Sivu 1/1

Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 04 Kesä 2016, 21:33
Kirjoittaja sis
Vaihdoin viikko sitten lopultakin C Vectraani(-06) katalysaattorin ja hiukkassuodattimen välisen putken jonka jousto-osa oli vuotanut jo pitkään melko reilusti.Putken vaihdon jälkeen alkoivat ongelmat eli moottorin ollessa aivan kylmä palaa vikavalo(auto ja kiintoavain) keltaisena muutaman minuutin(parin kilometrin ajomatkan) kunnes sammuu eikä vikavalo syty uudestaan ennenkuin moottori on jäähtynyt useita tunteja.Lisäksi tuon vikavalon syttyminen riippuu ulkoilman lämpötilasta :o sillä kun lämpötila on alle 15 astetta se ei syty käynnistyksen jälkeen.

Moottorista puuttuu selkeästi vetoja ja kuluttaa normaalia enemmän.Alle 2000rpm on kuin polkisi tulpatonta mopoa.Sen jäkeen vetää ja kiihtyy muttei niinkuin ennen putken vaihtoa.Tasakaasulla,alle 2000 kierroksilla myös nykii hieman jota ei tehnyt ennen pakoputkiremonttia(3 syl suuttimen liitin on vaihdettu joten ei johdu siitä).Egr on vaihdettu pari kuukautta sitten jo uutena viallisen tilalle eikä nykiminen ole samanlaista kuin se aiheutti.

Auto oli eilen katsastuksessa ja papereissa ei ole mitään vikakoodeista mutta ilmeisesti savutusarvo(lukee vain "mitattu pakokaasu" norjaksi) on 1.3 joka on käsittääkseni DPF:lle todella korkea.Ei tullut tänään kokeiltua minkälainen paine putken päähän syntyy kun kädellä tukkii enkä enää lähde parin vitutuskaljan jälkeen sitä tekemään.Pakokaasuja sieltä tulee kyllä pihalle mutta savua ei liiemmin näy.

Jossain topikissa hieman samanlaisia oireita(tehottomuus,kohonnut kulutus) aiheutti alipainvuoto joita täytyy tutkia huomenna.

Olen omistanut auton kaksi vuotta enkä ole kertaakaan täydellä varmuudella havainnut regenerointia joten mikähän taunus tuota vaivaa?
Kylmii se mahdollisuus jonka luin vanhasta topikista,että ensin tukkeutui DPF ja sitten hajosi turbo.Olisiko tuo vuotava pakoputki tehnyt sen ettei ole regeneroinut ja siksi pöttö tukkoinen?Tänään ajoin n.100km matka-ajoa(60-85 km/h) koneen lämpöjen ollessa mittarin mukaa 85-90 joten olisi luullut regeneroivan jos on tukossa vai onko jo ton pöntön laulut laulettu.

Ennenkuin joku vastaa,että lue vikakoodit niin ei ole sitä mahdollisuutta.Vikakoodilukija(iCarsoft OP II) on tulossa vasta ensi viikolla.

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 05 Kesä 2016, 19:23
Kirjoittaja sis
Tänään tuli autoa tutkittua eikä pakoputki ole millään muotoa tukkoinen.Pakokaasut tulevat sellaisella paineella läpi tyhjäkäynnillä ettei kädellä pysty tukkimaan kunnolla eli DPF ei ole tukossa.Taisi olla vaan yhteensattuma,että moottorin kenkkuilu alkoi samaan aikaan kun vaihdoin tuon pakoputken pätkän.Korkea savutusarvo johtui luultavasi siitä,että täällä kone karstoittuu väkisinkin kun missään ei laillisesti saa ajaa lujempaa kuin 80km/h ja koneessa on aika paljon ajetut öljyt.

Nykimisen syy mahdollisesti löytyi.En päässyt vielä kokeilemaan "hätäkorjausta" kun on nippusiteet loppu.Nykiminen on samantyylistä jolla kolmossylinterin suuttimen liitin aloitti oireilunsa ja nyt kakkos- ja nelossylinterien suuttimien liittimet ovat likimain yhtä väljiä kuin tuo kolmonen oli kun pudotti suuttimen lopulta pelistä.Vain ykkösen liitin on tiukka noista alkuperäisistä.Täytyy huomenna kiristää nuo kakkonen ja nelonen nippusiteellä paikoilleen niin näkee onko vika väljissä liittimissä.Tuolla tavoin tein väliaikaisen korjauksen kolmosellekin kun odotin uutta liitintä ja toimi vallan mainiosti.Jotain muutakin tuolla luultavasti on vialla kun tehoja puuttuu reilusti.Ehkäpä se vikakoodilukija kertoo jotain ens viikolla. Rikkinäisiä alipaineletkuja en löytänyt mutta jostain syystä alipainepumpulta lähtevän letkun liitin on melkoisen väljä,heiluu kuin hullun m#%kku mielettömän /ceessä, mutta tekeekö tuo alipainetta muualle kuin jarrutehostimelle?Sinnehän se letku kuitenkin menee.
Täytyy jatkaa vienetsintää huomenna.

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 06 Kesä 2016, 09:40
Kirjoittaja jrauhala
Ehkäpä se vikakoodilukija kertoo jotain ens viikolla
Luulisi, että sinne joku koodi on jäänyt muistiin, kun kerran valokin paloi? Lukijallahan se tosiaan selviää.

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 07 Kesä 2016, 20:13
Kirjoittaja sis
Nykiminen ratkaistu.Sama suuttimien liitinvaiva kuin viime vuonna kolmossyliterin kohdalla.Kiristin 2- ja 4-sylinterien liittimet pohjaan nippusiteillä eikä nykimisestä enää tietoakaan.Täytyy siis tilailla noita sinisiä liittimiä ja vaihtaa noin kaikki kolme vanhaa kun kai toi ykkösenkin liitin on kohta samaa shaissea kuin nuo muutkin vaikkei se vielä ole väljä.

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 09 Kesä 2016, 21:06
Kirjoittaja sis
Vikakoodit luettu ja vain suuttimilta tulleita löytyi.Nuo väljät liittimet aiheuttivat ilmeisesti koko ongelman joka poistui tuolla nippuside hätäkorjauksella.
Taas on koneessa vetoja eikä vikavalo enää näyttele itseään eikä nyi :D .

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 19 Kesä 2016, 00:11
Kirjoittaja Jupo
Olisiko kellään tässä oulun alueella sitä op-com ohjelmistoa jos jollakin korvauksella ajettais Zafira b :hen se hiukkasloukun puhdistus. Kyllä se tuntuu kuitenkin aikaajoin polttavan mutta tuntuu että jos sen manuaalisesti laittais päälle ja antaisi palaa loppuun saakka niin polttaisi paremmin,tiedä sitten.

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 22 Kesä 2016, 09:45
Kirjoittaja Aabelix
Jupo kirjoitti:Olisiko kellään tässä oulun alueella sitä op-com ohjelmistoa jos jollakin korvauksella ajettais Zafira b :hen se hiukkasloukun puhdistus. Kyllä se tuntuu kuitenkin aikaajoin polttavan mutta tuntuu että jos sen manuaalisesti laittais päälle ja antaisi palaa loppuun saakka niin polttaisi paremmin,tiedä sitten.
Joko DPF pakkopuhdistettu, iissä ainakin on op-com ja tech2: kin jos vielä apua kaipailee..

Re: Z19DTH DPF tukkossa(ko?)

Lähetetty: 29 Kesä 2016, 00:36
Kirjoittaja Jupo
Ei ole vielä pakkopuhdistettu. Puhdistelee sitä kyllä aika-ajoin mutta silti jos sen ajais käsin päälle ja polttaisi kunnolla niin vähän tuntuisi helpottavan. Vikaa ei kuitenkaan ole,ainakaan nyt. Missäs hinnoissa nämä puhdistukset pyörii?