Nyt munsta tulee opeli mies.

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
harrastelija75
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 07 Heinä 2008, 18:06

Nyt munsta tulee opeli mies.

Viesti Kirjoittaja harrastelija75 »

Noniin tuleva auto näyttäisi olevan joko

Vectra alkaen -05
tai Astra alkaen vuodeta 05.

Elikkä onko Astra paljon pienempi kuin Vectra?

Millä koneella suosittelette, Vectraahan saa ainakin 1.8 ja 2.2? ja Astrassa 1.6. Paljoko ne nykyään on muuten remmin vaihto välit? Mitä muuta kannattaa huomioida ostosta tehtäessä? Mitenkähän se nyky opelissa on tuo ruoste herkkyys?

Noniin nyt nettiautoon selaan opeleita.
J.S.T
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3231
Liittynyt: 02 Kesä 2006, 19:03
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja J.S.T »

Haulla löytyy kaikkiin kysymyksiin tietoa.
Ja ei kannata varmaan ihan 1.6 ostaa, ainakaan jos on kiire. Että Astraki vähintää 1.8 koneella.
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9608
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Remmin vaihtoväli 10v/150tkm
Avatar
janska
'Senator'
'Senator'
Viestit: 560
Liittynyt: 30 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja janska »

ascona_c kirjoitti:Remmin vaihtoväli 10v/150tkm
Paitsi z18xe(125hp) 60.000/4v
Avatar
Jartsi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 968
Liittynyt: 05 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Kymenlaakso

Viesti Kirjoittaja Jartsi »

Ruottalaisten Vi Bilägare -lehti on tutkinut usean vuoden ajan autojen ruostumisherkkyyttä, vaikkei kieltä ymmärtäisikään niin tuolta saa jotain osviittaa, ykkönen on huonoin, vitonen paras suojaus: http://www.vibilagare.se/zino.aspx?pageID=98
tommyt
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 04 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja tommyt »

Takamatkustajan tilat on yhtä ahtaat molemmissa malleissa, ainakin jalkaterille. Polvitilaa Vectrassa on mutta etupenkin alle ei kenkä mahdu. Kannattaa huomioida että Vectrasta on kesympikin versio 1.8 moottorilla.
Exät: Corsa B ja C, 2x Astra G, Zafira B ja C.
samulis
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1118
Liittynyt: 12 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja samulis »

tommyt kirjoitti:Takamatkustajan tilat on yhtä ahtaat molemmissa malleissa, ainakin jalkaterille. Polvitilaa Vectrassa on mutta etupenkin alle ei kenkä mahdu. Kannattaa huomioida että Vectrasta on kesympikin versio 1.8 moottorilla.
:o No farkuissa ainakin on iso ero Vecun ja Astran kesken, erityisesti takapenkillä. Vectrassa emäntä pystyi huoletta istumaan kahden turvaistuimen välissä pitkiä matkoja, mutta nyt Astrassa ei tule mieleen kuin pakkotilanteessa. Polvi&jalka tilaa jäi Vecussa jopa mulla 188cm:nä varsin ruhtinaallisesti. Vectra oli maantiellä mukavampi, mutta taajamassa jo hieman kömpelö. Niin ja itse ainakin tykkäsin 2.2directistä patana ja tuntui riittävän mukavasti maantielläkin, mutta tuo tehon "riittävyys" on suhteellinen käsite... 2.2:ssa ja 2.0t:ssähän on ketju, tosin siinäkin on ollut jotain ongelmia. 1.8:lla saa tosin lähes 1L:n pienemmän kulutuksen ja kyllä silläkin rekoista ohi pääsee. Koeta löytää sellainen missä on istuinpaketti tai elegance varustelu niin saa paremman reisituen penkkiin.
harrastelija75
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 07 Heinä 2008, 18:06

Viesti Kirjoittaja harrastelija75 »

Wagon Enjoy 1.8 125 hv M5 ja 105 hv 1.6 ovat nyt astra wagoniin vaihtoehtoja? kumpiki malliltaan -05, onko siis tuon 1.8 hihnan vaihtoväli 60 tkm? Kumpi lie ois lujempi?
Avatar
-WW-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3628
Liittynyt: 14 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Pirkkala-Mánse

Viesti Kirjoittaja -WW- »

Vectran tyyppiviat 50tkm välein r-tangon sisäpäät, taka-akselistoon bumerangit ja jos orkkis iskarit niin öljyt voi lentää talvella pihalaatoille. Tarvikeliikkeestä tolpat niin kestää, tai miksei samantein pieni tonttisarja, vaikka säädöillä :o -(z)- tonnin pintaan lähtee varmaan kw1, kw2 on varmaan jo 1500e. Tiedä sitten :roll:
- Rusko Motorsport -
Ampera - Range Rover Sport - Audi A5 - Vectra 2.8T - Omega XEV Turbo - Monza M50
Napadynotys, säädöt ja vaikka turbotuksetkin Tampereella, kysy!

mm. Maxxecu/SPTronics/Ecumaster/Tunerstudio
makedeus
'Senator'
'Senator'
Viestit: 671
Liittynyt: 23 Huhti 2007, 18:20
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja makedeus »

-WW- kirjoitti:Vectran tyyppiviat 50tkm välein r-tangon sisäpäät, taka-akselistoon bumerangit ja jos orkkis iskarit niin öljyt voi lentää talvella pihalaatoille. Tarvikeliikkeestä tolpat niin kestää, tai miksei samantein pieni tonttisarja, vaikka säädöillä :o -(z)- tonnin pintaan lähtee varmaan kw1, kw2 on varmaan jo 1500e. Tiedä sitten :roll:
Myös etuiskarien yläpään laakerit lyhyt ikäset.
Seat Leon TS 1.8T
Caddy mk1 1.9td
Golf III
Arskari
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 283
Liittynyt: 30 Elo 2005, 15:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Arskari »

Vectra C alusta paljon kulumis herkempi kuin astran. Itse ostaisin astran. Tietenkin ajo ominaisuudet, äänieristys yms. on paljon parempaa vectrassa. Mutta huoltovapaampi auto tuo astra. Sekä mielestäni astra 1.8 koneella liikkuu tarpeeksi ripeästi noin arkikäyttöön mutta jos vectraan haluaa tuota ripeyttä tulisi ottaa 2.2 ketju ihanuus. Ja siitä koneesta on puhetta niin paljon että turha meikäläisen niitä on ylös nostaa
Opel Senator C30SE.
Vastaa Viestiin