häikkiä asconassa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

olen Opel ascona 1.6SL vm88 onnellinen omistaja. tosin jonkinlaista häikkää siinäkin on, jos auto seisoo useamman tunnin paikoillaan käynnistäminen tai oikeastaan liikkeelle pääseminen on tuskallista. moottori hyrähtää käyntiin, mutta lisätessäni kaasua kone sammuu..lopulta useamman kerran jälkeen ja ahkeran kaasulla pumppaamisen jälkeen suostuu ascona liikkumaan. silti kestää ylennsä 100-300m että moottori suostuu käymään pienillä 1000-2500rpm kierroksilla.jos kierrokset lasekvat, auto alkaa nykiin ja kaasua tarvii pumpata,pelkkä painaminen ei auta..

lisäksi jäähdyttimen nestettä on usein lisättävä,(n.kerran viikossa) koska neste loppuu ja auto nykii jälleen, lisäksi neste on sakeaa, ja öljyn sekaista..

epäilyjen mukaan olisi kansipahvissa tai ryypyssä (ei käsiryyppyä) vikaa..mitä mieltä te olette? kuinka paljon mahdolliset remontit kustantavat?

vika on kiusallinen mutta se koskee vain liikkeelle lähtöä pitemmän tauon jälkeen. n.300m päästä vika "lakkaa" ja auto kehrää jälleen kiltisti.

Kiitos jo etukäteen lukemisesta ja vastauksista!
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

joo kyllä taitaa olla kansipahvi valmis tai sit vaan kansi on halki, kun syö nestettä ja käy huonosti aluksi.

eli nestettä menee mäntien päälle auton seisoessa.

miten lämmöt??? pysyykö ettei keitä.

edit: nii kansipahvihan ei oo kallis ja kannen höyläyskään ei paljon maksa jos vaan ite purkaa ja kasaa koneen...



_________________
Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: veksu on 2003-05-06 09:51 ]</font>
TM
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 93
Liittynyt: 13 Heinä 2002, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TM »

Todennäkösesti ainakin kansipahvi menny, itellä kävi just sama juttu. Uus maksaa n. 15e ja kantta ei välttämättä tartte koneistaa. Kannen oikasu maksaa jotakuinkin 30e. Jos kone on SV niin siinä ryypyssä ei muuta ookkaan kun vikaa :smile:
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

lämmöt pysyy kurissa ihan kohtalaisesti..kone on SL..sitte on sellasta että öljyä tms tulee koneesta pihalle, siis kannen tiivisteetkin on varmaan vähä vituillaan..
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

siis niinku ulospäin vai???
nosehän ei oo paha samalla ostat koko yläpään tiiv.sarjan nii tulee nekin kuntoon...
ei pitäs olla kovin hintava se.
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
korppi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 103
Liittynyt: 11 Joulu 2002, 02:00
Paikkakunta: Varkaus City

Viesti Kirjoittaja korppi »

tarvikkeena on sellanen ~50€ se yläpään tiivistesarja.. tosin itelläni pahvi kesti 2kk ja taas rupes työntämään öljyä pihalle.
nyt sit on tulossa se 16venasen pahvi kun näyttää olevan tismalleen samanlainen kun 8 tappisessa. ainut ero on että siinä on kupariset "liekkirenkaat" eli näyttää ainakin vahvemmalle.

ja konehan on 20ne
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

joo ulospäin tulee..okei täytyypä yrittää saada joku fiksaan..itellä ku ei oo hirveemmin kokemusta asiasta.
kiitos kuiteski.
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

sitte vielä sellasta että bensamittari ei tykkää toimia, eli näyttää nollaa, tai oikeastaan miinusta. todennäkösesti vika on anturissa, mutta takapenkin otin jo irti sen toivossa että löytäisin luukun josta pääsis käsiksi anturiin, mutta turhaan. eli saako kys. vian korjattua helposti vai pitääkö tehdä suurempia fiksailuja?
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

Vaihdettiin kansi koneeseen ja ei muutosta. Kone kyllä käy normaalisti ja pienemmillä kierroksilla tyhjillään 500rpm, ja kulkee paremmin, mutta edelleenkään auto ei lähde suoraan käyntiin ja ekat sata metriä kone yskii ja leikitään kengurua. jos joudun pysähtymään lähes heti valoihin, kone sammuu.
Redux
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 06 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Redux »

jaa niin. jäi vielä se että jakopään hihna vaihdettiin samalla. se oli leveys suunnassa kutistunut puoleen entisestään. Syynä tähän oli hihnan hankaaminen muovikoteloonsa. muovikotelo on myöskin suht heikos hapessa, mutta säästöbudjetin takia en voinut vaihtaa sitä. muutenki oon vesi-tonnikala-näkkileipälinjalla.
Vastaa Viestiin