Omega 2.5TD moniurahihnan kiristin hajalla (korjattu)

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
Sendu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 03 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Omega 2.5TD moniurahihnan kiristin hajalla (korjattu)

Viesti Kirjoittaja Sendu »

Eli en löytänyt haulla mitään vinkkiä tuohon ongelmaani joten pyydän anteeksi jos tälläinen on jo olemassa.

Siis pihalle ajaessa ihmettelin että kylläpäs pitää laturin hihna ihmeellistä ääntä, no auto parkkiin ja pelti auki. Laturin hihna oli TODELLA löysä :lollis: , siis melkein irti, aivan hyvin olis voinu nyppästä pois paikaltaan. En tunne auton vielä kovin hyvin ja siksi ongelma onkin suuri. Mistä johtuu tämä vika ja onko kallis korjata kotikonstein jos mahdollista? Autossa on siis ilmastointi ja pitäis varmaan laittaa uus moniurahihna tilalle ja se kiristin jos se on mennyt, kysynkin siis jos joku tietää asiasta enemmän ja osaisi kertoa mitä helvettiä pitäisi tehdä jotta kilometrit jatkuisi. Millainen hihna tilalle motonetista kun on noita vaihtoehtoja kun on muutama. Auttakaa hyvät ihmiset, ettei tarvii alkaa kulkee bussilla joka prkl aamu töissä.

Saa laittaa YV:tä tai ottaa suoraan puhelimitse yhteyttä.

Tapani From
040-5580000
Chevrolet Trans Sport 3.4 V6 AT vm.98
Ex:Opel Omega 2.5 V6 AT Sport vm.99
Sendu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 03 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Omega 2.5TD moniurahihnan kiristin hajalla (korjattu)

Viesti Kirjoittaja Sendu »

Vika selvisi ja on korjattu :thumbsup: , loppupeleissä ei mikään mahdoton vaihtaa jos työkalut pysyy kädessä ja nyt kun tietää mistä on kyse niin voi auttaa muita. Omastani oli hajonnut siis KATKENNUT se automaattikiristimen alempi lenkki. ( joten ei ihme että rallatti ja ulisi hihna) ((Opelilla n.100€ ja varaosaliiterissä 59€)) Kiristin on siis sellainen pienen iskunvaimentajan tyyppinen osa koneen päässä ylhäällä, se on kiinni kahdella pultilla yläpultti 16mm ja alapultti 13mm. Joutuu hieman kikkailemaan takaisin laiton yhteydessä kun tarvii painaa jonkun verran sitä ylaosaa jotta saa pultin takaisin paikalleen. Itse vaihdoin kiristimen kaverin kanssa (se iskarin näköinen) kummatkin ohjainrullat ja moniurahihnan sekä ilmastoinnin hihnan. Hintaa näille tuli 128€ varaosaliiteristä (herttoniemi, todella asiallista palvelua ja osat tuli nopeasti) joten jäätiin aika kauas Opelin hinnoista ja palvelun tasosta. Viskoa/flektiä EI tarvitse irroittaa rempan ajaksi eikä sitä muovisuojaa, mutta jos on aikaa ja haluu EHKÄ elämänsä helpommaksi niin senkuin irroittaa. Itse en irroittanut, irroitin kyllä suojan kiinnikkeet jotta sain suojan liikkumaan muutamia senttejä. Sitten vain ruuvari/sorkkarauta tms. jolla painetaan kiristintä jotta saadaan moniurahihna pois paikaltaan, sitten sen jälkeen onkin helppo irroittaa se kiristin ja vaihtaa uuteen ja taas väännetään kiristimestä jotta saadaan hihna paikalleen. Suosittelen kuitenkin jos alkaa vaihtamaan kiristintä, niin vaihtaa samalla kaikki 2kpl hihnat ja 2kpl ohjainrullat niin ei tarvitse jälkeenpäin märehtiä kun ei tullut vaihdettua. Rullat on 13mm pulteilla kiinni ja omasta lähtivät ihan sovinnolla liian kierälle ei kannata laittaa koska se haarukka missä kiristin ja rulla ovat kiinni ovat alumiinia ja varmasti katkeaa helposti. Miulta saa kysyä AINA apua jos on jotain tähän liittyvää ongelmaa. En luppaa mutta jos on aikaa niin voin mahdollisesti auttaa vaihdossa, en lupaa mutta sen näkee sitten.

T:Tapsa
040-5580000
Chevrolet Trans Sport 3.4 V6 AT vm.98
Ex:Opel Omega 2.5 V6 AT Sport vm.99
DynaMiq
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 28 Touko 2006, 11:35
Paikkakunta: Helsinki

Re: Omega 2.5TD laturin kiristinrulla"löystyi"? APUVA!!!

Viesti Kirjoittaja DynaMiq »

Anteeksi nyt että neuvon lisää, mutta olen kokenut paremmaksi tavaksi laittaan sen alarullan ja sen "iskarin" yläpäänpultin paikalleen ja vääntänyt sorkkaraudalla sitä kiristintä ja laittanut sen hihnan paikalleen. kun en saanut selvää kumpaa tapaa tarkoitit kun puhuit yläpultin "kikkailusta"
Sellaista kysyisin vielä että ku irrotit kiristimen kuvun oliko ny 16mm kuusiokolo vai mikä olikaan niin lähtikö korkki auki vai irtosko sieltä "juuresta" ite oon 50 bemariin vaihtanu pumpun eikä oo kertaakaan se korkki auennu vaan on aina auennu sieltä lohkon päästä ja joutunu ruuvipenkissä irrottaan ne osat toisistaan. niillä on tapana jämähtää :)
Sendu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 03 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Omega 2.5TD moniurahihnan kiristin hajalla (korjattu)

Viesti Kirjoittaja Sendu »

Ei se mitään, neuvoa saa aina jos on asiasta enemmän tietoa. :oops:

Laitettiin kaverin kanssa ne rullat hihnat ja kiristin, en muista miksi laitettiin ensin rullat ja hihnat ja vasta sitten kiristin :hammer: . Ensi kerralla laitamme kiristimen yläpään kiinni ensin ja sitten alapään jonka jälkeen moniurahihna paikalleen sorkkarautaa apuna käyttäen.Tässä kuitenkin työjärjestys

Ensimmäiseksi irroitettiin Akku, muoviosat syylärin päältä ja flektin päällä oleva musta muovikotelo (lukee turbodiesel päällä) ja sitten flektin ympärillä oleva ohjainmuovi irroitettiin kiinnikkeistä, jotta saatiin vähän enemmän työskentely tilaa. Sitten väänsimme ruuvarilla haarukasta ja otimme moniurahihnan pois rullan päältä ja kiskoimme hihnan niin irti kuin se oli yläpuolelta mahdollista, sitten irroitimme kiristimen yläpäästä ja sitten alapään haarukasta (kiristimen alapää oli poikki). Sitten irroitimme haarukassa olevan rullan ja laitoimme uuden tilalle. Kiristimen alapään laitoimme kiinni haarukkaan, sitten irroitimme isomman ohjainrullan ja asensimme uuden tilalle.

Sitten irroitimme ilmastoinnin hihnan löysäämällä ensin epäkeskokiristimen pultin, sitten vain hihna pois ja pitempi hihna samalla pois ja uusi paikalleen.

sekä hihna ohjainrullan päälle ja painettiin se kiristin siihen "tappiin" joka on kiinni sellaisessa rautalevyssä, joka on taas kiinni yhdellä pultilla vasemmasta laidasta (löysättiin hieman sitä pulttia). Tämän jälkeen painettiin sitä kiristintä ja rautalevyä sorkkaraudalla (ensin itse "seisoin" koneen päällä ja painoin jalalla sitä levyä/kiristintä, mutta totesimme sorkkaraudan toimivan paremmin vääntövartena) :bonk: . Väännettiin sorkkaraudalla sopivasti kiristin hollilleen ja laitettiin yläpultti paikalleen. Tarkistettiin kaikki pultit ja siirryimme laittaamaan ilmastoinnin hihnaa.

Pitempi moniurahihna meni ihan sovinnolla paikalleen kun kiristin ei ollut vielä paikallaan, ilmastoinnin hihnaa ei saatu mitenkään käsivoimin paikalleen vaikka oli epäkesko kiristin sieltä alhaalta löysällä. Keksittiin lopulta nostaa toinen takarengas ilmaan ja vaihde päällä pyöritettiin rengasta jotta saatiin hihna paikalleen. (toinen tietenkin ohjasi hihnaa ja toinen pyöritti käskettyyn suuntaan)

Tämän jälkeen kaikki muoviosat mitkä oli irti ja akku paikalleen työkalut kannattaa ottaa pois konehuoneesta :lol: ettei tule enempiä remontteja.
Sendu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 03 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Omega 2.5TD laturin kiristinrulla"löystyi"? APUVA!!!

Viesti Kirjoittaja Sendu »

DynaMiq kirjoitti:Anteeksi nyt että neuvon lisää, mutta olen kokenut paremmaksi tavaksi laittaan sen alarullan ja sen "iskarin" yläpäänpultin paikalleen ja vääntänyt sorkkaraudalla sitä kiristintä ja laittanut sen hihnan paikalleen. kun en saanut selvää kumpaa tapaa tarkoitit kun puhuit yläpultin "kikkailusta"
Sellaista kysyisin vielä että ku irrotit kiristimen kuvun oliko ny 16mm kuusiokolo vai mikä olikaan niin lähtikö korkki auki vai irtosko sieltä "juuresta" ite oon 50 bemariin vaihtanu pumpun eikä oo kertaakaan se korkki auennu vaan on aina auennu sieltä lohkon päästä ja joutunu ruuvipenkissä irrottaan ne osat toisistaan. niillä on tapana jämähtää :)
Se kuusiokolo taisi olla 17mm, mutta ei sitä tarvinnut irroittaa luojan kiitos.
Chevrolet Trans Sport 3.4 V6 AT vm.98
Ex:Opel Omega 2.5 V6 AT Sport vm.99
Vastaa Viestiin