Astra tuputtaa..
Elikkäs oire on seuraavanlainen.. Tyhjäkäynnillä tupsuttaa niinkuin kävisi kolmella pytyllä... Eilen mitattiin puristukset ja 1=10 2=8 3=11 4=2 no arvelin et sieltä on venttiili palanu kun tuli annettua vähän kipeetä tolle autolle ja tulpat oli ihan valkoiset eli siellä oli/on hiton laihat seokset.. Eilen vaihdoin sinne nelosen venttiilit uudet ja hion käikki muut tietty myös uudetkin,mut tupsuttelu jatkuu edelleen.. Puristuksia en oo vielä rempan jälkeen mitannu.. Kierrokset kun nostaa johki 1500:aan niin sitten käy ihan hyvin kaikilla neljällä,mut alakierroksilla vääntö on hiukan hukassa.. Tulpan johdot on vaihdettu noin 20tkm sitte..
Itselläni kävi kanssa vanha kone aluksi kylmänä tyhjäkäyntiä kolmella ja lämmettyään sitten neljällä. Vika paheni nopeasti ja kone alkoi käydä jatkuvasti tyhjäkäyntiä kolmella vaikka oli lämminkin...kuitenkin edelleen kierroksilla kävi ihan nätisti neljällä. Sitten lopuksi tipahti yks pytty kokonaan pois kierroksillakin. Korkkasin koneen ja vika löytyi männistä. Ilmeisesti edellinen (pirun huijari)omistaja oli säätänyt sytyn liian aikaiselle ja nakutus oli rikkonut kolme mäntää (laittoi sitten vahingon kiertämään). Männät oli rikkoutuneet siten että konetta eestäpäin katsoessa oli 1, 2 ja 3 männistä katkennut männänrengasurien väliset seinät noin kello 11 kohdalta. Nakutus yleensä rikkoo männät juuri siitä kohasta joka on kauimpana tulpasta. Kakkos- ja kolmospytyn männissä oli nuo irroneet palat vielä pysyneet siellä renkaiden välissä mutta sylinterin seinämiin ne oli hanganneet uraa. Ykköspytyssä pala oli lähtenyt liikkeelle ja vienyt toisen männänrenkaan ja öljyrenkaan mennessään. Nämä sitten löytyivät muruina öljypohjasta.
Ei sinulla välttämättä näin ole käynyt mutta aattelinpa vain kertoa josko jollekkin ois tästä apua tai ainakin sitten varoittavaksi esimerkiksi nakutuksen vaaroista
<font size=-1>[ This Message was edited by: Jari K on 2003-06-07 12:00 ]</font>
<font size=-1>[ This Message was edited by: Jari K on 2003-06-07 12:02 ]</font>
Ei sinulla välttämättä näin ole käynyt mutta aattelinpa vain kertoa josko jollekkin ois tästä apua tai ainakin sitten varoittavaksi esimerkiksi nakutuksen vaaroista
<font size=-1>[ This Message was edited by: Jari K on 2003-06-07 12:00 ]</font>
<font size=-1>[ This Message was edited by: Jari K on 2003-06-07 12:02 ]</font>
No nii sama vika hakkaraisella... Elikkäs vetäsin motin levälleen ja nelosen männänrenkaat oli kahdeksana kappaleena ja männänrenkaan urat oli hiukan laajentuneet eli mäntäkin vaihtoon.. :c( Mites muuten noi 1.6:set onko niissä kaikissa sama alakerta ja kannet erillaiset vai onko alakerroissa eroja...?


