-84 Kadett D 1.3S kaasarin tunnistamista & säätöä
-84 Kadett D 1.3S kaasarin tunnistamista & säätöä
Mikähän kaasari tuommoisessa otsikon mukaisessa sportwagonissa on? En pääse katsomaan itse (auto muualla) mutta pitäisi etsiä säätöarvoja ja räjäytyskuvia sun muuta tietoa.
Re: -84 Kadett D 1.3S kaasarin tunnistamista & säätöä
vois olla jo pierpurg 2e3.Damned kirjoitti:Mikähän kaasari tuommoisessa otsikon mukaisessa sportwagonissa on? En pääse katsomaan itse (auto muualla) mutta pitäisi etsiä säätöarvoja ja räjäytyskuvia sun muuta tietoa.
asconassa 1.3 sessa vaihtui 85 varajet II sesta.
pierpurg:gissa ilmanputsari 3 ristikanta ruuvilla ja pyöreö perus muoto päältä päin.
varajet taas neliskanttinen tai kulmikas päältä.
onko käsiryypyllä siinä.
ei välttämättä alkuperäinen enään kiinni.


Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
eipä sen alkuperäsyydellä mitään merkitystä,kun sen vaan tunnistaa.käsiryyppy kyllä omiaan tuohon.automaattiryypyt,"hieman" oikukkaita.Damned kirjoitti:Pyöreähän se on, ja kolmella ruuvilla kiinni. Eli Pierburg siis. Käsiryypyllä on, mutta en osaa sanoa sen alkuperäisyydestä mitään. Sen verran siisti asennus, että voisi ollakin alkuperäinen.


Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Tiedän, useamman kymmenentuhannen kilometrin kokemus 1.6S Asconasta automaattiryypylläterokimmo kirjoitti:eipä sen alkuperäsyydellä mitään merkitystä,kun sen vaan tunnistaa.käsiryyppy kyllä omiaan tuohon.automaattiryypyt,"hieman" oikukkaita.Damned kirjoitti:Pyöreähän se on, ja kolmella ruuvilla kiinni. Eli Pierburg siis. Käsiryypyllä on, mutta en osaa sanoa sen alkuperäisyydestä mitään. Sen verran siisti asennus, että voisi ollakin alkuperäinen.
Täällä väitetään, että olis Varajet II http://www.students.tut.fi/~vanhanem/kadettd13s.html
Netistä kaivelemieni kuvien ja terokimmon antamien vinkkien perusteella väittäisin, että kyllä siinä on Pierburg. Menen pajalle huomenna niin asia selviää varmaksitursas kirjoitti:Täällä väitetään, että olis Varajet II http://www.students.tut.fi/~vanhanem/kadettd13s.html
siitä varajetistä vielä,niin sen tunnistaa kyllä kun sen on ihan eri mallinen ja 4 ruuvilla putsari.siinä on vielä 2 kurkussa sellanen loiskeläppä,mikä erikoinen.ei siis ryyppyläppä,mikä 1 kurkussa.Damned kirjoitti:Netistä kaivelemieni kuvien ja terokimmon antamien vinkkien perusteella väittäisin, että kyllä siinä on Pierburg. Menen pajalle huomenna niin asia selviää varmaksitursas kirjoitti:Täällä väitetään, että olis Varajet II http://www.students.tut.fi/~vanhanem/kadettd13s.html. Etinpähän molempiin varuilta säätöohjeita.
tossa pierpurgissa yleinen ongelma että 2 kurkku takertaa.eli ei vaan aukee,se vie voimaa.sen pitäs aueta kun kaasu pohjassa ja imua päällä.5 cm letkulla kaasarista siihen kelloon,sen pitäis saada tosi herkästi liikkumaan akselilla,niin mahollisuus toimia.jos letkun paikan vaihtaa ,jättää kierrokset isolle,muta niin voi koittaa miten se toimii,siis kun ottaa siihen kelloon alipaineen jostain muusta putkesta.se oma reikä on hyvin pieni,mistä tarkotus ottaa sen alipaineen.seos säätö ruuvi on o renkaalla tiivistetty ja kaasarin oikeella puolella kaasuvivun vierestä,tai siitä vivun reiästä mahtuu poikittain pitkä pieni meisseli.kannattaa käyttää auki ja puhaltaa se kanava auki.ruuvi jos kovin kulunut tai vääntynyt seoksen säätö muuttuu jo vartti kierroksellakin esim isommalle,mutta kun kääntää lisää ni taas pienenee.n.3-4 kierrosta pohjasta auki.1.5-2 sopiva seos.tyhjäkäynti pitäis saada makaamaan sen oman säätöruuvin varaan,eli vaijeri sen verran löysällä ja nopea joutokäynnin ruuvi auki niin että ei niillä makaa.tyhjis ruuvi osottaa rintapeltiin vinottain ylös,pitkä pieni ruuvi.nopea joutokäynti taas sitä vastapäätä koneen suunnasta.eli ryyppy päällä johki 1500 rpm.
ja siinä kaasarin menevässä bensaputken kullan värinen,on sisällä semmonen muovi/metalliverkko kartio sihti.sen saa jollain terävällä virkkuukoukun tapasella pois,kun aika tukkonen monesti,jos ei nypätty pois.sitä ei näe ,mutta siellä sen pitäs olla.ei välttämättä tarvii,mutta puhtaanakaan ei haittaa,kun pitää välisuodatinta letkussa.varmaan jossain säätöarvoja erilaisia,mutta noilla aika lähelle saat hyvin toimimaan.ryyppykäynti voi ehkä hieman isompikin olla,mutta turhaa sen huutaa tarvii.ja muita säätöjuttuja ei kanata alkaa ees yrittään kun noi perussäädöt.paitsi jos sattuu olemaan suuttimia niin hieman isompi suutin vaikuttaa jonkin parantavasti verran vetoon.


Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...


