Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Jostain luin että 0,4litraa saisi kulutusta pienemmäksi kun ECU:n päivitti nykypäivään. Paljonkohan maksaa tuo päivitys? ja onko kellään kokemusta asiasta? onko todellista hyötyä?
En tiedä onko päivityksestä moista hyötyä , mutta meillä pk-seudulla softan päivitykselle tulee hintaa muistaakseni jotain 60-70€. Tuu poikkeemaan hesassa niin päivitän sulle sopivaan hintaan:)
Riippuu ihan mikä softa sulla on ja onko siihen päivityksiä. Voihan olla, että sinulla on jo uusin versio. Uudessa softassa saattaa olla joitain pieniä muutoksia joita ei vältäämättä (ja todennäköisesti) edes huomaa. Uusi softa ladataan TIS-ohjelmiston kautta TECH2:seen ja sieltä OBD-pistokkeen kautta ECU:un. En usko että GM enää lähettää paranneltuja softia noin vanhoihin autoihin.
Tuon 0,4l saatat säästää jo uusimalla tulpat ja suodattimet, kaasuläppäkotelo ja joutokäyntisäädinkin kannattaa putsata.
ClassicGreen kirjoitti:Mutta hei! onko kellään kokemuksia asiasta? onko mitään käytännön hyötyä?
Tyhjäkäynti putos 900rpm-->750rpm ja aiheutti ongelmia liikkeelle lähdössä (vaimolle).
Onneksi tuolla hienolla systeemillä saa itse määrittää itselle sopivan tyhjäkäynnin ja laitoin takaisin 900rpm.