Sivu 1/1

Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 27 Heinä 2018, 16:35
Kirjoittaja ekko
Uteliaisuus vaivaa kun hankin äsken diesel corsan niin huomasin nyt että välillä hukkaa vedot eikä kierrä kuin 3500 rpm vika poistuu kun käyttää sammuksissa. Vikakoodeissa sanoi että ahtopaine liian korkealla. Mikähän ois viisain ja luonnollisesti halvin korjaus? Auto on 75 heppainen 2011 mallinen koneen koodi on Z13DTJ. Onko noissa muuta paine anturia kuin imusarjassa? Vai onko 10tkm paikallaan ollut turbo rikki?

Re: Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 27 Heinä 2018, 19:51
Kirjoittaja 1,2sorsa
Mistä hommasit turbon ja tulikosen mukana hukkaportti

Re: Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 27 Heinä 2018, 21:20
Kirjoittaja ekko
En nyt muista missä verstaassa oli huoltokirjan mukaan vaihdettu. Ostin auton äskettäin ja oon ajanut sillä vasta 300 km.

Re: Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 27 Heinä 2018, 21:45
Kirjoittaja 1,2sorsa
Suosittelisin kääntymään myyjäliikkeen puoleen että korjaavat tai perut kaupan.

Re: Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 27 Heinä 2018, 23:05
Kirjoittaja ekko
Näin toimisin jos olisin fiksu mutta tulee näköjään hakattua päätä seinään ku ei usko että pienellä ajatuksella säästäis itseään pettymyksiltä. Puoli ilmainen auto niin ei taas osaa antaa periksi.

Re: Corsan ahtopaineista

Lähetetty: 10 Elo 2018, 18:17
Kirjoittaja ekko
Itselle ja ehkä muille vastaten. Tuuppasin aavistuksen verran paine-ilmaa tuon turbon kellon letkuun niin alkoi mokoma toimia, eikä ole enään temppuillut. eli tais vaan olla hukkaportin kello jumissa.