Moi
Mulla on ollut pari vuotta tuollanen 2.0 bensa g astra ja pikku hiljaa on alkanut tuntua, että menohalut ovat hiipuneet radikaalisti. Epäilykset muuttuivat todeksi kun pääsin koeajamaan kahta täysin samalla tekniikalla olevaa, saman ikäistä vectraa. Astrasta on tyystin kadoksissa terävyys kaasua painettaessa. Siinä missä vectrat vetivät mukisematta astra ikään kuin booaa. Esim kohtalaiseen ylämäkeen astra ei jaksa kiihtyä laisinkaan, kun taas vectrat ottivat nopeutta ripeämpään, kuin astra edes tasaisella.
Astralla ajettu vasta 160tkm. Vectroissa oli lasissa 250 ja 300tkm.
Alkaa pikku hiljaan ajaminen olemaan rasittaavaa, kun koko ajan tuntuu kuin käsijarru olisi päällä ajaessa(ei ole). Jopa avovaimoni huomasi selvän eron autoissa.
Onko tällä tekniikalla olevissa autoissa jotakin selvää vikaa tähän oireeseen?
Voisiko veto heikentyä vuotavan pakosarjan takia. Astra sätkättää kylmänä, vectrat eivät tätä tehneet?
Kaikki arvaukset kelpaa, kiitos
Astra G 2.0 bensa etenee kuin mummo lumihangessa!?!
Re: Astra G 2.0 bensa etenee kuin mummo lumihangessa!?!
Perus jutut on tehty. Tulpat,ilmansuodatin ja tulpanjohdot vaihdettu.
Voiko katalysaattori olla rikki/tukossa?
Voiko katalysaattori olla rikki/tukossa?
Re: Astra G 2.0 bensa etenee kuin mummo lumihangessa!?!
Mikä tahansa pöntöistä voi olla tukossa. Ainakin tuolla tavalla se käyttäytyy mikäli putkessa ongelma. Entäs ilmavuodot, oletko tutkinut niitä imupuolella?
Calibra 2.0i 16v -91
Re: Astra G 2.0 bensa etenee kuin mummo lumihangessa!?!
En ole ilmavuotoja tutkinut, kun en osaa. Olisiko tähän operaatioon neuvoa? Voiko sillä olla asian kanssa tekemistä, että osa tulpista vaikuttu öljyisiltä vaihdettaessa?
Re: Astra G 2.0 bensa etenee kuin mummo lumihangessa!?!
Kannattaa se putkisto tarkistaa. Meillä oli kans takapönttö melkein täynnä vettä ja keskipönttö kans huonossa jamassa niin ei astra jaksanu kulkea mihinkään. Ne kun vaihtoi uusiin niin alkoi huomattavasti rivakammin liikehtimään. Tosin meillä vain on 1,6 koneella 

