.
eli pari kertaa tehny liikennevaloissa sen että ei ota kierroksia, menee muutama sekuntti kun saa jenkaa kerättyä sen verran että voi lähtee ajaa.
valot meinaa vaihtua jo takas kun saa jengat kohilleen. :yawn: kaasua kun painaa niin auto meinaa vähä tukehtua tai vastaavaa, ei ole kyllä sammunu kuitenkaan. vikavalo ei pala. tyhjäkäyntiä käy tasaseen.
ilmamäärämittari on uudehko. olisko kaasuläppäkotelo nokeentunu tai jotain ?

Re: zafira a 2.0 di ei ota kierroksia.

Lähetetty: 10 Kesä 2016, 07:44
Kirjoittaja Aimo
lisitsin kirjoitti:Nyt on ruvennut starttuuttamaan kylmänä ihan helvetin pitkään. Lämpimänä taas ei oo mitään ongelmaa. Mistä aloitan ilmavuodon etsinnän vai laitanko koko paskan myyntiin. Voiko tuon suodattimen korvata jollain toisella suodatin mallilla jos vika siellä.
Aloittaisin ilmavuodon etsinnän suuttimilta tulevien paluuletkujen tarkistamisella. Jos ovat kovettuneet ja hauraat, niin vuoto todennäköisesti noissa letkuissa. Toinen vuotokohdan mahdollisuus lienee suodatinkotelon kannen tiiviste. Suodatinta vaihdettaessa ja kantta kiinni laitettaessa oltava huolellinen, että tiiviste pysyy urassaan.