dieseleitten ilmauksesta
dieseleitten ilmauksesta
Ajattelin laittaa tänne itse hyväks kokemani tavan jos siitä jollekki sattuis apua olemaan. Olen ite useamman kerran (2.0dti,2.2dti) pelit ilmannu esim imusarjan puhdistuksen jälkeen aikas helposti seuraavalla tavalla. Rätti käteen ja paineilmapilli toiseen ja tekee hiuksen hienon ylipaineen tankkiin (ei todellakaan mitään 10bar!) ja kaveri alkaa vetää suutinputkia kiinni sitä mukaa ku löpyä alkaa tulee. Jokainen kokeilkoon tavallaan ja omalla vastuulla mut omat hörähtäny heti käyntiin ilman ongelmia 
-
röpönikkari
- 'Admiral'

- Viestit: 257
- Liittynyt: 11 Elo 2007, 19:04
Meillä kun on tuo veccu 1.7TD isuzun koneella niin ei siinä mitää tartte ilmata letkut vaan kiinni oikeille paikoolleen ja starttaamaan vaatii vaan pitkän startin, tuolla konstilla me ollaan aina toi "ilmattu" (diesel koneet ilmaa itte ittensä vaan starttaamalla mutta ei sitten jos autossa on käsipumppu) 
OBS. Kaikki jakajapumput imee polttoainetta.kadett85 kirjoitti:kadetin vapari 1,7 d ei tarvi ilmata kun alkaa vaan starttaamaan. Erikoinen kone kun ei siirtopumppua ollenkaan vaan syöttöpumppu imee suoraan tankista.
Riittääkö siipipumpun imu on taas ihan toinen juttu, silloin apuna käytetään sähköisiä esisiirtopumppuja. Auto mallista riippuen. Opeleissa ei ole esisiirtopumppua
Ihan toimivia keinoja on esitelty täällä ja varmasti toimii.
Olen itse laittanut pumpun ja suodattimen väliin käsipumpun ( tulo puoli) ja pumpannut sylinteri kerrallaan putken ilmattomaksi suuttimen päästä.
Syy miksi näin teen on se , että nafta voitelee pumpun liikkuvia osia ja mitä kauemmin pumppu pyörii ilman polttoainetta on mekaaninen rikkoutuminen suurempi.
Eli yritän välttää pumpun pyörimistä ilman voitelua.
Niinkuin sanoin mallit ovat erilaisia, kun mennään riittävästi vielä taaksepäin ajassa siirttopumppuja löytyy kyllä. Sinulla varmaan onkin mekaanisella pumpulla oleva peli.kadett85 kirjoitti:Eipä ole vielä hajonnu vaikka monesti joutunu starttaamaan ilmatessa varmaan lähes 10 sekuntia.
2,3 koneissa suodattimen jalka vähän erilainen ja moottorissa on erillinen siirtopumppu.
Ei se välttämättä hajoa, mutta varmaa on se että riski on suurempi.
Olet oikeassa siinä, että luotettavuus on kärsinyt, mutta jos voisimme kaikki itse päättää, niin olisimme varmasti mekaanisien pumppujen kannalla kun on kyseessä pitkä kestoikä .
Mutta niinkuin tiedämme emme pysty vaikuttamaan asiaan. Kiitos eu:n
ja päästönormien, ym.
Kehitys vaan rullaa
Ei kukaan vakavasti täällä mitään otakkaan, sana on vapaa (lähes)
Muuten ,,, Hyvää pääsiäistä kaikille.
Mutta niinkuin tiedämme emme pysty vaikuttamaan asiaan. Kiitos eu:n
Kehitys vaan rullaa
Ei kukaan vakavasti täällä mitään otakkaan, sana on vapaa (lähes)


