Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Periaatteessa niin usein kuin suinkin viitsit.. kun harvoin niitä kukaan liian usein ainakaan vaihtaa. Huollossa ei varmaan vaihdeta koskaan, vai miten lie on nykyään?! Näiden vanhempien huolto-ohjelmaan ei ainakaan kuulu ollenkaan perä- tai vaihteistoöljyjenkään vaihto
Parin vuoden / 50tkm välein vois olla sellanen käytännössä erittäin hyvä vaihtoväli.
Itse vaidoin peräöljyt silloin kun perä ravisti käännettäessä ja ajonaikan perä "kolahti". Kilometriä mittarissa oli 320 000 ja se oli ensimmäinen öljynvaihto perään.
Varta kirjoitti:Itse vaidoin peräöljyt silloin kun perä ravisti käännettäessä ja ajonaikan perä "kolahti". Kilometriä mittarissa oli 320 000 ja se oli ensimmäinen öljynvaihto perään.
Nii-i.. tuossa vaiheessa se alkaa olla jo vähän myöhästä
Taas tämä ikuisuuskysymys; erotanko päällepäin ton Omegan perästä onko se lukollinen vaiko ei..? Ei ole arvannut vielä siihen öljyjä vaihtaa kun ei ole varmuutta siitä lukosta.
Sopiiko lukkoperäöljyt lukottomalle perälle? Ei tarttis pähkäillä..
"Sculptural Artistry and German Precision"
Opel Vectra C2 1,8 (Z18XER) 2006
Mercedes-Benz E 220D 1996
Mercedes-Benz E 350CDI 4-Matic 2010