Opelin vaihtoarvo on naurettava/Opelia ei haluta vaihdossa

Keskustelua Opeleista
Himmeli
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 154
Liittynyt: 28 Joulu 2006, 18:50
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Himmeli »

Juu, kyllähän se on totta että vaihtoautoja on hallit pullollaan eikä kauppa oikein käy.
Mitä ne sitten siitä tarjos jos meni niin alakanttiin? Käsittääkseni noiden myyntihinta pyörii sielä 14-17 ke, joten kyllä niitten pitäs hyvittää mun mielestä 12-14 ke. Uuteen vaihdettaessa ehkä himpun verran enenmmänkin. Kannattaa kysellä useammasta liikkeestä ja muistaa se että automyyjät on vanhan ajan basaarikauppiatia, se ekaks sanottu hinta ei ole koskaan "viimeinen" hinta.
metake
'Senator'
'Senator'
Viestit: 317
Liittynyt: 11 Touko 2005, 12:32

Viesti Kirjoittaja metake »

---
Avatar
Kuke
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3506
Liittynyt: 05 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja Kuke »

Täälläkin tuskastelee eräs autoliike noiden c-vectra sedanien kanssa,reilun vuoden ollut kaks kappaletta myynnissä, hintaa on hilattu jo hetken alaspäin,viimeviikolla viimeksi lähti tonni hinnasta molemmista,toinen on siisti erittäin hyvin huollettu 2.2 sedan hyvillä varusteilla,mutta mutta sedan mallinen,ei kuulemma kiinnosta ihmisiä,toinen on 1.8 punanen sedan ajettu alle satatuhatta. Gts mallit kuulemma ei seiso kauaa vaihtohallissa :roll:
Avatar
MakeTku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1179
Liittynyt: 02 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja MakeTku »

Ehkä menee hieman aiheen sivuun mutta epäilisin että saman laulun kuulee ihan merkistä riippumatta, pitäähän se nyt jollain tavalla perustella miksi siitä sun romusta ei voi mitään hyvittää mutta se vaihtorivissä oleva helmi on aivan hintansa arvoinen...

Opelin kohdalla on hyvä syyttää merkin huonoa mainetta, tojotan kohdalla voi sanoa vaikka ettei kukaan huoli enää näitä japseja nykyään jne jne..

No onhan sekin tietysti totuuden nimessä sanottava että lienee nuo ilmastoidut farkut ( ja mielellään vielä jollain pienikulutuksisella diesel padalla ) kaikkein kysytyimpiä, mutta kyllä autojobbarit niidenkin hintoja parhaansa mukaan kyykyttävät kunhan menet sellaista vaihdossa tarjoamaan..

Paras olisi myydä/ostaa suoraan yksityiseltä, sellainen henkilö saa kuitenkin palkkansa jostain muualta kuin siitä autojen myynnistä eikä se bisneksen teko ole silloin päälimmäisenä intressinä..
Kauko
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 224
Liittynyt: 06 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: E-Häme

Viesti Kirjoittaja Kauko »

Kyl se juu taitaa olla sama homma useammassa merkissä. Muutaman vuoden vanhaa Mersun Sprintteriä tarjottiin vaihdossa johonkin pakuun, niin viesti oli, että melkein kannattaa ajaa loppuun, kuin tehdä vaihtokauppaa. :evil:
JariM
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 19 Elo 2006, 06:21
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja JariM »

djtonzah kirjoitti: Nettiautoa kun selaa niin tarjontaa/valinnanvaraa on todella paljon (ostajan kannalta todella hyvä). Sitte ku joukossa on jotain alihinnoiteltuja pommeja, niin kukaan ei suostu maksamaan sitä "normaalia" hintaa vaan vertaa niihin halvimpiin.
Juuri oman omegan kaupaksi saaneena, täytyy vain ihmetellä sitä ammattitaitoa, miten esim. Omegaa tulee yksi sun toinen renkaanpotkija asiantuntevasti käymään tarkastamassa. Parhaasta päästä esimerkkejä on muuan naishenkilö joka halusi kääntää sivuikkunalistoja suurinpiirtein kaksinkerroin , kun " nää opelit ruostuu niin helposti", että saisi tarkistaa ettei vaan oo ruostetta tai Etelä-Suomalainen autokoulunope, joka piti pyytämättä luennon aiheesta, miksi ostaa Volvo eikä Opel, kun Omegoissa ei galvanointia :lollis:

Totta on; Nettiauto on ostajan kannalta helppo :roll: , vaan myyjän kannalta se on verrattain hankala, hinta täytyy olla niinpaljon halpa, että auto keikkuu vertailulistojen yläpäässä. Joukkoon kun mahtuu aina näitä 456tkm ajettuja, edulllisia, kuin uusia autoja, joiden hinta on huomattavasti halvempi, kuin muiden saman mallisten.

Paljon on käytettyjä autoja myynnissä, ostajan markkinat on nyt käytettyjen osalta. :yawn:

Oma Omega vaihtui Foorttiin :roll: :oops:

"piika ei oo ihiminen, eikä foorrtti oo auto"
oomeka
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 14
Liittynyt: 19 Kesä 2007, 11:41
Paikkakunta: Helsinki

Re: Opelin vaihtoarvo on naurettava/Opelia ei haluta vaihdos

Viesti Kirjoittaja oomeka »

Opel Astra kirjoitti:Otsikko on kieltämättä hieman provosoiva, mutta toivottavasti keskustelua syntyy tämän myötä.

Olen tuossa tehnyt hieman "tutkimusta" oman auton arvosta ts. olen käynyt koeajamassa kiinnostavia käytettyjä ja uusia autoja ja tarjonnut omaani (C-Vectra 2,2 Dti vm. -02 aj. 156tkm) vaihdossa. Opelin vaihtoarvo on näköjään täysin alamaissa ja autoa ei arvosteta edes Opel-liikkeessä. :cry:

ks. mitäs Omegasta tarjottiin vaihdossa uuteen... http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... ht=#979436
zorro
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 13 Tammi 2006, 17:59

Viesti Kirjoittaja zorro »

Sama vika on kaikissa muunkin merkisissä autoissa jos sattuu olleen vanhempaa korimallia..Muutaman vuoden ikäinen auto pitäisi lähes ilmaiseksi antaa ja vielä jos joku isompi hulto lähellä tai renkaat lopussa niin vielä lisää pitäisi rokottaa..Saabit,Ooppelit ,volvot,seatit ...kaikkien hyvitysarvot on pohjamudissa
Jarzki
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1241
Liittynyt: 04 Syys 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jarzki »

Ihmiset ei käsitä sitä, että autosta ei mitenkään voi saada samaa hintaa kun sen vie vaihdossa liikkeeseen tai myy itse suoraan. Ottakaa huomioon että autokauppiaalla on paljon kuluja jotka sisältyvät auton hintaan esim. halli vuokra, myyjien palkat, käsittelykulut ym. Jos haluatte päästä helpolla niin viekää se auto sinne liikkeeseen ja ottakaa vastaan "huono" tarjous, rahaa se vaan on. Sit jos haluu enemmän siitä niin voi ehkä nähdä hieman vaivaa ja myydä itse, ei se sen ihmeellisempää ole.
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Kyllähän ne liikkeiden tarjoukset on jotain surkean ja säälittävän väliltä yleensä. Tässä viime aikoina parikin tuttua on vaihtaneet autonsa uusiin, molemmilla oli vaihdossa antaa vähän ajettu 97-mallinen pikkuauto, molemmilla uusina ostetut eli vain 1 omistaja ja niistä hyvitettiin aivan naurettavia hintoja ostettaessa kuitenkin jälleen uutta autoa. Edes volkkaria vaihdettaessa samanmerkkiseen uuteen ei vanhasta maksettu käytännössä yhtään mitään eli saman verran olisi saanut todennäköisesti käteisalennusta jos ei olisi vienyt mitään autoa vaihdossa, koska liikkeet eivät halua niitä vaihtoautoja ollenkaan...

Meinaan molemmissa tapauksissa tiedän, että kyseiset vaihtoyksilöt olivat hyväkuntoisia ja keskimääräistä parempia ja silti vaihdettaessa niitä uuteen autoon hyvitys oli vähemmän kuin halvimmatkin Nettiautossa myytävät autot. Toinen vaihdokki oli VW Polo -97 uuteen VW Golf Plussaan ja toinen Ford Fiesta -97 uuteen Audi A3:seen. Halvemmaksi olisi tullut ostaa se uusi auto ilman vaihdokkia ja myydä vanha auto nettiauton halvimpana samanlaisena... järjetöntä. Mutta niin merkkiliikkeet toimivat.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
metake
'Senator'
'Senator'
Viestit: 317
Liittynyt: 11 Touko 2005, 12:32

Viesti Kirjoittaja metake »

---
kaasuttaja
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 116
Liittynyt: 25 Syys 2006, 11:07

Viesti Kirjoittaja kaasuttaja »

Onko yksityisesti myytävän hinta sitten lähempänä autoliikkeen osto vai myyntihintaa? Kyllä se yksityiseltä ostaja haluaa sen auton halvemmalla kuin autoliikkeestä saisi. Auto vaan on sellanen juttu jonka arvo alenee, eikä niitä yleensä saa myytyä samaan hintaan kuin on liikkeestä takuineen kaikkineen ostettu.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

metake kirjoitti: Itsellä oli vaihdokkina Peugeot 106 1.4 -99, ajettu 120 tkm, kesärenkaat aivan uudet aluvanteilla, talvirenkaat yhden talven ajetut, vuosi sitten teetetty täydellinen ruostesuojaus, ja toinen omistaja ja auto oli ihan oikeesti siisti, lähes virheetön, mutta ei ilmastointia, keskuslukkoa, ohjaustehostajaa, sähkölaseja, yms., kuten ei yleensäkään tuon ikäisissä pikkuautoissa. Lopullinen hyvityshinta vaihdossa 1000 eur, arvaa annoinko?
Eipä hirveä ihme kun katsoo mihin hintaan noita myydään: http://www.nettiauto.com/1420824

Jonkinnäköistä katettakin nuo autoliikkeet varmaan haluavat...

E: **tun linkkihirviöt...
metake
'Senator'
'Senator'
Viestit: 317
Liittynyt: 11 Touko 2005, 12:32

Viesti Kirjoittaja metake »

---
masu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 396
Liittynyt: 06 Joulu 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja masu »

Mulle joku automyyjä höpisi, että vaihtoauton kysyntä romahtaa, jos sillä on ajettu 100tkm. Eli esim. 89tkm ajettu on vielä helpompi myydä.

Onko tässä tultu nyt sitten siihen, että nämä elektroniikkaa pursuavat "nykyautot" on vaikea saada myytyä vähänkään enemmän ajettuna, koska kukaan ei halua olla se, jonka tarvitsee alkaa korjauttamaan sen vikoja? Eli on menty takapakkia autojen kestävyydessä, kun 100tkm ajettu on jo elinkaarensa ehtoo puolella... paaliks vaan.
- Kaikista autoista tulee vanhemmiten Opeleita
- Opel, good from far but far from good!
Vastaa Viestiin