Vetarin suojakumin vaihto(Kadett)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Kiv35
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 14 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Kiv35 »

Elikkä mitä pitää ottaa pois tieltä, jotta saa vaihettua vetarin suojakumin? Autohan on Kadett E 1.6S -89. Muuta en tiiä kyseisestä autosta, kun ei ole oma.

Edit: Unohtui mainita että se on kuskin puoleinen ulompi suojakumi.
_________________
Kuva
Rekord E 2.2i -86 & Omega A 2.4i GLS -89

<font size=-1>[ This Message was edited by: Kiv35 on 2003-04-24 14:16 ]</font>
Manki
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 24 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Manki »

Eipä siinä kai muuta kuin revit rikkinäisen kumin sieltä mettille ja tongit vaseliinin seasta sokan jolla vetoakseli on kiinni vetarissa, pullautat aksilan ulos,kumi tilalle, akseli vetariin sisälle niin että sokka menee uraan ja kumi kiinni niillä ihanilla pikku-pikku klemmareilla..
SmO
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 231
Liittynyt: 06 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja SmO »

Asconassa tein ainakin näin:

Kuningaspultti auki (pirun tiukassa on),jarrusatula irti, ala- ja yläpallonivel irti (siihen kiinnityskohtaan hakkaat "lekalla" et lähtee nivel irti tolpasta.(pallonivelen "pultti" on kartiolla, eli lähtee lyömällä ja on taas kerran pirun tiukassa). Vetäset tolpan sivuun jonka jälkeen otat koko vetoakselin pois vetämällä (varo ettei laatikosta tuu kaikki öljyt pihalle). Laitat sitten sen akselin ruuvipenkkiin ja vanha kumi pois jonka jälkeen putsaat sen niveleen rasvasta (suurimmat) avaat sen sokan rukarilla ja kolautat nivelen irti. uus uudet rasvat niveleen ja uus kumi tilalle. kokoot takas kasaan vastakkaisessa järjestyksessä.

eli tolleen
Ascona B 2.0(T) -79
Ascona B 2.0 -80
Astra Caravan 1.8i automatic -92
teg
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 245
Liittynyt: 27 Elo 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja teg »

,jarrusatula irti, ala- ja yläpallonivel irti (siihen kiinnityskohtaan hakkaat "lekalla" et lähtee nivel irti tolpasta.(pallonivelen "pultti" on kartiolla,
Lekalla lyöminen, ilman vastakappaletta, on aika vaarallista. Saatat rikkoa jotain.
Kannattaa laittaa vastakkaiselle puolelle vaikka vielä isompi leka, ja napautat kerralla nivelen irti. Näin sinun ei tarvitse pelätä (niin paljoa), että jokin rikkoontuisi ja nivel myös irtoa eikä vain 'niittaannu' kovempaan kiinni.
Avatar
Aceman
'Senator'
'Senator'
Viestit: 355
Liittynyt: 23 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Aceman »

Ulomman suojakumin voi vaihtaa vetarin paikallaan ollessakin, ja riittää,että aukaisee pelkän vetarin päässä olevan mutterin ja irroittaa alapallonivelen.Vetonivelen saa siten pujotettua pois navasta tolpan etupuolelle, ja nivelen irroitus/suojakumin vaihto onnistuu.Toki jos vetari on kokonaan irti, on työskentelyolosuhteet inhimillisemmät.Mutta tämän kommentin tarkoituksena on vain päästää rempan tekijä helpommalla, työskentelytapoja on monia,kuten yllä olevista huomataan.

Ja lisäyksenä vielä:Hommaa helpottaa,jos autoon on joskus vaihdettu alapallonivelet, ts. ne on kiinni kolmella pultilla alatukivarressa(alkuperäiset on kai niittaamalla).Tällöin on helpompaa avata nuo pultit,kuin alkaa pieksämään nivelen kartiota irti tolpasta.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Aceman on 2003-04-24 15:36 ]</font>
SmO
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 231
Liittynyt: 06 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja SmO »

teg:
olet aivan oikeassa, tämä unohtui.
Ascona B 2.0(T) -79
Ascona B 2.0 -80
Astra Caravan 1.8i automatic -92
Kiv35
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 14 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Kiv35 »

On 2003-04-24 15:29, Aceman wrote:
Mutta tämän kommentin tarkoituksena on vain päästää rempan tekijä helpommalla
Totta. Tarkoitus on päästä mahdollisemman helpolla. Ja huomenna näkee sitten miten helpolla sitä pääsee.

Kiitoksia kaikkille vastauksista, kyllä niistä jotain hyötyä on mulle.
Omega A 2.4i GLS -89 Caravan, Omega B 2.0i 16V -96 Caravan & Omega B 2.0 16V -97
Vastaa Viestiin