Elä niitä johdonpäitä yhteen kolvaa
ÖÖ...jos johdot tulee liittimeen ja liittimen toiselta puolen tinataan yhteen, niin eikös silloin johdot ole yhdessä?
Vectra 2.0 16V Sport Voyage -98Aivan joo...Oliskohan kellään hajua millaisen vastuksen sinne turais? Perus 10Kohm?voutser kirjoitti:Joo ei kannata kolvata johtoja yhteen. Airbageissa ja turvavyön kiristimissä on pitäää olla muutaman ohmin vastus, jota auto vikadiagnostikka mittaa virtojen ollessa päällä. Jos airbaggien tai vyönkiristimien vastus kasvaa liian suureksi (esim. johto poikki tai huono kontakti liittimessä) tai menee nollaksi (oikosulku), airbagin valo jää palamaan.
siis wtf??? juota väri väriin ja heitä se liitin mäkeen.. sinne mitään vastuksia pidä laittaa. Eli naarasliittimen puolelta johto poikki liittimen tyvestä. Naps. Urosliittimen puolelta johto poikki liittimen tyvestä. Naps. Kuori johtojen päät. Juota johtojen päät yhteen. Toista sama muillekkin johdoille.apusähis kirjoitti:Aivan joo...Oliskohan kellään hajua millaisen vastuksen sinne turais? Perus 10Kohm?voutser kirjoitti:Joo ei kannata kolvata johtoja yhteen. Airbageissa ja turvavyön kiristimissä on pitäää olla muutaman ohmin vastus, jota auto vikadiagnostikka mittaa virtojen ollessa päällä. Jos airbaggien tai vyönkiristimien vastus kasvaa liian suureksi (esim. johto poikki tai huono kontakti liittimessä) tai menee nollaksi (oikosulku), airbagin valo jää palamaan.
itse asiassa en ole tutustunut tarkemmin noihin väreihin ja piuhojen määrään (mulla vielä sivuairbagit). tiedän vain miten tuo tehään. eli vaikkei nyt olisikaan värit samat kummallakin puolen liitintä niin sama periaate, liittimen urosnasta 1:n johto naarasnasta 1:sen johtoon jne.apusähis kirjoitti:Elikkäs aivan tuon Zugun juttujen perusteella siellä on enemmänkin johtoja kuin 2kpl.
Olisko kellään linkittää kuvaa tänne niin näkisi paremmin tilanteen? Zugu:lle Väri väriin? eli siellä on samoja värejä per/kiristin?
tätä se minäkin tarkotin, mutta en osannu kännissä muotoilla noin selkeesti tota.. eli johot poikki liittimen molemmin puolin ja samat johtot yhteen mutta ilman sitä liitintä.. oli niitä johtoja sitten vaikka kymmenen..ZuGu kirjoitti:siis wtf??? juota väri väriin ja heitä se liitin mäkeen.. sinne mitään vastuksia pidä laittaa. Eli naarasliittimen puolelta johto poikki liittimen tyvestä. Naps. Urosliittimen puolelta johto poikki liittimen tyvestä. Naps. Kuori johtojen päät. Juota johtojen päät yhteen. Toista sama muillekkin johdoille.apusähis kirjoitti:Aivan joo...Oliskohan kellään hajua millaisen vastuksen sinne turais? Perus 10Kohm?voutser kirjoitti:Joo ei kannata kolvata johtoja yhteen. Airbageissa ja turvavyön kiristimissä on pitäää olla muutaman ohmin vastus, jota auto vikadiagnostikka mittaa virtojen ollessa päällä. Jos airbaggien tai vyönkiristimien vastus kasvaa liian suureksi (esim. johto poikki tai huono kontakti liittimessä) tai menee nollaksi (oikosulku), airbagin valo jää palamaan.
paitsi jos meinaa penkit irrottaa..Riisikippo kirjoitti:no ehkä se on helpoin johot tinata.. menee auton loppuiän..Jartsa kirjoitti:Eikö ole kaikista helpoin purkaa se liitin kun sen saa ilman väkivaltaa osiksi,putsata ja herkistellä ne väkäset.taas menee seuraavan kymmenen vuotta.
kuinkas usein niitä penkkejä irrotellaan?ZuGu kirjoitti:paitsi jos meinaa penkit irrottaa..Riisikippo kirjoitti:no ehkä se on helpoin johot tinata.. menee auton loppuiän..Jartsa kirjoitti:Eikö ole kaikista helpoin purkaa se liitin kun sen saa ilman väkivaltaa osiksi,putsata ja herkistellä ne väkäset.taas menee seuraavan kymmenen vuotta.
Ei sinne mitään vastuksia tarvi. Luulin vaan, että yrität "huijata" airbagin valoa kolvaamalla kirisimelle menevien johtojen päät keskenään yhteen.apusähis kirjoitti:Aivan joo...Oliskohan kellään hajua millaisen vastuksen sinne turais? Perus 10Kohm?
Vectra 2.0 16V Sport Voyage -98Noniin! Kiitos tiedosta!ZuGu kirjoitti:itse asiassa en ole tutustunut tarkemmin noihin väreihin ja piuhojen määrään (mulla vielä sivuairbagit). tiedän vain miten tuo tehään. eli vaikkei nyt olisikaan värit samat kummallakin puolen liitintä niin sama periaate, liittimen urosnasta 1:n johto naarasnasta 1:sen johtoon jne.apusähis kirjoitti:Elikkäs aivan tuon Zugun juttujen perusteella siellä on enemmänkin johtoja kuin 2kpl.
Olisko kellään linkittää kuvaa tänne niin näkisi paremmin tilanteen? Zugu:lle Väri väriin? eli siellä on samoja värejä per/kiristin?