Omega 2.5td hyytyi -> käy vain hetken.
Omega 2.5td hyytyi -> käy vain hetken.
Olimme lähdössä lomareissulle ja yllättäen omega jätti välille. Koko juttu tapahtui näin: Ajoin noin 80km/h ja jalka oli melkein kokonaan kaasulta pois. Aloin lisäämään kaasua ja auto ei vastannut siihen, painoin enempi, mutta mitään ei tapahtunut. Tässä välissä huomasin moottorin häiriövalon syttyneen ja yritin vielä nelosella jos se lähtis vetämään. No jäätyämme tien varteen katoin et mitään johtoja ei ollut irti ja polttoainetta oli ym. mitä nyt tien päällä voi tarkistaa. Epäilin ensiksi kampiakselin asentotunnistinta, mutta tänään sain auton vikakoodien lukuun ja mitään ei löytynyt. Seuraava epäilys oli polttoaineen saanti. Olin vaihtanut polttoaineen suodattimen noin kaksi kuukautta sitten, mutta se vaihdettiin kuitenkin. Ilmauksen jälkeen auto käy noin minuutin ja sammuu, jos ilmaa uudelleen niin sama peli. Siirtopumppu on ilmeisesti tankissa? Sen kuntoa ei ole tarkistettu, mutta onko muilla ollut niiden kanssa ongelmia? Tuleeko kenellekään mieleen et mikä vois olla vikana tai mistä kannattaisi lähteä vikaa etsimään. Kiitos vastanneille!
Re: Omega 2.5td hyytyi -> käy vain hetken.
Ääni siirtopumpulle. Nimimerkillä 2 x vaimo pelastettu tienvarresta em. oireiden jälkeen (auto hyyty kiihdyttäessä) Pumppu vaihtu ja auto pelasi sen jälkeen2000 16v kirjoitti:Olimme lähdössä lomareissulle ja yllättäen omega jätti välille. Koko juttu tapahtui näin: Ajoin noin 80km/h ja jalka oli melkein kokonaan kaasulta pois. Aloin lisäämään kaasua ja auto ei vastannut siihen, painoin enempi, mutta mitään ei tapahtunut. Tässä välissä huomasin moottorin häiriövalon syttyneen ja yritin vielä nelosella jos se lähtis vetämään. No jäätyämme tien varteen katoin et mitään johtoja ei ollut irti ja polttoainetta oli ym. mitä nyt tien päällä voi tarkistaa. Epäilin ensiksi kampiakselin asentotunnistinta, mutta tänään sain auton vikakoodien lukuun ja mitään ei löytynyt. Seuraava epäilys oli polttoaineen saanti. Olin vaihtanut polttoaineen suodattimen noin kaksi kuukautta sitten, mutta se vaihdettiin kuitenkin. Ilmauksen jälkeen auto käy noin minuutin ja sammuu, jos ilmaa uudelleen niin sama peli. Siirtopumppu on ilmeisesti tankissa? Sen kuntoa ei ole tarkistettu, mutta onko muilla ollut niiden kanssa ongelmia? Tuleeko kenellekään mieleen et mikä vois olla vikana tai mistä kannattaisi lähteä vikaa etsimään. Kiitos vastanneille!
Tankissa. Takapenkki veks, sen alta löytyy pyöreä peltilätkä kiinni monella ruuvilla. Polttoaineletkut irti (muista miten päin on) sähköliitin irti ja ruuvit auki. Putsaa hiekat pois niin eivät varise tankkiin kun nostat kannen pois.Pumppu tankin pohjalla (muista taas letkujen järjestys kun irroitat), on muuten huomattavasti miellyttävämpää operoida kun tankki on melko tyhjä.2000 16v kirjoitti:Missä se pumppu tarkalleen ottaen on?
Tosiaan, mikäli tankissa oli alle tai noin neljäsosa naftaa jäljellä, voisi siirtopumppu olla syynä tuohon. Pumpun vaihtaminen on DIY juttu, mutta varaudu että kädet haisevat naftalle hieman enemmän, kuin normitankkauksen jälkeen
Wili tuossa jo kertoi vaihtamisohjeet pääpiirteittäin, mutta peltisen lätkän alta löytyy myös vielä tankissa kiinni oleva kansi jota pitää muovirengas kiinni. Tuolta vasta löytyy liitin ja letkut siinä kansiosassa ja tuon paikaltaan nostamalla nousee myös siirtopumppu mukana, mikäli pysyy kumitiivisteessään kiinni. Muista varoa polttoaineen tasoanturia kun hökötys nousee, se on kiinnitettynä akselistaan kanteen. Koko hökötys on muoviklipsuilla kiinni tankin sisällä olevassa kehikossa. Kurkkaamalla näkee rakenteen.
Muistaakseni itsellä maksoi uusi pumppu 80 euroa tai hieman yli, alle 100 euron se kuitenkin on. Operaatiota varten kannattaa ostaa myös se suodatin/siivilä joka on pumpun alla kiinni, liki tankin pohjaa vasten tai ainakin varaudu putsaamaan se hyvin.
Bemarin osasopivuudesta en tiedä, kaikki merkkihuollot/vakavasti otettavat alkuperäisosa-maahantuojat kyllä löytävät tuon listoiltaan, sen verran yleinen vika tuo on.
Wili tuossa jo kertoi vaihtamisohjeet pääpiirteittäin, mutta peltisen lätkän alta löytyy myös vielä tankissa kiinni oleva kansi jota pitää muovirengas kiinni. Tuolta vasta löytyy liitin ja letkut siinä kansiosassa ja tuon paikaltaan nostamalla nousee myös siirtopumppu mukana, mikäli pysyy kumitiivisteessään kiinni. Muista varoa polttoaineen tasoanturia kun hökötys nousee, se on kiinnitettynä akselistaan kanteen. Koko hökötys on muoviklipsuilla kiinni tankin sisällä olevassa kehikossa. Kurkkaamalla näkee rakenteen.
Muistaakseni itsellä maksoi uusi pumppu 80 euroa tai hieman yli, alle 100 euron se kuitenkin on. Operaatiota varten kannattaa ostaa myös se suodatin/siivilä joka on pumpun alla kiinni, liki tankin pohjaa vasten tai ainakin varaudu putsaamaan se hyvin.
Bemarin osasopivuudesta en tiedä, kaikki merkkihuollot/vakavasti otettavat alkuperäisosa-maahantuojat kyllä löytävät tuon listoiltaan, sen verran yleinen vika tuo on.
Omega-B 4.0 24v & Omega-B2 2.5 nokileka
Ääni myös siirtopumpulle. Omastani meni pumppu, vika ilmeni pidempänä starttauksena, alle 20l ei uskaltanut sammuttaa. Parikertaa teki sen että tyhjäkäynnin sai pidettyä juuri ja juuri kun polki kaasua. Uusi alkup pumppu osatuonnissa ( vai mikälie, sammonvaltatiellä, tre) vähän rohkee 100€. Pumpun vaihdettuani lähtee niin kylmänä kuin kuumana varmaan alle kierroksen pyörityksellä. Pumpun äänen pitäisi kuulua kun avaimesta kääntää virrat päälle.
Kannattaa myös tarkistaa että pumpulle asti tulee virta: penkki pois ja tuo liitin irti ja mittari kiinni. Kaveri kääntää virrat päälle -> pitäisi tulla 12v hetken aikaa.jmk kirjoitti:Ääni myös siirtopumpulle. Omastani meni pumppu, vika ilmeni pidempänä starttauksena, alle 20l ei uskaltanut sammuttaa. Parikertaa teki sen että tyhjäkäynnin sai pidettyä juuri ja juuri kun polki kaasua. Uusi alkup pumppu osatuonnissa ( vai mikälie, sammonvaltatiellä, tre) vähän rohkee 100€. Pumpun vaihdettuani lähtee niin kylmänä kuin kuumana varmaan alle kierroksen pyörityksellä. Pumpun äänen pitäisi kuulua kun avaimesta kääntää virrat päälle.
Re:
Wili kirjoitti:Tankissa. Takapenkki veks, sen alta löytyy pyöreä peltilätkä kiinni monella ruuvilla. Polttoaineletkut irti (muista miten päin on) sähköliitin irti ja ruuvit auki. Putsaa hiekat pois niin eivät varise tankkiin kun nostat kannen pois.Pumppu tankin pohjalla (muista taas letkujen järjestys kun irroitat), on muuten huomattavasti miellyttävämpää operoida kun tankki on melko tyhjä.2000 16v kirjoitti:Missä se pumppu tarkalleen ottaen on?
Mites vm.2000 omegassa toi tankin/pumpun lätkä sijaitsee takahudlarissa varapyörän oik.puolella, mulla on toi lätkä auki ja pumppu näkyy pohjalla, mutta miten mää saan sen sieltä ylös , ku noi johdotkin ja letkut on siin..
Ascona 2.0 S vm. 1980
Re: Re:
ouppelixi kirjoitti:Wili kirjoitti:Tankissa. Takapenkki veks, sen alta löytyy pyöreä peltilätkä kiinni monella ruuvilla. Polttoaineletkut irti (muista miten päin on) sähköliitin irti ja ruuvit auki. Putsaa hiekat pois niin eivät varise tankkiin kun nostat kannen pois.Pumppu tankin pohjalla (muista taas letkujen järjestys kun irroitat), on muuten huomattavasti miellyttävämpää operoida kun tankki on melko tyhjä.2000 16v kirjoitti:Missä se pumppu tarkalleen ottaen on?
Mites vm.2000 omegassa toi tankin/pumpun lätkä sijaitsee takahudlarissa varapyörän oik.puolella, mulla on toi lätkä auki ja pumppu näkyy pohjalla, mutta miten mää saan sen sieltä ylös , ku noi johdotkin ja letkut on siin..ei oikein uskalla repiäkään
siinä on sellaiset painettavat muovi kiinnikkeet ja se lähtee koko muovi hässäkkä sieltä pois sitte siinä muovi hässäkässä on samanlaiset muovi lipsuttimet että sen ite pumpun saa sieltä hässäkästä pois
Omega B 2.5TD



