Vectra ja valkoinen savu

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Junttura
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 06 Loka 2007, 13:17
Paikkakunta: Nuuskakaira

Vectra ja valkoinen savu

Viesti Kirjoittaja Junttura »

Toisinaan tulee halu saada kokea suuria G-voimia ja maskuliinista moottorin murinaa. Kirjoittajan vuoden ´96 1.8 vectralla se ainoastaan onnistuu, jos onnistuu, painamalla kaasupedaali lujasti pohjaan. Tämä ei kuitenkaan ole enää edellisillä kerroilla toiminut. Menopeli alkaa ikäänkuin tukehtumaan ja pakoputki pukkaa paksua valkoista savua. Ongelma raukeaa vähentämällä kierroksia normaaliin matka-ajoon soveltuvaksi.

Normaali matkan taittaminen siis onnistuu mainiosti, kunhan vain ei erehdy laittamaan kaasua pohjaan. Rekisteriotteessa uunituore leima ja päästöt kohdillaan. Tosin bensatankin tilavuudesta on kadonnut noin 15 litraa. Ilmeisesti lommahdus-ilmiö. Onkohan lommahduksen ja valkoisen savun välillä jonkin sortin syy-seuras ilmiö?
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9613
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Onko jäähdytysnesteen seassa öljyä, tai näkyykö öljytikussa vaaleata vesitöhnää?

Savutus on luultavimmin kuitenkin vesihöyryä, koskapa pakoputkeen kertyy kevyessä talviajossa herkästi vettä, joka sitten reilusti kaasutettaessa tulee putken päästä vesihöyrynä ulos.

Koska tankki on luultavimmin lommahtanut, ja auto temppuilee täyskaasulla, niin äkkiseltään tulisi mieleen bensan puute. Voi olla että tankin sisällä oleva pumppu on ottanut lommahduksesta itseensä, eikä anna enää täysiä tehoja. Toki sytytystulppien, polttoainesuodattimen ja ilmansuodattimen kunto kannattaa ennen isompia remontteja tarkistaa, tai jos ei muuten, niin katsoo huoltokirjasta että milloin viimeksi vaihdettu.
Junttura
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 06 Loka 2007, 13:17
Paikkakunta: Nuuskakaira

Viesti Kirjoittaja Junttura »

Kaikki jäähdytysnesteet on tallessa sekä lämmöt pysyy kurissa. Ja bensaakin löytyy. Ehkä se vika siellä tankissa piilee. Eihän se ilman syytä lommahda. Joku korvausilma rööri tukossa? Empä tiedä...
Avatar
ipa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7869
Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Vectra ja valkoinen savu

Viesti Kirjoittaja ipa »

Junttura kirjoitti: Tosin bensatankin tilavuudesta on kadonnut noin 15 litraa. Ilmeisesti lommahdus-ilmiö.
oletko aivan varma? nuo anturi viat ei ole mitenkään harvinaisia.

paineilmalla sen lommahduksen saa pois. huoltsikalla renkaan täyttö letku tankkiin ja riepua ympärille tiivisteeksi. sitten suhautus tankkiin. tankki joko lommahtaa takaisin tai halkeaa saumoista. :wink:
tod.näk. halkeaa saumoistaan jos on vähänkään ruosteessa.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9613
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Korvausilmaputki varmaankin tukossa, tai jäätynyt.

Isäni osti aikanaan uuden B-Vectran vuonna '97, ja vuoden sisään ostosta alipaine imaisi polttonesteen täyttöputken luttuun (onneksi ei mennyt tankki)
En tiedä johtuiko jäätymisestä vai mistä, mutta tästä viisastuneena porattiin tankin korkkiin porakoneella oikein pieni ilmareikä, että tankki saa korvausilmaa, ja koskaan tämän jälkeen ei ongelmia ollut. Auto kerkesi olla talossa 7 vuotta.

Korvausilmaputken sijainnista ei valitettavasti ole tietoa, sillä em. "korjaus" poisti alipaineongelmat, eikä asiaa tullut tutkittua sen tarkemmin.
Junttura
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 06 Loka 2007, 13:17
Paikkakunta: Nuuskakaira

Viesti Kirjoittaja Junttura »

ascona_c kirjoitti: Korvausilmaputken sijainnista ei valitettavasti ole tietoa, sillä em. "korjaus" poisti alipaineongelmat, eikä asiaa tullut tutkittua sen tarkemmin.
Kellään tarkempaa tietoa kyseisen röörin paikasta?
Vastaa Viestiin