Jarrupalojen ja levyjen vaihtovälit

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
torstai
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 14 Touko 2007, 20:27

Jarrupalojen ja levyjen vaihtovälit

Viesti Kirjoittaja torstai »

Hellou, yritin vähän haulla etsiä vastauksia mutta ei tuottanut oikeen tulosta...
Onko vectrojen jarrupaloissa yleensä mitään vaihtoväliä, kuinka kauan keskimäärin Teillä ne kestää. Itse olen nyt ajellut noin 40tkm viime vaihdosta.

Tiedän että ne pitää tarkistaa aina kun renkaita vaihtelee mutta ihan vain kiinnostaisi tietää....
TeBa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 985
Liittynyt: 14 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TeBa »

Eiköhän siinä kulumisessa ole niiiiiin paljon eri tekijöitä, että mahdotonta sanoa :lol:
MB W201 190D OM605 powered with Holset
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

juu no mitään tarkkaa kilsa määrää tuskin on, mutta jos 10-20tkm välein pitää paloja uusia ni kansii ettiä jo vikoja.
levyt aina kun minimi paksuus alittuu. B vectran 288x25 se tais olla 22mm.
omat oli 19mm kun vaihdoin.
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

Omalla autolla ajettiin samoilla paloilla 80 000-90 000km ja vajaa neljä vuotta, eivätkä olleet lopussa. Levyt olivat samoilla kilometreillä kuluneet vain nimeksi, ehkä 2-3mm kokonaispaksuudesta.
Kuva
Avatar
kurttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 753
Liittynyt: 20 Helmi 2006, 10:18
Paikkakunta: Jollimäki

Viesti Kirjoittaja kurttu »

Antero kirjoitti:Omalla autolla ajettiin samoilla paloilla 80 000-90 000km ja vajaa neljä vuotta, eivätkä olleet lopussa. Levyt olivat samoilla kilometreillä kuluneet vain nimeksi, ehkä 2-3mm kokonaispaksuudesta.
Eli vaihtorajalla olivat ne levyt :roll:
kurttu
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Mun vanha 300tkm ajettu B Vectra orkkislevyillä mentiin tuo 300tkm, palat olivat meneillään kolmannet. Levyt eivät olleet vielä loppu, mutta tein etujarrut kokonaan uusiksi varmuuden vuoksi kun lastutin ko kikottimen.
__________________________
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

kurttu kirjoitti:
Antero kirjoitti:Omalla autolla ajettiin samoilla paloilla 80 000-90 000km ja vajaa neljä vuotta, eivätkä olleet lopussa. Levyt olivat samoilla kilometreillä kuluneet vain nimeksi, ehkä 2-3mm kokonaispaksuudesta.
Eli vaihtorajalla olivat ne levyt :roll:
Voi olla että liioittelin tuota millimäärää. Olisi pitänyt tönärillä mitata, mutta eipä sitä jaksa urheilla aina. Levyn reunassa tuntui pieni pykälä, ei missään nimessä iso. Eivät kyllä millään olleet vaihtorajalla, mutta samapa tuo kun vaihtoon menivät.

Erääseen F Astraan vaihdettiin Levyt eteen, kun taisivat olla alkuperäiset (11v ja 180 000km). Ne levyt olivat _todella_ kuluneet. Sai jo oikein kammeta, että sai palat ulos. Pitää oikein ihmetellä, miksei niitä huollossa oltu vaihdettu. No näkipä taas, ettei täydellisellä ja suurimmaksi osaksi merkkiliikkeen leimoilla olevalla huoltokirjalla ole mitään merkitystä.
Kuva
-jupe-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -jupe- »

Foordin etulevyillä ja paloilla ajettu 300tkm ja vielä alkuperäset, mutta nyt ne alkaa olla suht loppu.

eli vielä menee pitkään :D
Vastaa Viestiin