Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
mattis
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 66
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 15:02
Paikkakunta: järvenpää

Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Viesti Kirjoittaja mattis »

Nakulla on ajettu n 17tkm ja kulutus on ka 6,4-6,6 lt/100 km. Ajo perustuu 85% maantie/moottoritieajoon ja loput kaupunkipyöritykseen. Opelin mainos kuukauden takaa hehkutti 5.9 yhdistelmäkulutusta ja heiti sinnekin postia ja heidän arvion mukaan olin toleranssissa mukana, kun tila-auto ym. ym. Vaikka minulla kulutus perustuu tasaiseen kaasujalkaan ja suht.koht vähään kaupunkiajeluun ja opelin testi yhdistelmään.

Natisin kulutuksesta myös myyjälle, jolla oli kokemusta jonkun toisen turbodieselin päivityksestä, jonka johdosta kulutus oli tippunut ja vääntö alikierroksilla lisääntynyt. Uusimpaan Zafiraan ei kuitenkaan vielä ole pävityksiä tullut.

kun vertaan vanhaan vectraan (2,0 DTI ed laiska) on Zafiran kulutus litran verran isompi ja käytökseltään huomattavasti huonommin vääntävämpi esim. liikkeelle lähdettäessä.

Minkälaisia kokemuksia väellä on naku-Zafirasta?
t matti
Avatar
Ronkoteus
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 46
Liittynyt: 19 Maalis 2006, 12:07
Paikkakunta: KORPILAHTI

Viesti Kirjoittaja Ronkoteus »

Eihän sulla ollut entisessä Vecussa lastua? Minkälaiset tehot noissa on siis Vecussa 2.0 DTi verrattuna tuohon 1.9 CDTI:hin meinaan hevosia ja nyyttoneita :)
Astra-G -01 2.0 DTI (UPsolute lastu) ja kyllä potkii :D
mattis
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 66
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 15:02
Paikkakunta: järvenpää

Opeleitten tehot

Viesti Kirjoittaja mattis »

Vectrassa 105 hp. ei mitään lastutemppuja, ainoastaan imusarjan putsattu.
Zafirassa 120 hp.
Nyyttonit löytyy kirjoista t matti.
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

mattis kirjoitti:Nakulla on ajettu n 17tkm ja kulutus on ka 6,4-6,6 lt/100 km. Ajo perustuu 85% maantie/moottoritieajoon ja loput kaupunkipyöritykseen. Opelin mainos kuukauden takaa hehkutti 5.9 yhdistelmäkulutusta ja heiti sinnekin postia ja heidän arvion mukaan olin toleranssissa mukana, kun tila-auto ym. ym. Vaikka minulla kulutus perustuu tasaiseen kaasujalkaan ja suht.koht vähään kaupunkiajeluun ja opelin testi yhdistelmään.

Minkälaisia kokemuksia väellä on naku-Zafirasta?
t matti
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... ra#1050107

Tuulilasin bensa - diesel laskuri Zafira 2.2 Enjoy A (32500) vs 1.9 CDTI A (34100)
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... ra#1051047

http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... ra&start=0

1/2 -aut.ilmastointi
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... highlight=

Zafiran/ Astran poppikoneen vaihto
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... highlight=



Nyt mittarissa yli 3000 km ja keskikulutus edelleen 8.1 l/100 km.

Mistähän löytäisi tämän 120 hv mallin teho/vääntökäyrät?
Profit
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 16
Liittynyt: 21 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Ajotietokoneen kalibrointi?

Viesti Kirjoittaja Profit »

Omassani (1,9cdtiA, aj.18500km) ihmettelin myös korkeahkoa kulutusta ajotietokoneen mukaan. Syy selvisi kun vertasin ajotietokoneen ilmoittamaa kokonaiskulutusta tankattuun määrään, heittoa oli n.11%. Moottorin ohjainlaitteen kulutustietoa voi muuttaa kun tiedossa on tankattu määrä vs. tietokoneen näyttämä. Tällähetkellä kulutus on pyörinyt 6,7-7,2 litran lukemissa, 50/50 maantie/kaupunki.
k21
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 144
Liittynyt: 16 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Oulun seutu

Re: Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Viesti Kirjoittaja k21 »

kapiteeli kirjoitti:Mistähän löytäisi tämän 120 hv mallin teho/vääntökäyrät?
Tällainen löytyi <täältä>:

Kuva
Insignia Country Tourer 2.0CDTI A 4x4 -16
Astra Enjoy Edition 1.9CDTI Wagon -07
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

k21 kirjoitti:
kapiteeli kirjoitti:Mistähän löytäisi tämän 120 hv mallin teho/vääntökäyrät?
Tällainen löytyi <t>:

Kuva
Kiitos!

Tässä Aut Zaffessaha on tuollainen sport - näppäin, joka aiheuttaa sen, että laatikko vaihtaa vaihteet korkeammilla kierroksilla ja omassani tuo kierrosraja kiihdyttäessä 2-3-4vaihteiden kohdalla on n. 4000 rpm joka minusta on hiukan turhan korkea, sopii paremmin kierrosherkälle bensakoneelle kuin max 4500 kiertävälle dieselille, ja koneen paras vääntö löytyy 280 NM at 2000 rpm ja max tehokin jo 120 hv at 3500 rpm eli kiihtyvyyden kannalta ei siis yli 3500 kierroksen ei konetta kannattaisi huudattaa vain meneekö ihan metsään päätelmä?

Jos Opeli olisi viilannut SPORT napin toimintaa fiksummin niin syöttöä+painetta tulisi hetkellisesti lisää vaikka tuon 20% lisätehon jonka saa jo nytkin muutamassa minuutissa vaikka tälläisellä lisäpalikalla http://cgi.ebay.de/Opel-Astra-H-1-9-CDT ... dZViewItem (n. 100 €)

Itseasissa minusta auto kiihtyy paremmin kun lähtee suoraan 2 vaiheella (kiihdyttäessä jää pois automaatin hidas vaihto ykköseltä kakkoselle)
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Zafira 1,9 CDTI:n kulutus, mitä muilla???

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

kapiteeli kirjoitti: Tässä Aut Zaffessaha on tuollainen sport - näppäin, joka aiheuttaa sen, että laatikko vaihtaa vaihteet korkeammilla kierroksilla
Pitää ilmeisesti korjata kirjoitustaan, sport -näppäin vaikutaa myös muutoin auton kulkuun vaikka toimiikin hassusti kun ajellaan normaalilla automaattilaatikolla.

Auton vaihteistoa voi myös käskyttää käsin vaihtamalla ja nyt huomaa selvän eron onko sport nappia painettu vai ei!
Auton luonne muuttuu aivan toiseksi ja nyt voisin väittää, että tarvittaessaa 120 hv irtoaa koneesta ja moottori vastaa kaasuun heti eikä viiveellä kuten normaaliajossa.

Heräsi epäilys että moottori toimii "aliteholla" ja dieselinsäätömoodissa jos sport nappia ei ole painettu.
Avatar
OpelAndy
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 203
Liittynyt: 22 Helmi 2008, 20:03
Paikkakunta: Oulun seutu

Zafira 1,9 CDTI 120hv aut. kulutus ym.

Viesti Kirjoittaja OpelAndy »

Heippa,

kiva kun löytyi itelle mieleinen topic seurattavaksi! Meillä on nyt reilu 85tkm ajettu ex-taksi alla, itellä kilometrejä vasta ajettu n. 3500 km. Tuon perusteella vielä ei ole paljoa varmaa kulutustietoa, mutta ajotapa ja pieni tehonlisääminen (boksi) huomioiden tällä hetkellä on vienyt 6 tankin aikana n. 7,8 litraa. Eli ei paljoa yli "normiarvosta" 7,2. Pääosin on taajama-ajoa ja vähän kaupungissakin.
Käppyrää kulutuksesta http://www.tankkaus.com/graph_yearcons. ... hcar=24650
Maantiellä vie heti vähemmän eli jos reissuun lähtee, niin keskikulutus putoaa heti aika jyrkästikin n. 6,5 - 7,0 tuntumaan. Sellainen tuntuma, että tuo boksi saattaa jopa oikealla ajolla hieman pudottaa kulutusta!?! Ainakin samalla reissulla ensin ilman boksia ja myöhemmin boksi hankittuna eroa oli tankillisilla n. 0,6 litraa boksin hyväksi!
Mukava kone tämä 8-venttiilinen CDTI. Pitäs olla aika kestävä. Meillä on myös sporttinappi ja sitä kun painaa, niin huh huh! Olen mitannut boksi päällä kännykän sekkarilla n. 9,5 sek 0-100 täysautomaatilla joten parannusta tulee n. 3 sekkaa boksi päällä vakioon.
Olen samaa mieltä kapiteelin kans siitä, että active selectillä lähdettäessä suoraan 2-vaihteelta auto kiihtyy todellakin paremmin!
Opel Zafira B 1,9 CDTI AT -07 163 tkm Z19DT 8-venttiilinen, hyvin nakuttaa ja rullaa...
EX 5 Pösöä: 309 1.3 GR, 2x306 (1.9 SRDT ja 1.6 XR), 307 wagon 1.6 bensa ja 407 1.6 HDI SW
vivamanTT
'Senator'
'Senator'
Viestit: 611
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 20:18
Paikkakunta: Vihanti

Viesti Kirjoittaja vivamanTT »

Meillä Automaatti 120hv CDTI -06 Zafira, maantieajossa ilman cruisea pääsee alle 6:n, cruisella n. 6.5l, kaupungissa menee sitten 9litraa :wink:
Vauxhall Magnum 2d 2300 -75
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73
Vastaa Viestiin