Miljoonannen kerran egr:stä, malttakaa nyt vielä lukea...

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Petteri
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 248
Liittynyt: 20 Helmi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Niin, nyt sitten kun hoksasin tuon EGR:n olevan perhanan hankalassa paikassa tuossa X16XEL koneessa kiikutin auton nurkan taa korjaamolle. Heppu siellä kuunteli ihmeissään kun selitin mitä pitäisi tehdä. Ei ollut kuulemma koskaan tehnyt, mutta ymmärsi yskän.

Niin se kyskä...

Menihän se nyt niin, että EGR (sähköinen) irti imusarjasta, väliin ohuesta alumiinipellistä tehty tiiviste, jossa ei ole reikää (umpinainen) ja koko roju takaisin paikalleen? Silläkö se on silvuplee?

Katsastus lähestyy ja päästöarvot pitäs saada kohdilleen. Aikaisemmin joku sanoi, että rikkinäinen/vuotava EGR sekoittaa ecun ja kone alkaa käymään rikkaalla (kuvittelee että nyt on laihalla kun EGR falskaa). Koneen päsätöarvot viittaavat nimenomaan liian rikkaaseen seokseen ja kulutuskin on koholla.
Avatar
MikkoV
'Senator'
'Senator'
Viestit: 877
Liittynyt: 23 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MikkoV »

Joo, peltiä vaan väliin, ja toivo ettei ala häiriövalo palamaan, joillakin vissiin on palanut. Minulla ei. Ja ei vaikuta haitallisesti niihin päästöihin mitä mitataan. Minullahan oli varmaan kans sekaisin seokset (luultavasti laihalla) kun EGR temppuili ja kone nyki.

-Mikko
Audi S4 Biturbo
Petteri
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 248
Liittynyt: 20 Helmi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Tänk juu! Pistänpä sitten raporttia...
Vastaa Viestiin