Astra -98 1.6 16v (x16xel) Nykii pintakaasulla. **Korjattu**

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
RTU
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 03 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Pernaja

Astra -98 1.6 16v (x16xel) Nykii pintakaasulla. **Korjattu**

Viesti Kirjoittaja RTU »

Eli otsikon mukainen vehje nykii pintakaasulla, ei tunnu katkovan sytytystä (sytytyskasetti ehkä poisluettu?) mutta nytkyttää tosi veemäisesti,eli ooppelimaiseen tapaan, ei hirveän paljon mutta sellaista nytkytystä.

Ei nyi kiihdyttäessä, eikä korkeilla kierroksilla. EGR tulpattu, tulpat vaihdettu, ilmanputsari vaihdettu, ja CRC:tä ruiskutettu liittimiin, tai oikeastaan WD-40 mutta lienee sama vaikutus..
Sen ruiskutuksen jälkeen on vikavalo alkanu palamaan (EGR varmasti) vaikka ennen ruiskutusta oli jo tulpattu, ja ei palanut valo. Nykimistä on ollut jo ostettaessa.. PRKL

Ja miten helposti se pitää liikkua se tyhjäkäynti moottorin jousiakseli (en keksi parempaa nimeä) sitä saa liikuteltua kyllä mutta melko voimalla sitä pitää vetää, tai painaa.
Ja kuinka ulkona sen kuuluu olla? Alfamerin kirja sanoo 33mm mutta silloin ei ainakaan oma Astra käy enää tyhjäkäyntiä. On tällä hetkellä jotain 40-45mm ja tyhjäkäynti noin 800-900 rpm.

Vaikuttaako se pintakaasulla ajamiseen?

Eli arvailuja kaipaan, bensafiltteri näyttää uudelta, joten sitä en ole vaihtanut mutta Motonetista hain uuden mutta se ei mennyt heittämällä kiinni, eli niitä muoviosia joutuisi hiomaan jos sen kiinni haluaa.. epäilen tosin että suodattimessa ei ole vikaa..

Korjattu: Otin EGR:n liittimen irti! Ei enää nykimistä, Vikavalo palaa nyt kokoajan mutta ei haittaa. Eli pelkkä EGRään tehty sokea tiiviste ei riittänyt.
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

Viesti Kirjoittaja ap85 »

Mulla on välillä vähän samaa vikaa omassa astrassa. Olisin myös kiitollinen jos joku osaisi valaista asiaa hieman. Itse olen harkinnut egr:n tulppausta ja kaasuläppäkotelon huoltoa, mutta ei ole toistaiseksi ollut aikaa, mukamas :wink:
Skoda Octavia TDI
vilisal
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 08 Heinä 2007, 22:59

x16xel EGR?

Viesti Kirjoittaja vilisal »

Hei

Olen löytänyt EGR-venttiilin tulppaamiseen ohjeen, mutta sen kuvat eivät näy enää (liian vanha keskustelu?) Olisiko jollakulla linkkiä EGR:n tulppaus ohjeisiin kuvien kanssa? Helpottaa hommaa jos tietää missä se EGR oikein on.. Voiko sitä puhdistaa onnistuneesti?

Myös tyhjäkäyntimoottorin puhdistusoperaatio täytisi kai tehdä, löytyisikö siihen ohjelinkkiä? (taas kuvat olivat "kadonneet").

syksyllä oli kansi taas auki ja 40 tkm oli karstoittanut moottoria yllättävän paljon(80-luvun autoihin verrattuna), vuotaisikohan egr vai onko normaalia? Nyt sammuu joskus suoralle tielle pitkän tasakaasuosuuden jälkeen ja alle 2000rpm kolmosella ajelu enteilee "tukehtumista/nykäyttelee" samantyyppisesti kuin tuolla tasakaasuosuudellakin saamui. Kerran antoi vikavaloa, mutta ei sammunut -> sadan metrin päässä vikavalo sammui, kun annoin kaasua ja vauhtia.

Astra F -95 X16XEL, 201 tkm
--------------
vikakoodit kotikonstein:
http://www.kolumbus.fi/krl/vikakoodit/a ... koodit.htm
Vastaa Viestiin