G Astran perän korotus

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Valde
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 189
Liittynyt: 09 Helmi 2007, 11:17

G Astran perän korotus

Viesti Kirjoittaja Valde »

Auto on siis G-mallinen sedan Astra, ja perää pitäisi saada ruuvattua hiukan ylöspäin. Johtuukohan konttiperästä, vetokoukusta vai painavasta työkalupakista, että auto näyttää hiukan perä painoiselta.

Vaununveto jousia ei sedaniin ollut ainakaan Motonetin luettelossa. Yksi konsti voisi olla jousen välikumit. Vai voisko jousen alle laittaa jonkun "korotuspalan"?
Oman sedan Corsan perän nostoa kokeilin joskus Kadettin jousilla.

Pitkään mietin uskaltaako tällaista edes kysellä, kun tarjoatte kuitenkin madallussarjaa :wink: tai muuten vaan ihmettelette, että onkohan tolla lääkitys kohdallaan.
Valde
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 189
Liittynyt: 09 Helmi 2007, 11:17

Viesti Kirjoittaja Valde »

Vielä en ole ehtinyt tuonne auton alle ihmettelemään, mutta taidan kokeilla aluksi vain noita välikumeja.

Oliskohan täällä jollain tietoa, onko sedanin ja farkun takapään tuennassa jotain rakenteellista eroa, mikä vaikuttaisi jousien mittoihin, vai onko ero vain jäykkyydessä?
Iro
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2247
Liittynyt: 13 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Iro »

Valde kirjoitti:.....mikä vaikuttaisi jousien mittoihin, vai onko ero vain jäykkyydessä?
Caravan:ssa on ilmeisesti hieman matalammat jouset ja ovat myös paksuudeltaan ja kierrosten määrältään aivan erilaiset.

Sachs:n katalogi näyttää,että siihen on saatavilla jäykemmät(with towbar) takajouset.
Että varaosaliikkeeseen tilailemaan. Osa nro.: SACHS 996 500
Vastaa Viestiin