Omega B takaoven johtosarjan korjaus

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Omega B takaoven johtosarjan korjaus

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

Moi!

Onkos kukaan korjannut B Ompun takaoven johtosarjaa, epäilen saranan kohdalta joidenkin johtojen olevan poikki.

Millä tekniikalla olette tälläiset läpivientikohdat korjanneet, löytyykö valmista korjaussarjaa?


P.S Seuraava johtojen korjauspaikka on takaluussa, kurkkasin kumihaitarin sisään ja siellä(kin) oli jo murtunut muutaman johdon kuori - pikakorjauksena oli laittaa erkkaria ympärille.
Avatar
jariz
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3634
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja jariz »

Sama homma ois takaluukussa. Joten vinkkejä kaivataan!
Jerzey
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1678
Liittynyt: 07 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Lievestuore

Viesti Kirjoittaja Jerzey »

Itse tinasin kevyesti (ei liikaa tinaa) johdot takas yhteen ja vulkanoituvaa teippiä päälle, tuli ihan hemmetin ruma, mutta pelittää.
EX (2000-2013): Omega B 2.0 8v, 3.0 V6 ja 2.0t
hege
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 30 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja hege »

Pakko nostaa vähän. Ei pxrkele mitä ne insinöörit on ajatellut noiden kanssa.

Kuvittelin että sen väliosan saisi irti myös ovesta, mutta ei tietenkään. Haitarikumi täytyy laittaa tuhannenpäreiksi että siellä parin sentin raossa pystyy jotain edes tekemään. Pari piuhaa oli poikki, kolvasin niihin amatöörimäisesti isot tinamollukat ja vulkanoivaa teippiä päälle. Superliimalla haitarikumin päät takaisin ja johtojen päälle jeesusteippiä. Toimii.

Kyllä se niin on, että se koko halvatun ovi pitäisi ottaa pois ja pöydälle, että järkevästi saa ehjättyä. En kyllä semmoiseen ruvennut kun ei ole tiloja ja aikaa.

Tuohon saa muuten korjaussarjaa, väittivät Metro-Autossa ettei ole, mutta EPC:stä löytyi osanumero ja sillä kyllä saisi tilattua viikossa. Ainakin se haitarikumi siihen kuuluu ja jotain liittimiä. Hintaa taisi olla 36 euroa.
-96 MV6 STW
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

hege kirjoitti:Pakko nostaa vähän. Ei pxrkele mitä ne insinöörit on ajatellut noiden kanssa.

Kuvittelin että sen väliosan saisi irti myös ovesta, mutta ei tietenkään. Haitarikumi täytyy laittaa tuhannenpäreiksi että siellä parin sentin raossa pystyy jotain edes tekemäänkaa.

Tuohon saa muuten korjaussarjaa, väittivät Metro-Autossa ettei ole, mutta EPC:stä löytyi osanumero ja sillä kyllä saisi tilattua viikossa. Ainakin se haitarikumi siihen kuuluu ja jotain liittimiä. Hintaa taisi olla 36 euroa.
Itse irroitin johtosarjan ensin auton korin puolelta (vähän kun repii irti niitä muoveja turvavyön alakiinnikkeen kohdalta niin oven johtosarjan liitin tulee esiin) ja poistamalla ovipahvin pääsee käsiksi johtojen oven puolesiin osiin ja haitarikumpi pysyy ehjänä.

Olen samaa mieltä Opelin insinööreistä - esim. miksi ihmeessä haitarinkumin läpi pitää vetää joka ikisella paikalle erikseen oma maapiuha? Ilmeisesti tuo korjaussarja ei pidä sisällään koko oven johtosarjaa?
Jussi V
'Senator'
'Senator'
Viestit: 666
Liittynyt: 09 Huhti 2007, 11:58
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jussi V »

Itse kyselin paikallisesta ooppelikaupasta Vectran etuoviin tuota korjaussarjaa. Sisälsi kymmenkunta johdinta (toisissa päissä liittimet alkuperäiseen liitinkoteloon) ja sen haitarikumin. Hinta kuulemma "noin 140€". Ei välttämättä ihan koko totuus, se myyjä kun kerkes jo vähän huonolle tuulelle...
hege
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 30 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja hege »

kapiteeli kirjoitti: Itse irroitin johtosarjan ensin auton korin puolelta (vähän kun repii irti niitä muoveja turvavyön alakiinnikkeen kohdalta niin oven johtosarjan liitin tulee esiin) ja poistamalla ovipahvin pääsee käsiksi johtojen oven puolesiin osiin ja haitarikumpi pysyy ehjänä.
Joo liittimen sai toki helposti irti, mulla se tuli vastakappaleineen suoraan korin reiästä ulos. Siis veditkö siis sen koko haitarikumin ja liittimen sinne oven sisään ja sitä kautta ulos?

Mutta kun ovessani on takalaseille se puhallin joka syö lähes koko oven alatilan (eikä sitä saa keploteltua pois jos ei lasinnostinta ota pois?), niin ei sieltä niin vain vedelty mitään läpi. Tai sitten en jaksanut yrittää tarpeeksi. :)
Ilmeisesti tuo korjaussarja ei pidä sisällään koko oven johtosarjaa?
Taisi sanoa koko johtosarjan hinnaksi 160€.
-96 MV6 STW
Vastaa Viestiin