2.0 DTI 74 kw hehkutulppien vaihto

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
kariaho
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

2.0 DTI 74 kw hehkutulppien vaihto

Viesti Kirjoittaja kariaho »

Opel Zafira 2.0 DTI 74 kw hehkutulppien vaihto on meneillään, mutta en uskaltanut avata vasta kuin kannen ja ruiskuttaa CRC:tä. Mitä seuraavaksi? Katso liitteenä olevat kuvat.
Kuva
Kuva
Vp44
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 29 Kesä 2007, 14:36

Viesti Kirjoittaja Vp44 »

Kuvistasi saa nyt kyllä sellaisen vaikutelman että olet ruiskutellut sitä CRC:tä hiukan vikapuolelle. Hehkut löytyvät sieltä Turbon puolelta kantta. Sieltä vaan 8 mm:n mutterit irti, virtakiskot pois tieltä, 10 mm:n pitkällä hylsyllä varovasti kokeilet irroitella hehkut. Joskus ovat tiukassakin/karstaiset. Ompa niitä katkeillutkin. Mutta jos eivät ole jumahtaneet paikoilleen, helppo vaihtaa. Ja vaihda ne kaikki neljä kerralla.
vivamanTT
'Senator'
'Senator'
Viestit: 611
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 20:18
Paikkakunta: Vihanti

Viesti Kirjoittaja vivamanTT »

Vp44 kirjoitti:Kuvistasi saa nyt kyllä sellaisen vaikutelman että olet ruiskutellut sitä CRC:tä hiukan vikapuolelle. Hehkut löytyvät sieltä Turbon puolelta kantta. Sieltä vaan 8 mm:n mutterit irti, virtakiskot pois tieltä, 10 mm:n pitkällä hylsyllä varovasti kokeilet irroitella hehkut. Joskus ovat tiukassakin/karstaiset. Ompa niitä katkeillutkin. Mutta jos eivät ole jumahtaneet paikoilleen, helppo vaihtaa. Ja vaihda ne kaikki neljä kerralla.
Ja näissähän ei ole virtakiskoa ei 8mm muttereita vaan mustat painettavat liittimet hehkun päissä, irtoavat puristamalla ja samalla vetämällä, sitten hehku 10mm pitkällä hylsällä auki. Niin ja ite otan aina ton turbolta tulevan ison metalli putken pois edestä, paljon mukavampi vaihtaa :wink:
Vauxhall Magnum 2d 2300 -75
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73
Avatar
zeimi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 168
Liittynyt: 30 Kesä 2007, 11:55
Paikkakunta: tornio

Viesti Kirjoittaja zeimi »

Näyttäis siltä että paluuputket on vuotanu hieman..kantsis vaihtaa.
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

60KW ja 74KW moottoriversioissa on tosiaan erilainen tuo hehkutulppasysteemi.60 KW on virtakisko tossa 74kw erilliset hatut.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Vp44
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 29 Kesä 2007, 14:36

Viesti Kirjoittaja Vp44 »

:wink: Jooops, oletin vain että tuossa välijäähyllä olevassakin olisi samanlaiset hehkut kuin tuossa omassanikin (DTL). Mutta edelleen: entiset pois ja uudet tilalle :o
kariaho
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kariaho »

Vp44:lle ja muillekin suurkiitokset. Tulpat löytyi toiselta puolelta. Irroitin turbon ilmaputken ja vielä kumisenkin kanteen menevän pikkuputken, niin sain muoviosat pois (onko se sitten virtakisko). Tulpat lähti yllätävänkin hyvin pois. Uudet tilalle ja vikavalo sammui ja nyt Zafira lähtee käyntiin ilman kaasun painallustakin.
Vastaa Viestiin