Astra G (X18XE1) nykii tasakaasulla - useita osia vaihdettu

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Mechaniker
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 06 Huhti 2008, 20:18
Paikkakunta: Pirkanmaa

Astra G (X18XE1) nykii tasakaasulla - useita osia vaihdettu

Viesti Kirjoittaja Mechaniker »

Astra G -99 (X18XE1) nykii tasakaasulla (kierroksia >2500). Tyhjäkäynnillä ei nyi, eikä kaasu pohjassa. Nykiminen ilmenee siten, että kierrokset vaeltavat tasakaasulla n. 300 kierroksen haarukassa.

Vikavalo palaa koko ajan ja vikakoodi on 0505: joutokäynnin täytössäädön jännite korkea. Kaasuläppäkotelo on vaihdettu uuteen, jonka jälkeen kierrokset ovat vaeltaneet ehkä vähän pienemmällä haarukalla. Myös EGR-venttiili on vaihdettu uuteen. EGR:n vaihdon jälkeen vika poistui viikoksi, mutta ilmeni uudestaan. Lisäksi lambdatunnistin on vaihdettu (käytettyyn, mutta toimivaan) ja tulpat.

Mistä tämä kierrosten vaeltaminen kertoo? Viittaako esim. sytytyspuolapakettiin, bensapumppuun vai ECU:un?

Aiheeseen liittyneistä oireista on kirjoitettu useasti palstalla, mutta täsmälleen tämänkaltaiseen oirehtimiseen en ole törmännyt ainakaan osien vaihtamisen jälkeen. Voi olla toki, että tällainenkin ketju on jo olemassa... Osaakohan kukaan auttaa? Vaihdettavien osien arvaileminen alkaa käydä kalliiksi.
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Kokeileppa vielä toisella ilmamassamittarilla.
__________________________
Mechaniker
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 06 Huhti 2008, 20:18
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja Mechaniker »

Janne M kirjoitti:Kokeileppa vielä toisella ilmamassamittarilla.
Kiitos vinkistä! Täytyypä kokeilla ensin puhdistusta CRC:n tavaralla ja sitten uutta mittaria, jos puhdistus ei auta.
Mechaniker
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 06 Huhti 2008, 20:18
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja Mechaniker »

Muutaman viikon hiljaiselon jälkeen taas auton kimpussa. Ei valitettavasti ollut vika ilmamassamittarissa. Käytin auton merkkihuollossa diagnoosissa ja siellä käytiin kaikki läpi: kokeiltiin uutta sytyspuolapakettia, käytiin johdot läpi jne. Sanoivat, että mitä suurimmalla todennäköisyydellä vika on ECU:ssa - osahan on tämän 1270 EUR. :( Autolla on ajettu n. 140 tkm, joten aika äkkiä tuntuu ohjausyksikkö menevän.

Ulkomaisilla keskustelupalstoilla muutamat ovat saaneet samankaltaisesti oireilevan ECU:n tekohengitettyä maadoittamalla ilmamassamittarin keltaisen johdon(?). Onko tästä kellään tietoa tai kokemusta/miten homma mahdollisesti käytännössä onnistuu? Vai onko ainoa mahdollisuus ECU:n uusinta - joka sekään ei takaa sataprosenttista ratkaisua... Alla lainaus brittien palstalta.

http://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/ ... p?t=141983
Nimim. vectra2000W
"This can be caused by a dry solder joint in the ecu, the easy fix is to ground the yellow wire on the airflow meter plug, best use a continuity meter just to make sure u have made a good connection. Common fault on vectras, if you take it to the dealer it will cost hundreds as i've heard they normally replace the air flow meter first then the ecu! I did mine over 1 year ago and still works ok."

Jälleen nöyrän kiitollinen kaikesta avusta!
Avatar
vetkula4x4
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1295
Liittynyt: 16 Huhti 2006, 17:31
Paikkakunta: Pohjois-Karjala

Re: Astra G (X18XE1) nykii tasakaasulla - useita osia vaihdettu

Viesti Kirjoittaja vetkula4x4 »

Nostellaanpa...Eli kyseinen vika vectra b -99 X18XE1. Koodi 0505= Tyhjäkäynnin säädin ja vikavalo palaa? (Mistä löytyy vikakoodi lista?)

Jotenkin en jaksa uskoa että kyseinen säädin aiheuttaisi noin rajun nykimisen. Kiihtyy ja hyytyy maantieajossa tasaisella, ylämäkeen vedättäessä pelaa normaalisti!

Kokeilin tuota ilmamassamittarin keltaisen johdon maadoittamista, mutta ei vaikutusta...

Ecuhan on tässä koneen kyljessä kiinni. Luulisi olevan ankarat olosuhteet kylmän/lämpimän nopeat vaihtelut :hammer:

Pitänee aukaista ecu jos sieltä tinaus murtumia sattuisi löytymään.

Kellään kokemuksia??
Vastaa Viestiin