Takaripustuksen ruostesuojaus ?

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Avatar
juuus
'Senator'
'Senator'
Viestit: 304
Liittynyt: 01 Syys 2005, 10:30

Takaripustuksen ruostesuojaus ?

Viesti Kirjoittaja juuus »

Millä aineella olisi hyvä/helppo suojata ripustus ? Käykö mikä tahansa ruostesuoja-aine, bitumipohjainen, spray, sivellin,.. vai pitäisikö olla jotain muuta ?
Kiitos
Simo
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3996
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Simo »

Kaikist paras olis jos purkaisit osat ja kiikuttaisit ne jonnekin hiekkapuhallukseen ja jauhemaalaukseen. Muuta ei tartte.

Mut jos paikallaan pitää tehdä niin ensinnäkin kaikki ruosteet saatava pois, sit maalattava 2k epoksilla ja uretaanipintamaalilla. Näiden päälle ohuelti kotelosuoja-ainetta (spray käy) ja alustamassaa vähän paksummalti (mieluiten ruiskutavaraa mutta käy spray tähänkin).
Jos maalit vielä hyvässä kunnossa eikä ruostetta niin pelkät ruostesuoja-aineet hyvin puhdistetuille pinnoille vaan.
B Ascona '80 ja E Rekord '83
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Takaripustuksen ruostesuojaus ?

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

juuus kirjoitti:Millä aineella olisi hyvä/helppo suojata ripustus ? Käykö mikä tahansa ruostesuoja-aine, bitumipohjainen, spray, sivellin,.. vai pitäisikö olla jotain muuta ?
Kiitos
'Onko kyse Corsan vai Mazdan ripustuksista?? Jos mazdan niin vie liikkeeseen ihan suosiolla, koritakuun vuoksi ;)
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Vastaa Viestiin