Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
kokeile liikutella avainta edestakasin sivusuunnassa ja sisään ulos ja samantien väännät aukiasentoon, se öljyäminen ja vasarointi vain pahentaa tilannetta, ja saattaa se jollakin toisella opelin avaimella aueta. ja jos saat auki, avain 2asentoon ja joku ohut tappi siihen lukossa olevaa reikään ja lukkopesä ulos, sitten purat sen ja viilailet ylöskuluneet haitat sopiviksi.
Jos sen saat käännettyä juuri noin kun ibm tossa neuvoi,nii lähtee pois koko pesä.eikä sitä tuskin enää kannata viilailla kun täynnä pikkujousia ja haittoja mitkä tarkkoja puhtaudesta.kestävä (avain millä kääntyy ja pois vaan,uus tilalle.)
"Teräs avain ja liukuvasara jos oikeen kiire."
no tällä systeemillä minä olen näitä purkanut, eihän siellä ole niiden haittojen jousien lisäksi kun 2 jousta, haitat yksitellen irti ja viilaamaan, on se touhu mulla ainakin onnistunut, enkä edes muista kuinka monta niitä on korjailtu, tietysti se täytyy puhdistaa ja öljytä, eihän sitä paskasena kannata kasata. kyllä se homma onnistuu, kun on tarkkana.
-jarkko- kirjoitti:Miksi sitä vanhaa paskasta lukkopesää pitää alkaa viilaamaan ja kikkailemaan kun uuden saa noin 20e + sarjotus alkuperäiselle avaimelle noin 60e.
Jo,ei kyllä järkeä viilailla jos toimivan haluu.mitä vähemmän rasvaa sitä parempi.rasvathan ne haitat jumittaa.pieniä jousia haittojen alla mitkä solmussa ja mutkilla,ni niitä kukaan ala korjaileen.ellei joudu maan alta ettiin uutta.On niitä vetästy ennen joku avain vaan sisään ja rälläkällä tasaseks,ni saattanu toimiikki,silloon ...
-jarkko- kirjoitti:Miksi sitä vanhaa paskasta lukkopesää pitää alkaa viilaamaan ja kikkailemaan kun uuden saa noin 20e + sarjotus alkuperäiselle avaimelle noin 60e.
=80€
sehän on jo 20% koko auton arvosta.
jos se lukko on täysin juntturissa niin ei auta kun purkaa koko paketti irti rattiakselista. sehän on kiinni pannalla ja yhdellä katkopultilla. taltalla vaan naputtelemaan auki tai jos omistaa dremelin niin pääsee sillä hiomaan tasapää meisselille kantaa.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
Juu vaan poijjaat eipäs sitte taida päteä uudempiin (ajon estolla ja tai aibagilla varustettuihin) 94-95 näyttäs että niissä jos sössii koko lukon pääsee vaihtamaan pätkän rattiputkee samalla että saa lukon irti kokonaisena http://shaavisto.kuvat.fi/kuvat/
Seppo
Hylättyjen Omega B1/B2 mallien turvakoti / Laitetaanpa nimeksi Omega Ranch , Ostetaan HALVALLA tai otetaan talteen B1 ja B2 omega romutusuhan alaista osaa tapauskohtaisesti . Aihioiden määrä TJ 17 Omegaa -yleensä V6
Mikähän meikäläisen B-Vectran virtalukossa tökkii, kun avain pitää sammutuksen/sammumisen jälkeen ottaa aina pois ja laittaa uudelleen takaisin, ennenku suostuu pyörimään siellä. Esim. jos sammuttaa auton ja jättää avaimen virtalukkoon, ei liiku enää mihinkään kun yrittää taas startata. Ei auta ratin pyörittely, vaan joutuu nypätä avain pois ja laittaa takas ennenku toimii. Rasittava "ominaisuus".
joo, kyllä sielläkin on nyt avain ja, tai haitat kulunut, jos on vanha kulunut avain niin kokeile teettää uusi, tai ota sylinteri irti ja viilaile haittoja, vaikka tässä ollaan monta eri mieltä mutta tää konsti on toiminut mulla aina, jos siinä on se siru, niin se avain maksaa paperirahaa.