Pitää paikkansa mullakin mittarivirhe on todella olematon ...mikäli on mitään luottamista nopeusnäyttötolppiin. Laskemalla saa kuinka kovaa Astra coupe voi teoreettisesti kulkea kun kierrokset on rajoitettu arvoon 7000 (katsoin EDS sivulta videopätkiästä) phase2 sarjalla... nopeus 120km/h kierrokset 3000 5-vaihteella ajettaessa.On 2003-09-04 06:18, mä wrote:
Mittarivirheet on nykyautoissa melko olemattomia..
Ainakin kummassakin Astra coupessa mitä mulla oli niin mittarivirhe oli käytännössä nolla..ainakin tutkalla tarkistettuna mittarilukema 100km/h oli kummallakin autolla tod.nopeutena 99km/h..eli virhe noin 1%...joka tekisi lukemalla 245 noin 2.5km/h
Toki virhe hieman saattaa kasvaa vauhdin mukana,mutta tuskin niin paljoa että mittarilukema 270km/h olisi todellisena nopeutena 245..
Virhe tietysti riippuu renkaista ym ym..mutta silti uskoison että nykymittareissa virheet ovat kuitenkin melko pieniä.
<font size=-1>[ This Message was edited by: Espoon Jore on 2003-09-04 14:16 ]</font>






