Päätimpäs laittaa omankin projektini tänne esittelyyn ja nimetä sen lähinnä tulevan värin mukaan niinkun muutkin tuntuu tekevän =)!
Eli -89 vuoden vekkuli nelivetona.
Projekti on alkanut about viikko sitten ja tällähetkellä hommassa on korin paikkaus ja kuntoon laittaminen. Meinaan noita reikiä on joka puolella lukuunottamatta ulkokuorea, taino, ellei pohjaa lasketa ulkokuoreksi.
Huomenna perä ja tukivarret ja kaikki irti, niistä ruosteenpoisto ja niiden maalaus vihreäksi. Sen jälkeen pohjapalkit kuntoon.
Viikonlopun aikana toivonmukaan auton kori olisi hitsauksilta kunnossa.
Kaaria levitetään about 3cm, madallusta paljon jotta voi sanoa et mun vectra onkin tontissa, vakio tekniikkaa piristetään talveksi lähinnä imupuolen nopeilla jutuilla ja putkistolla. Talven aikana sitten rakennetaankin siihen kunnon turbotekniikka jonka saa ensikesän ensimmäiselle ratapäiville pultattua kiinni.
Väriksi tulee tumma candy punainen matta lakkauksella, katosta ja takaikkunalle tulevasta lipasta sitten tuleekin kiiltävän musta.
Muuta tarkkaa tietoa ei ole, mutta kuvia lisäilenkin sitten pikkuhiljaa hitsauksien jälkeen. Tarkoitus olisi, että kuukauden sisässä auto on ajossa jo maalattuna.
Eiköhän taas maanantaina tule päivitystä tähän "päiväkirjaan".
Kiitti moi =)

