vectra "nyökkää" kiihdyttäessä
vectra "nyökkää" kiihdyttäessä
moro. autoni on vectra 2,0dt -97. olisiko kellään tietoa mikä voisi olla vikana kun autolla lähtee kiihdyttämään niin se ensin hyytyy ja vasta sitten lähtee kiihtymään. tämä tapahtuu yleensä silloin kun ensin ajaa pikkukaasulla 40 km/h-60km/h ja sitten painaa kaasua. vikavalo ei syty. ja onko normaalia kun kiidyttää kunnolla esim. moottoritielle niin putkesta tulee hieman mustaa. ei kuitenkaan näy peileistä vaan takana kun ajaa niin huomaa. hirveästi ei ole kokemusta diesel opeleista,kun ex-opelit on ollu bensakoneella. autolla on ajettu hieman yli 400tkm.itse olen ajanut tällä n7000km ja on koko ajan ollut samanlainen. kiitokset etukäteen jos joku osaa valaista asiaa.
-
Taustapeili
- 'Kadett'

- Viestit: 26
- Liittynyt: 16 Elo 2005, 10:40
- Paikkakunta: Pieksämäki
Mulla oli vastaava vika ja ihmettelin sitä aikani. Nykiminen paheni samoin savutus. Lopulta vika löytyi kun turbon putki pamahti lopulisesti halki. Multa meni se välijäähdyttimen ja koneen välinen putki halki. Mokama putki maksaa Opelilla 140€. Tehtiin työpaikalla rosterista putki. Uudella putkella ei enää ole nykimista eikä heijaamista kiihdyttäessä. Vanhassa putkessa oli vuoto joka puolen vuoden sisällä vaan repesu isommaksi. Ilmamittarin läpi menevä ilma karkaa kankaalle eikä mene koneeseen, niin siitä syntyy savua... Auto Vectra vm.98 2.0dti
Re: vectra "nyökkää" kiihdyttäessä
Veikkauksena joko tuo edellämainittu putki tai sitten ahdin menossa.(omassa välillä samat oireet, ahtimen laakerit alkaa olla ilm.valmiit) Voit kokeilla miten ahtimen siivet pyörii, imuletku ilmamassamittarin jälkeen vaan irti ahtimesta niin pääsee kokeilemaan.Jos kanittaa pyöritettäessä ahtimen siivistä niin vika siellä.jack04 kirjoitti:moro. autoni on vectra 2,0dt -97. olisiko kellään tietoa mikä voisi olla vikana kun autolla lähtee kiihdyttämään niin se ensin hyytyy ja vasta sitten lähtee kiihtymään. tämä tapahtuu yleensä silloin kun ensin ajaa pikkukaasulla 40 km/h-60km/h ja sitten painaa kaasua. vikavalo ei syty. ja onko normaalia kun kiidyttää kunnolla esim. moottoritielle niin putkesta tulee hieman mustaa. ei kuitenkaan näy peileistä vaan takana kun ajaa niin huomaa. hirveästi ei ole kokemusta diesel opeleista,kun ex-opelit on ollu bensakoneella. autolla on ajettu hieman yli 400tkm.itse olen ajanut tällä n7000km ja on koko ajan ollut samanlainen. kiitokset etukäteen jos joku osaa valaista asiaa.
Tietysti mahdollisia voisi olla ahtopaineen anturi(imusarjassa) tai ilmamassamittarikin, mutta luulisi ainakin viallisen ahdonanturin sytyttävän vikavalon?
-03 Vectra C 1,8 STW
EX: -99 Vectra B DTI Voyage
Kadett B
+ muutamia stressileluja...
EX: -99 Vectra B DTI Voyage
Kadett B
+ muutamia stressileluja...
moro taas. pyörittelin sitä turboa enkä kyllä huomannu et ois yrittäny jumittaa missään vaiheessa. ja se turbon putki on tuohon uusittu n.vuosi sitten ja näyttiki ihan hyvältä päällepäin. ei tuossa taida ollakaan ku se yks putki kun ei oo välijäähdytintä. kokeilin samalla välyksiä turbosta.sivuttaista oli hieman päittäistä ei ainakaan sormilla tuntunu. no joo... onhan se pari kertaa sytyttäny vikavalon ohittaessa,mutta sammunu ku auton on käyttäny sammuksissa. en oo osannu yhdistää tuohon sitä. voiko sen ahtopaineanturin kuntoa tarkistaa mitenkään vai pitääkö vaan ostaa uus?


