Opel-huollon onneton toiminta

Keskustelua Opeleista
Avatar
Wannabecalibra
Minut on bannattu!
Viestit: 3355
Liittynyt: 26 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Gutter

Viesti Kirjoittaja Wannabecalibra »

janska kirjoitti:
Wannabecalibra kirjoitti:En kyllä yhtään ihmettele, että miksi Opelin myynnit on olleet päin persettä. Huollot on vitun kalliita ja vittuilut saa päälle, autot ei kestä, varaosat maksaa sen 1000% enemmän


Osta Audi...Sitte rupes huollot ja korjaukset maksamaan kun tuntiveloitus on pitkästi yli 100€ :o
Ehkä, mutta on Audi sitten eri luokan autokin, joten siitä jo voi maksaa :wink: Varaosat on kuitenkin suhteellisen samaa tasoa, kuin varaosaliikkeeissäkin. Jos Opelin varaosat maksaa tuon 1000% enemmän, kuin varaosaliikkeessä, niin se kompensoi jo tuon Audin 100e/h veloituksen :D
Allekirjoittaneella rupeaa ikä painamaan... Näkökin rupeaa heikkenemään, kun ei meinaa enään selvää päivääkään nähdä.
Avatar
Jartsi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 969
Liittynyt: 05 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Kymenlaakso

Viesti Kirjoittaja Jartsi »

Wannabecalibra kirjoitti:En kyllä yhtään ihmettele, että miksi Opelin myynnit on olleet päin persettä. Huollot on vitun kalliita ja vittuilut saa päälle, autot ei kestä, varaosat maksaa sen 1000% enemmän motonettiin verrattuna, vanhojen hyvitykset päin persettä ja ihan olemattomia tarjouksia antavat. Moni kääntää kelkkansa ja suuntaa esim. Skoda leiriin ja ei suotta jos katselee esimerkiksi myyntimäärien kasvuja vuosi vuodelta, jotka ovat olleet jopa 50-75%.

Kyllä nyt jokin vastuu pitää olla jos autolla rullattu alle 30tkm ja paska leviää käsiin. Jos maahantuoja jatkaa itsepäistä linjaa, niin ei siinä muuta kaikkoa, kuin asiakkaat. Täälä yksi ja suvussa lisää... Paska suhtautuminen asiakkaisiin pilaa hyvän merkin maineen ja myynnit :whack:
Eiköhän tuo huolto- ja varaosahinnoittelu ole (merkki)liikekohtaista, varaosat voi hankkia OEM-osina myös muualta kuin keltaiselta tiskiltä jos oman paikkakunnan liikkeen hinnoittelupolitiikka ei miellytä, tai sitten piltemasta tahi motonetistä, mutta osa ei välttämättä olekkaan enää alkuperäislaatuinen... Millähän osalla on hintaeroa 1000% ? :o

Tuskin ne VW/Skoda/Seat/Audi osatkaan sieltä vagitiskiltä motonetin hintaan irtoaa? :yawn:
m.k
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3926
Liittynyt: 22 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja m.k »

Wannabecalibra kirjoitti:Ehkä, mutta on Audi sitten eri luokan autokin
Ei se Audi sen eriluokkaisempi ole kuin ooppelikaan. Ihan tavallinen volokkari jossa on pikkusen lisää hintaa ja erilailla kuvioitua muovia kojelaudan päällinen...
Mielipide on kuin persereikä. Meillä kaikilla on sellainen, ja meistä kaikista toisen sellainen haisee pahalta.
2.5dti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 25 Marras 2007, 19:13
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja 2.5dti »

Näinhän se on...

Joku tykkää Opelista, joku Audista... Mersu-kuskejakin varmasti löytyy ja Saabisteja, Toyota-kuskeja, Kia-faneja ja mitä niitä kaikkia onkaan...

Jokainen varmasti löytää omasta merkistään perustelut sille, miksi siihen on päätynyt eikäpä siitä kannata hirveesti alkaa inttämään. Makuasioita kun taitavat olla ainakin osittain.

Sitä vaan mietin että onkohan muillakin merkeillä korjaamopuolella sama meininki tai onko muillakin paikkakunnilla törmätty samankaltaiseen ilmiöön siis että maksatetaan omat virheet asiakkaalla?

Ja olishan tuo mukava kuulla hyvämaineisistakin korjaamoista joissa homma pelaa eikä asiakasta vedätetä noin pahasti...

Ukissa on muuten samaisen puljun sivupiste, jolla on varsin hyvä maine. Itsekin siellä joskus olen asioinut ja siellä homma pelasi. Olisiko sitten niin että pienemmällä paikkakunnalla toiminta on vielä inhimillisempää kuin näissä Suomen "isoissa" kaupungeissa? Pienissä paikoissa tahtoo vaan olla se ongelma että siellä ei ole riittävän laajaa työkaluarsenaalia eli joskus hommaa ei voida sen takia siellä tehdä vaan asiakas on pakko ohjata isompaan puljuun.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

2.5dti kirjoitti:Sitä vaan mietin että onkohan muillakin merkeillä korjaamopuolella sama meininki tai onko muillakin paikkakunnilla törmätty samankaltaiseen ilmiöön siis että maksatetaan omat virheet asiakkaalla?
Valitettavasti autopuolelta ko toimintaa löytyy ihan merkkiin katsomatta,myös ilmoille heitetyn A:lla alkavan merkin korjaamoista.
Ihmisethän niitä pyörittää,ei automerkit.

Tähän ko aiheeseen senverran viitaten,että itse käytettynä maahantuodun auton kilometrejä on vaikea osoittaa todeksi ja siinä mielessä ymmärrän suomen GM:n nuivan suhtautumisen asiaan.

Joka toinen sällihän on suurinpiirtein tuonut näitä "ollut sokealla papilla saaressa" autoja...
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Kale
OCF Member 2015
Viestit: 303
Liittynyt: 05 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kale »

Vanhaa Pösöä olen huollattanut Helsingin Konalan Peugeotilla (S-Etuhuolto). Vaikka auto on vanha
Puolasta tuotu (tuontiauto) niin palvelu on ollut erinomaista. Kesällä Pösöstä hajosi kytkimen säätö
ja sain auton keploteltua Konalan Pösölle huoltoon.

Kytkimen vaijeria säätöineen ei löytynyt heidän
toimipisteestään ja kuriiri oli juuri lähtenyt eli osan saanti olisi mennyt huomiseen.
Sopiva vaijeri löytyi Vantaan Pösöltä, joten antoivat minulle uuden vuokra-auton lainaksi, jotta pystyin
osan hakemaan. Hain osan ja auto laitettiin samana päivänä kuntoon. Parin viikon kuluttua soitettiin vielä perään ja kysyttiin olinko tyytyväinen palveluun. Helsingissä tuntuu olevan edes yksi huoltoliike,
joka ottaa asiakaspalvelun tosissaan. Liikkeen hinnat ovat sitäpaitsi niin kilpailukykyisiä, ettei eroa "Nyrkkipajan" eroksi tule.
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

TJT kirjoitti:
Tähän ko aiheeseen senverran viitaten,että itse käytettynä maahantuodun auton kilometrejä on vaikea osoittaa todeksi ja siinä mielessä ymmärrän suomen GM:n nuivan suhtautumisen asiaan.

Joka toinen sällihän on suurinpiirtein tuonut näitä "ollut sokealla papilla saaressa" autoja...
Vuonna 2005 eräs kaiffari toi Saksasta 89tkm mittarissa olevan GTS Vectran vuosimallia 2003, mutta rekisteröity joulukuun lopulla 2002. Auto oli uudesta saakka ollut jossain Saksan ministeriössä, täydellinen huoltokirja löytyi Opelin merkkihuollon leimoilla. Kunto sisältä ja päältä kuin uusi, ei edes paikkamaalauksia.
Auto oli avajaa 2½ vuotta vanha kun siitä repesi kampiakselin siivapyörä. Kaveri yritti, että GM Suomi maksaisi GW:nä (Good Will). Hakemus saapui bumerangina takaisin, samassa hakemuksessa kaiffari yritti saada GM:n maksamaan myös iskarin yläpään laakerit sekä kumit etujousien alakierroksiin-
Syy hylkäykseen: Saksan GM:n rekisteriin oli jäänyt tieto, että jokin takuukorjaus oli suoritettu auton takuuaikana Saksassa vuonna 2004, jolloin auton mittarissa oli ollut 210tkm... :roll:
__________________________
Avatar
karppa 46
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 242
Liittynyt: 24 Marras 2005, 21:15

opeli

Viesti Kirjoittaja karppa 46 »

auton määritelmä on seuraava,kääntyvät etupyörät ja takaveto,ei väliä kuljetuista kilometreistä,meni 420 000km rikki tossa viime viikolla ja moitteetta pelannut siitä asti kun moisen laitteen ostin
2.5dti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 25 Marras 2007, 19:13
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja 2.5dti »

Onhan tuo calibrakuskin mainitsema merkinvaihtokin tullut mieleen.
Pian 20 vuotta tässä on pääsääntöisesti Opeleilla ajettu mutta kyllä viimeisen vuoden aikana on usko aika pahasti rapissut alaspäin.

Muutenhan tuo Omega on mainio vekotin mutta tuskinpa se kellekään kelpaa.
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16108
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

2.5dti kirjoitti: Muutenhan tuo Omega on mainio vekotin mutta tuskinpa se kellekään kelpaa.

Mulle kelpais milloin vain.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
2.5dti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 25 Marras 2007, 19:13
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja 2.5dti »

Taitaa lähteä meidän perheestä molemmat Opelit nostelemaan.

Raisiossa epäilivät auton kilometrejä vaikka kuulivat että auto on ollut liikkeen vanhemman johtajan käytössä. Saksassa eivät puolestaan Opelin liikkeessä usko että Suomesta saatu diagnoosi on Opelin liikkeestä saatu. Kylläpä menee vaikeaksi. Sen jotenkin ymmärtää että Opelilla ei luoteta asiakkaaseen mutta että ei edes oman merkin toisiin liikkeisiin.

En muista mainitsinko mutta Turussa Metro-Autossa oli tuohon huoltotouhuun ihan terve suhtautuminen. Sinne kun aikoinani soittelin niin olisivat ensin tarkoin tutkineet ja sitten vasta diagnosoineet. Helsingissähän Metro-Autolla on jo vanhat perinteet että jos korjautuksen puolelle menee niin sieltä varmasti löytyisi ammattitaitoakin. Turussa on kyllä Metrossa kuulemma oikea perävelhokin mutta hän toimii ymmärrettävästi vain bemarin huollon puolella.
skärdis
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 26 Joulu 2007, 19:19
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja skärdis »

Selvitetään nyt hieman perinteiseltä kuulostavan Turun Autohalli Oy:n taustoja.

Se on oikeasti peitenimellä toimiva Länsi-Auton toimipiste. http://www.lansiauto.fi/yhteydenotto_in ... sp?yid=127

Länsi-Auto omistaa firmasta 100 % kuten myös Uudenkaupungin huoltopisteestä, joten taatusti sielläkin tanssitaan Länsi-Auton määrittämien toimintaperiaatteiden mukaan. Toki palvelu on perinteisesti pienessä kaupungissa parempaa, koska ihmiset tuntevat toisensa ja törmäävät muutoinkin kuin työasioissa.

Sekin on täyttä scheissea, että käytettynä tuotavat autot olisivat jotenkin kelvottomia, koska Länsi-Autokin tuo maahan rekkakuormittain käytettyjä autoja. Häveliäästi se bisnes kätketään toisen nimisen firman nimiin eli Autovisio Oy:öön. Firman sivuilla sentään kerrotaan, että se on oikeasti osa Länsi-Autoa. http://www.autovisio.net/index.php?lang=fi

Että sellaista tuontiautoista itkeville huoltoneuvojille.


Itselläni on riita menossa Hämeenlinnan Länsi-Auton kanssa isovanhempieni Agilasta. Agilasta on mittaristo pimeänä jo kolmatta kertaa ja Länsi-Auton mukaan sitä ei enää korvata, koska 2 vuoden takuuaika on jo päättynyt. Asiaan ei vaikuta sekään, että autolla on ajettu vuosittain 1500 kilometriä ja nyt on mittarissa rapiat 4 tkm. Länsi-Auton mukaan mittariston ei kuulu kestää näin pitkää aikaa ja vika ei ole poikkeuksellista kulumista.

GM Finlandilta on pyydetty lausuntoa, mutta vastausta ei ole kuulunut.
Nahetsu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 892
Liittynyt: 14 Touko 2005, 18:17
Paikkakunta: Turun seutu

Viesti Kirjoittaja Nahetsu »

Em. Uudenkaupungin sivupiste on lakkautettu. Syystä ei ole tietoa. Harmi vaan kun aina sieltä oon saanu hyvää palvelua. Raisiossa olevasta Autohallista kuuluu vain paskaa palautetta. No mikä lienee totuus? Itte oon käyttäny autoa siellä vikakoodin lukemiseen(joka oli muuten sairaan kallis yli 30€) ja pakonomaisesti käynyt kerran pikahuollossa. Muuten ei kokemusta huoltopuolelta ole.
Opel Meriva OPC
Opel Corsa B
Opel Zafira MetroSport (Sold)
Opel Astra G Sport Caravan (R.I.P)
Astra2006
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 168
Liittynyt: 20 Heinä 2006, 19:04
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Astra2006 »

Janne M kirjoitti:Vuonna 2005 eräs kaiffari toi Saksasta 89tkm mittarissa olevan GTS Vectran vuosimallia 2003, mutta rekisteröity joulukuun lopulla 2002. Auto oli uudesta saakka ollut jossain Saksan ministeriössä, täydellinen huoltokirja löytyi Opelin merkkihuollon leimoilla. Kunto sisältä ja päältä kuin uusi, ei edes paikkamaalauksia.
Auto oli avajaa 2½ vuotta vanha kun siitä repesi kampiakselin siivapyörä. Kaveri yritti, että GM Suomi maksaisi GW:nä (Good Will). Hakemus saapui bumerangina takaisin, samassa hakemuksessa kaiffari yritti saada GM:n maksamaan myös iskarin yläpään laakerit sekä kumit etujousien alakierroksiin-
Syy hylkäykseen: Saksan GM:n rekisteriin oli jäänyt tieto, että jokin takuukorjaus oli suoritettu auton takuuaikana Saksassa vuonna 2004, jolloin auton mittarissa oli ollut 210tkm... :roll:
Tuo on kyllä hyvä sisäistää niidenkin, jotka itse tänne noita Saksan etuihmeitä roudaavat, puhumattakaan niistä, jotka em autoja sitten harkitsevat ostavansa kun omistaja täällä sattuneesta syystä autoonsa kyllästyy.
... saapa nähä...
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Onhan noissa uittovehkeissä niitä oikeastikkin vähän ajettuja ja kyllä suomessakin mittarin ruuvaamista harrastetaan.

Tälläkin foorumilla muutaman tapauksen muistan kun joku jostain liikkeestä löytänyt entisen kulkineensa satkun verran vähemmän ajettuna ja jostain huoltokirjakin ilmestynyt ;)


Se nyt on vaan fakta,että saksalaiset koijarit ottivat varsinkin tämän suomalaisten autonhakubuumin alkuvaiheessa kaiken hyödyn irti vanhoista riekaleista.
Kyllä sen sitten näkeekin kun täällä on nurkat väärällään vähän ajettuja loppuun kulutettuja raatoja ;)
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Vastaa Viestiin