Sain sitten viimein aikaiseksi tuon akkutilan kannen leipomisen.
Koko hommahan johtuu siitä, että Opelin varusteisiin ei tällaista härpäkettä kuulu. Itse tekemällä hinnaksi tulee varmaan sata kertaa tehdastekoisen arvo.
Kävin Kumikeskuksesta palan 2mm pvc muovilevyä. Olisin millistä ottanut, mutta ei ollut. Siitä sitten taivuttelin kuumailmapuhaltimen avulla. Ei se vaikeaa ollut. Puinen muotti piti tehdä jyrkimpiä mutkia varten. Tein siihen etureunaan syvän vesiuran, josta vesi pääsee lorottamaan alas juuri laatikon pohjassa olevaan viemäriin. Havunneulaset ym. roskat toivottavasti jäävät uran pohjalle, josta ne on helppo nostella pois. Loivareunainen lautanen sallii lumen ja jään lakaisun pois.
Lerpun saa paikalleen ja pois ilman työkaluja. Pitänee vielä tulostaa varoitustarra, josta pelastusmies näkee, missä akku on, että osaa onnettomuuspaikalla leikata siitä kaapelit poikki.
Kumilista pitelee sen ovelasti ja tiukasti oikeassa asennossa. Reunaan leikkasin kolon, joka osuu ritilän kiinnittimeen. Toiseen reunaan pienemmän kolon, joka sattuu yksinkertaisesti lokasuojan peltireunaan.
Kumilistan alle jäävä reuna oli vaikein tehdä täsmällinen. Lopulta keksin prässätä sen omaa peltivastinettaan vasten kuumana. Istuu kuin nenä päässä.
Jos Opelin insinöörit ja lisenssit sattuvat lukemaan tämän jutun, niin idea on vapaasti käytettävissä. Juttu on nimittäin sillä tavalla, että tässä maassa ei saa akkua jättää noin suojattomaksi. Täällä akun on pakkasaamuna toimittava. Sitä paitsi, kolarissa ja ympäriajossa on todella hyvä, jos akun napojen päällä on parin millin muovieriste.
Tähän asiaan ja muihinkin kirjoittamiini juttuihin liittyviä kuvia on webalbumissa, johon toivonmukaan johdattaa oheinen linkki.
http://www.picasaweb.google.fi/haja.kentta
UGH