saa poistaa

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Inter
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 07 Maalis 2005, 02:00

saa poistaa

Viesti Kirjoittaja Inter »

Saakohan jostain tai onnistuuko laittaa -92 farmari Astraan niskatuet takapenkin selkänojaan ?
bumper
'Senator'
'Senator'
Viestit: 417
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 12:43
Paikkakunta: Savo

Viesti Kirjoittaja bumper »

Joutuu melkovarmasti vaihtamaan istuimen selkänojan, jos paikkoja niskatuille ei ole valmiina. Jostain www.varaosahaku.fi tai www.avk.fi saattaisi löytyä, tai yksityiseltä purkuautosta.

Ainakin CD-varustetason farkuissa noita takaniskatukia on ollut, varmasti muissakin.

Sopivan verhoilukuosin löytyminen voi olla kyllä tuurissaan.
Opel Astra Caravan Diesel Automatic -01, Muu merkki auf Deutschland, Opel Vectra 1,8 CDX -95, Opel Astra Caravan 1,6 16V -97, Opel Kadett 1,6 Automatic -90, Opel Vectra CD 2,0 -93
Inter
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 07 Maalis 2005, 02:00

niskatuet

Viesti Kirjoittaja Inter »

Selkänojassa on kyllä jotkin kiinnikkeet,mutta ei perinteiset joissa on kaksi reikää niskatuen "tankoja" varten. Kiinnikkeet muistuttavat jotain pikaklipsejä.
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

Ei tarvitse vaihtaa koko selkänojaa, jos jaksaa urheilla. Muoviset kiskot, joihin niskatuki laitetaan paikalleen ovat kiinni peltisissä pesissä selkänojan sisällä. Nämä pesät ovat neljällä popniitillä kiinni selkänojan taustapellissä.

Tarvittavien osien irroitusohje:

Irroita selkänojan verhous. Verhous lähtee irti kun irroitat verhoushuovan selkänojan taustasta. Sitten vain verhous vedetään selkänojan päältä pois. Nyt selkänojan taustapellissä pitäisi näkyä popniiti joilla kiskojen pesät on kiinni taustapellissä. Poralla popparit auki ja osat talteen.

Kaikissa malleissa selkänojassa pitäisi olla paikat niskatuille. Eli taustapellissä on tarvittavat reijät poppareille ja selkänojan pehmusteessa kolot että rojut mahtuu penkin sisään.

Olen tämän projekti kerran suorittanut, eikä se mikään ihmeellinen projekti ole. Suurimman päänvaivan aiheutti tylsä poranterä joka ei purrut poppareihin ja popparit rupesivat vain pyörimään tyhjää.
Kuva
Inter
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 07 Maalis 2005, 02:00

niskatuet

Viesti Kirjoittaja Inter »

Hieno homma,että onnistuu. Laitetaanpa prjojekti vireille.Kiitoksia.
Vastaa Viestiin