Astra 1,8i -92 starttiongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Saapasmono
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Elo 2006, 07:17
Paikkakunta: Tampere

Astra 1,8i -92 starttiongelma

Viesti Kirjoittaja Saapasmono »

En haulla löytänyt ihan täysin omaa vikaa vastaavaa postia, joten pistin uuden:

Elikkäs tuossa perjantaina rupesi astra temppuilemaan. Lähti hienosti käyntiin, mutta kun bensa-asemalta yritin jatkaa matkaa, niin eipä kärry enää käynnistynyt. Startti pyörähti hitaasti pari kertaa ympäri ja hyytyi. Työntämällä hienosti lähti kyllä sitten liikkeelle. Lauantaina kokeiltiin uudella akulla, mutta sama vika. Konepellin alta kuuluu naksaus, mutta startti ei jaksa kuin hitaasti pyörähtää pari kertaa. Mistähän mahdollisesti vika voisi johtua, vai onko startti sanonut tässä tilanteessa sopimuksensa täysin irti? Kiitokset jo valmiiksi.
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

olisko moottorin ja korin maadoitusjohto poikki kokeile apukaapelilla akun miinuksesta moottoriin johonkin sopivaan paikkaan.
Saapasmono
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Elo 2006, 07:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Saapasmono »

Siistiltä näytti, täytynee huomenna testaa kaapelilla ja pistää akkuun virtaa. Voisiko vika todella olla noin pienestä kiinni?
J.Toivanen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 10609
Liittynyt: 08 Elo 2005, 20:41
Paikkakunta: Kontiomäki

Viesti Kirjoittaja J.Toivanen »

kokeileppa koputella sitä starttia kun käynnistät (kaverin kanssa siis) startti voi olla todennäköisesti jumissa.

Purkaamolta vaan tuoreempaa tilalle,
Saab 9-5 2.0T Linear Pro 2006
Vastaa Viestiin