Akku tyhjenee omia aikojaan B-Vectrassa

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
mustapilvi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 230
Liittynyt: 27 Loka 2006, 20:01
Paikkakunta: Joutsa

akun lepojännite

Viesti Kirjoittaja mustapilvi »

Oliko se 12,1 V akun lepojännite? Vai oliko siinä tuo 0,17 A purkaus mukana mitatessa?

Akun varaustilaa voi "valistuneesti arvata" lepojänitteellä. Se on nimensä mukaisesti sellainen, jossa akun navat ovat avoimena, eikä pihaustakaan mene sisään eikä ulos. Pitäisi vieläpä olla tunnin tai pari levossa latauksen tai purkauksen jälkeen, että kaasukuplat ehtivät poistua. Kun sitten hyvänlaatuisella mittarilla, joka ei siis mitatessa kuormita itse, mitataan napajännitettä, pitäisi sen olla seuraavanlainen:

12,5 - 12,7 V .... täysi
12,1 V .... suunnilleen puolillaan
11,0 - 11,5 .... tyhjä

Noissa arvoissa on, kuten näkyy, vähän pelivaraa, koska akut ovat niin yksilöllisiä. Jos siis mittasit tuon 12,1 kylppärin lattialla lämpimästä akusta, josa ei ole purkausta eikä latausta ollut pariin tuntiin, se meinaa, että se on puoli varatussa tilassa. Niitä c tekin latureita on monelle virralle, eikä ole ollenkaan sanottua, että se yksi yö riittää. Toisaalta, jos se on autosta ajon jälkeen sisään kannettu, eihän se silloin ole tyhjäkään ollut. Jos silti varaamalla jännite ei nouse tuon korkeammaksi, palauttaisin sen myyjälle ja vaatisin takuuseen uuden. Oli miten oli. Kun akku on pari päivää levossa navat avoimena sen lepojännite ei saa laskea periaatteessa yhtään. Se lasku kuvastaa sen itsepurkausta ja sitähän ei saa olla (akuilla). Veneidenkin akkuja varastoidaan täyteenladattuina koko talven yli. Silti niiden lepojännite ei laske kuin pari sadasosavolttia hyvällä akulla.

Huolellinen akun tarkastus nyt vain ja lukemat paperille muistiin. Jos akku on paska, kauppiaan juttusille.

Noin pientä purkausvirtaa 170 mA akun pitää kestää viikkoja. Se mittauksen alun piikki on kaikkien vehkeitten kondensaattoreiden asiaankuuluva varaus. Siitä sulakkenn palamisesta pääsee eroon, kun tekee siihen akun miinusnavan kaulaan napakengän alle kuparijohtimesta tiukan hirttosilmukan. Siitä kiinni mittajohtimella niin, että ei irtoa. Napakenkään toinen samanlainen. Sitten vasta napakenkä irti navasta, jolloin mittari jää mittaamaan siihen väliin. Kun mitta-aluetta vaihdetaan, napakenkä ensin kiinni, alueen vaihto, kenkä irti.

UGH
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Selventelempä hieman noita epämääräisia lausuntojani:

12.10 volttia oli akun jännite autossa kiinni ja kuorma oli mittausten mukaan tuo 0.17 ampeeria. Auto oli seisonut 2 päivää. Akku ladattu yön yli kolme päivää ennen kyseistä mittausta.

Laturi on C-Tek XS 7000, joka ainakin ilmoitti akun olevan täynnä kun oli kerran siirtynyt ylläpitolataukseen. Tuon latausvirta muistaakseni 7 ampeeria.

Akun 'lepojännitteen' nähdäkseni irrotin tuolloin miinusnavan ja odotin ehkä noin 4 tuntia.
Jännite oli kohonnut 12.12 volttiin.


Latasin taas akkua parvekkeella Pe-La välisen yön ja La aamulla heitin sen kiinni ja lähdin töihin. Tänään työpäivän jälkeen ennen töistä lähtöä mittasin jännitteen, kun auton oli siis seissyt sen 8 tuntia työpaikan pihalla. Jännite oli 12.65 volttia.


Mankan olin siis repinyt pois kun hain ja hain akunkin latinkiin. Kulutus putosi mainitsemani 0.17 ampeerista 0.01 ampeeriin. Ei vielä selita akun tyhjentymistä, mutta sellainen fiilis että ollaan oikeilla jäljillä.
mustapilvi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 230
Liittynyt: 27 Loka 2006, 20:01
Paikkakunta: Joutsa

akkuko risa

Viesti Kirjoittaja mustapilvi »

Arkikielessä kun noita akkuja arvostellaan useimmiten kysytään:
-Ottaako latausta sisään?
-Pitääkö latausta ja kuinka pitkään?
-Pyörittääkö starttia myös pakkasella?
-Kuinka paljon kestää purkaa?

Sillä 7 A.n c tekillä se kyllä tuli täyteen. Vaikka olisi tyhjä, niin täyttyisi alle 10 tunnissa. Siitä voitaneen päätellä, että ottaa se sisään. Lepojännite olisi kannattanut mitata parin tunnin rauhoituksen jälkeen, mutta eihän sitä ehdi kun on käyttöauto.

Jos oli 8 tuntia parkissa n. 0 asteessa ja silti oli 12,6 V, eli täysi akku, voitaneen todeta, että pitää varausta. Vaikkakin tuo oli pikkiriikkisen kuormitettu, eikä aivan puhdas lepojännite. Varma voisi olla jos sama toistuisi edes muutaman päivän koeajalla. Tuo 8 tuntia on vähän lyhyt.

Akkuliikkeillä on sellanen mittari-purkausvastus yhdistelmä, jolla voi koestaa sen starttauskyvyn. Se painetaan kovasti akunnapoja vasten ja annetaan vastusten hehkuttaa tietty sekunttimäärä tiettyä aika isoa virtaa ja mittari sitten näyttää paljonko jännite putosi ja sopiiko kriteereihin.

Varaustilasta ja kapasiteetista riippuu, paljonko kestää musiikkia kuunnella, ennenkuin on jäätävä yöksi. Jos ajovaloja kestää polttaa pari tuntia moottorin seistessä ilman, että jännite lysähtää alle 10,5 V.n (älä syväpura), se kapasiteetti on kyllä kunnossa. Jos ei. Voi myös olla ettei se ollutkaan täysi akku.

Onko siis niin, että vain sillä c tekillä se täyttyy? Jospa laturi ei ajossa lataakkaan täyteen asti. Lataus voi näyttää päällisin puolin ehjältä, mutta jos akku ei tule täyteen, niin täytyyhän sen jostain johtua.

Täydellä latauksella akun napajännite nousee 14,4 V.iin. Laturin päävirtajohtimen liitos laturin liittimessä tai akunnavassa on usein ollut löysä. Joissakin latureissa on myös erillinen miinusjohto. On se uskomatonta kuinka pieni ylimenovastus romuttaa koko latauksen.

UGH
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Nyt on muutaman päivän käytössä akun jännite asettunut johonkin 12.50 volttiin, kun olen mitannut yön seisomisen jälkeen. Tuntuu ihan lupaavalta. Soitin siis viety saunan taakse.

Saas nähdä olenko viikon päästä taas kiroilemassa tyhjän akun kanssa kun pitäisi töihin lähteä... Toivottavasti en.

Jos jotain hyvää pitää tuosta viasta hakea niin eipähän tarvitse mitään tekösyitä miettiä itselleen uuden vakuuttavamman mankan ostoon.

Kiitoksia kaikille vielä vinkeistä :) Toivon tosiaan että asia olisi loppuun käsitelty, sen verran on ollut hermot riekaleina tuon kanssa.
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

...No empä ollut viikon päästä sadattelemassa, mutta muutaman kuukauden päästä kuitenkin. Tänään kouluun lähtiessä ei jaksanut käynnistyä. Illalla pitää taas vähän mittailla, mutta huomenna pitää kyllä hakea uusi akku ensialkuun. Ompahan yksi mahdollinen vikatekijä eliminoitu. Mitään kummempaa vuotoa ei siis ole havaittu ja parin tunnin radionkuuntelullu (auto ei käy) ei oikeen normaalistikaan jaksa lähteä yhtä terhakkaasti kuin pitäisi. Koulullakin valoja säätäessä, jolloin valot oli autossa päällä noin 1/2 - 1 tunnin niin vähän laiskasti lähti käyntiin.

Pitää nyt tietysti käydä mittaamassa virrankulutusta kun koulun jälkeen kerkiää.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Avatar
omega16T
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7180
Liittynyt: 12 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja omega16T »

en tiedä onko tästä mitään apua mutta kokeiles vaihtaa ne startilta ja laturilta akkuun menevät piuhat uusiin ja vähän paksumpiin,samoin maakaapelit.mulla oli joskus a-omega johon oli huoltokirjan mukaan vaihdettu akku 2 vuoden välein ja kun alkoi taas tulla aika täyteen niin ei meinanut välillä enää pienenkään seisomisen jälkeen käynnistyä kunnolla.piuhojen vaihdon jälkeen ensimmäistä kertaa alkoi laturin hihna luistaa :D eikä ollut enää mitään ongelmia käynnistymisten kanssa.
olin kyllä ennen piuhojen vaihtoakin mittaillut latausta ja kaikki oli mittarin mukaan ok.tuli vaan mieleen vaihtaa nuo piuhat koska olin kuullut ettei valoillekaan vanhemmuuttaan mene välttämättä kuin reilu 10 volttia.tuntuu siis ne piuhatkin kuluvan.
Todennäköisesti väärässä.
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Kiitoksia vinkistä. Pitää mennä vielä tänään tutkimaan noita piuhoja, jos kerkiää. Akkulaturti tuli tänään ostettua kun ei isäukon laturia kehtaa aina lainailla. Akun jännite oli noin 11,70 volttia kun sen nostin pois auton keulilta. Olisi kovasti tehnyt mieli uusia akku myös ostaa, mutta pelkään että jos autossa on vikaa niin on kohta uusikin akku entinen. No huomenna pitäis töihin päästä niin eipä kunnolla pysty testailemaan. Jos ensiviikon pyhittäisi auton osalta pelkkään testailuun ja harrastaisi vähän hyötyliikuntaa.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
rjm123
'Senator'
'Senator'
Viestit: 537
Liittynyt: 14 Loka 2005, 19:01

Viesti Kirjoittaja rjm123 »

Tota, kuinkas pitkää matkaa sinä kuljet autollasi? Meinaan että kerkiääkö akku lataantuun kunnolla? Itsellä on tapana ajaa kerran viikossa autolla sellanen lenkki, ettei akusta lopu puhti liiallisten starttausten takia.
saippu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 09 Kesä 2005, 22:26

lataus

Viesti Kirjoittaja saippu »

mittaapa jossain lataus virta vaikka pihtimittarilla, siis koko plusnavalle menevä kimppu mittarin sisään jos akku on vajaa pitäisi käynnistyksen jälkeen lataus oola >35A ehjään akkuun jos liian laimeet hapot jännite kyllä saavutetaan mut varaus kyky voi olla vaan 30%. Mulla vakio mankka ja radio autossa aina päivisin päällä ja paljon pätkä ajoa ei oo ollu mitään ongelmaa, kunnes laturi hiipu,uus laturi peliin ja matka jatkuu
Pitää olla tilaa harrastaa
saippu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 09 Kesä 2005, 22:26

lataus

Viesti Kirjoittaja saippu »

mittaapa jossain lataus virta vaikka pihtimittarilla, siis koko plusnavalle menevä kimppu mittarin sisään jos akku on vajaa pitäisi käynnistyksen jälkeen lataus oola >35A ehjään akkuun jos liian laimeet hapot jännite kyllä saavutetaan mut varaus kyky voi olla vaan 30%. Mulla vakio mankka ja radio autossa aina päivisin päällä ja paljon pätkä ajoa ei oo ollu mitään ongelmaa, kunnes laturi hiipu,uus laturi peliin ja matka jatkuu
Pitää olla tilaa harrastaa
saippu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 09 Kesä 2005, 22:26

lataus

Viesti Kirjoittaja saippu »

mittaapa jossain lataus virta vaikka pihtimittarilla, siis koko plusnavalle menevä kimppu mittarin sisään jos akku on vajaa pitäisi käynnistyksen jälkeen lataus oola >35A ehjään akkuun jos liian laimeet hapot jännite kyllä saavutetaan mut varaus kyky voi olla vaan 30%. Mulla vakio mankka ja radio autossa aina päivisin päällä ja paljon pätkä ajoa ei oo ollu mitään ongelmaa, kunnes laturi hiipu,uus laturi peliin ja matka jatkuu
Pitää olla tilaa harrastaa
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Viikolla tulee yleensä ajettua vain muutama kilometri per statttaus. Ei kyllä pitäisi olla ongelma, kun lähettihommia tehneenä tuli ajettua koko ajan 1km per startti eikä talvellakaan mitään ongelmia. Viikonloppuisin sitte yleensä vähän pidempi matkoja, ainakin jos lähtee naapurikaupungeissa kääntymään.

Huomenna pitäisi sitten mennä mittauttamaan akku jonnekin liikkeeseen. Samalla pitää tuo latausvirta mittauttaa.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
mustapilvi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 230
Liittynyt: 27 Loka 2006, 20:01
Paikkakunta: Joutsa

Startin hiilet

Viesti Kirjoittaja mustapilvi »

Niin se sitten jatkuu, sama vaiva.

Starttimoottorissa on hiiliä ns. pieni kappa. :D
Jos hiilistä on toinen pari kulunut loppuun, (lähettihommissa tulee helposti tuhat starttia,) startti kyllä pyörii, mutta huonosti, puolella teholla.

Jos akkua mitatessa ei selvää syyllistä löydy, kannattaa avata startti ja putsata ja tarkistaa. Ei siitä haittaa ole vaikka olisi ehjäkin. Voi kuulostaa työläältä, mutta on yllättävän helppo homma. Samalla voi voidella laakerit ja bendixin. Solenoidin kosketuspinnatkin voi olla loppuun palaneet. Nekin voi vaihtaa ja joissakin malleissa vanhat palat kääntää.

On ihan totta, että paljolla lyhyellä ajolla akku hiljalleen hiipuu. Prosessi on fysikaalisesti aika monimutkainen ja sitä pitkään tutkittuani, olen tullut siihen tulokseen, että ajoittainen lataus ulkopuolisella isolla latausvirralla ei, vastoi yleistä käsitystä, tuo akun varaustilaan riittävää parannusta. Ei myöskään ajoittainen naapurikaupungissa käynti. Syy on juuri tuo SUURI latausvirta ja sen, sekä akun sisävastuksen ja ohminlain aiheuttama jännitehäviö. Akku siis jää aina häviön verran vajaaksi ja se häviö kerta kerran jälkeen kertautuu. :cry:

Itselläni on juuri tuollaista ajoa paljon. Siksi rakensin ylläpitolatauksen c-tekin 800mA:n laturista. Vain sillä on tarpeeksi PIENI latausvirta (40...800 mA) joten akku täyttyy em. ohminlain syndroomasta huolimatta. Se on kytketty lohkolämmittimen ja sisätilan pistorasian rinnalle kiinteästi. Ylläpitolataus on siis päällä aina, kun auto on lämmityssähkössä kiinni. Kesälläkin jouduin pari kertaa pitämään yön yli autoa lämmitystolpassa (otin lohkon pistokkeen irti y-haarasta). Aika moni naapuri sitä kävi nauramassa. :oops:

UGH
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Perjantaina kävin mittauttamassa akun kuormitusmittarilla ja kyllä ihan hyvin tuntui kuormitusta kestävän. Akkumyyjän vinkin mukaan menen vielä uudestaan mittaukseen joskus keskiviikkona. Viikonloppu tuli viihdyttyä töissä niin ei ole paljon kerinnyt kattomaan autoa.

Vikaa tuli etsittyä keskuslukosta, mutta eipä sieltä mitään epäilyttävää löytynyt. Ainakaan mitään mikä viittaisi ohjausboksin releen kiinnihitsaamiseen. Tai onko ihan ok, että releestä kuuluu kilinää kun sitä heiluttaa?

Nyt pitäisi sitten selvittää mihn tuon infonäytön/sisävalojen sulakkeessa vie 0,35 ampeeria, kun sellaisen kulutuksen löysin. Kuskin oven ovivalossa tuntui olevan jotain kontaktihäiriötä, joka ainakin pitäisi tutkia jos ovikytkimessä olisi vikaa. Vai kuuluuko tuossa sulakkeessa olla tuollainen kulutus jonkin aikaa? No tuossa taas vähän pähkäiltävää ja tutkittavaa tälle viikolle. Ongelma vaan on niin rassaava kun yleensä auto toimii ok, mutta välillä vaan on akku tyhjänä kun pitäisi startata.

Olen jostain 'laturin diodisillasta' lukenut, joka aiheuttaa jotain ongelmia. Voiko se aiheuttaa tämmöistä, kun siitä on vaan puhuttu tälläisten ongelmien yhteydessä? Tuli vaan mieleen.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Noniin, akku käyty vielä uudestaan mittauttamassa kuormitusmittarilla ja ihan hyvää näytti.

Tuo 0,35 ampeerin kulutus ei ole selvinnyt, mutta mittailin että kyseessä on takapenkin lukuvalon suuruinen kulutus. Esim. takaluukun valo syö huomattavasti enemmän. Mitään vuotoa ei ole myöskään näkynyt kun olen aina välillä virtaa mitannut akulta auton seistessä kone sammuksissa.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Vastaa Viestiin