Sivu 1/1
Lähetetty: 24 Marras 2002, 20:02
Kirjoittaja Exorcist
Eli miten on. Kun tuon Saksasta auton missä on madallussarja niin tarvinko TüV todistuksen madallussarjasta että saan auton kilpiin?
Lähetetty: 25 Marras 2002, 10:16
Kirjoittaja Tuomas
Vaatimukset on samat kuin Suomenkilpisessä autossa, eli riippuu vähän auton iästä. Asiaa on käsitelty lukuisia kertoja, hakemalla varmasti löydät niitä vanhojakin juttuja.
90-luvun alun jälkeen rekisteröidyille autoille tarvitaan todistuksia, vanhemmille ne eivät ole välttämättömiä mutta saattavat helpottaa katsastusta.
Lähetetty: 25 Marras 2002, 11:42
Kirjoittaja salex
Jos auto on katsastettu Saksassa yli 51 mm madallussarjalla niin sitä ei saa Suomessa katsastettua, jos ei hae poikkeuslupaa. Kuitenkaan yli 76 mm sarjoja ei saa lailliseksi.
Lähetetty: 25 Marras 2002, 14:18
Kirjoittaja Exorcist
Eli jos ei vanhalta omistajalta löydy sitä Tüv todistusta niin mistäs sellasen mahtaa saada hommattua? Saako valmistajalta pyynnöstä noita?
Lähetetty: 26 Marras 2002, 13:16
Kirjoittaja Opelixia
Kyllä niitä saa valmistajilta!...