Mitkä koneet minulla mahtaa olla

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
karirainer
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 10 Elo 2007, 15:39
Paikkakunta: Raisio

Mitkä koneet minulla mahtaa olla

Viesti Kirjoittaja karirainer »

Tervehdys. 1997 Astra 1,7 TD:stä laukesi moottori. Autolla on ajettu 230 tuh. Myyjä oli tehnyt myyntiremontin hammashihnan katkeamisen jälkeen. Laitetta ei kannata korjata sanoo remonttimies.
Koneessa on pieni turbo tuulilasin puolella ja imu- ja pakosarja samalla puolella konetta.
Tilasin Ruotsista toisen koneen. Sen valmistusnumero on 1844-99-40 K 351828. Osaako joku sanoa mikä värkki se on. Siinä on ainakin imu- ja pakosarja eri puolilla ja turbo on isompi ja takuulla ei sovi minun autooni.
Kone on otettu autosta jolla on ajettu 220 tuh. mutta myyjän mukaan se on vaihtokone, eli siis aika vähän ajettu. Hyvän näköinen laite on, vähän kolhittu kylläkin. Osaatteko neuvoa millä foorumilla kannattaa yrittää myydä laitetta.

Kiitos tiedoista etukäteen, karirainer
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16106
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Alunperin sulla on ollut Opelin oma 1.7TD, mutta nyt olet saanut Isuzun valmistaman koneen. Yhteistä niissä on van iskutilavuus ja polttoaine. Isuzu on vain sata kertaa parempi.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Vastaa Viestiin