Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Ruubens
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 17 Marras 2008, 13:30

Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja Ruubens »

Elikkäs miten vaihdetaan jäähdytysnesteet kyseiseen autoon?
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja Boah »

Eihän tuossa mitään kummempaa pitäisi olla. Varovaisuutta tietysti, antaa koneen jäähtyä etteivät kuumat liemet tule naamalle.

- Lämpösäädin kabiinista täysille (kuumalle)
- Mahdollisesti systeemin puhdistus jollain jäähdytysnesteen sekaan kaadettavalla aineella (en tiedä onko noista hyötyä)
- Vanhat liemet pois (alavesiletkusta syyläristä?)
- Termari irti
- Puutarhaletkulla vesikanavien kunnollinen huuhtelu (itse annoin huuhtoutua vartin verran)
- Kaikki letkut paikalleen takaisin
- Paisuntasäiliöön uutta laimentamatonta jäähdytysnestettä 1/2 järjestelmän tilavuudesta, löytyy autonohjekirjasta (olettaen että 1:1 seos on sopiva)
- Täytetään loput puhtaalla vedellä (vettä ei mene välttämättä tällöin paljoakaan, kun huuhteluvaiheessa koneen vesikanaviin jää vettä jonkin verran)
- Kone käyntiin ja vettä lisää senmukaan miten ilmaa poistuu systeemistä, kun termari aukeaa ja vesi pääsee kiertämään kunnolla (varovaisuutta taas sen kuuman nesteen kanssa)

Tarkempia ohjeita voi saada täältä foorumilta kun kertoo moottorin tyypin niin porukka voi neuvoa liitosten sijainneista jne.

Edit: typoja korjailtu taas vaihteeksi
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Ruubens
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 17 Marras 2008, 13:30

Re: Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja Ruubens »

Kyseessä on siis 1.8i 16v, 18 xe, itekkin aattelin ensin tyhjentää siitä alemmasta letkusta mut se on niin ylhäällä et luultavasti jää viä aika paljon ainetta järjestelmään.
Avatar
Wesku79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3674
Liittynyt: 15 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Raahe

Re: Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja Wesku79 »

Ainakin 1.6Si koneisen Astran jäähdyttimessä oli tyhjennysproppu alareunassa kuskinpuoleisessa päässä. Vai muistankohan nyt ihan väärin... :what:
Astra-F MV6 -94
Muut kulkineet: Audi A4 2.0TFSI Quattro -13, BMW 116i -07, Honda CBR600F -89
exf
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 07 Touko 2009, 00:10

Re: Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja exf »

Nostelen vanhaa aihetta kun lähemmin sopivaa ei osunut silmiin. Tarkentavana kysymyksenä onkin voiko auton jäähdytysnesteet vaihtaa ilman että ottaa termaria pois kun omassa koneessani se on jakopää romppeiden takan. (koneena siis x16sz) samalla vaihtaisin moottorin lämpötila-anturin.

Kiitos jo etukäteen!

Ps kumpi tuossa on "alavesiletku" kun sattuu olemaan melko samalla tasolla molemmat putket. Jos yhtään olen itse käsittänyt niin se olisi se letku joka palaa moottorille?
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

Re: Jäähdytysnesteen vaihto opel astra-f vm -94

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

ylävesi letku menee termostaatille. voi tietenkin vaihtaa, mutta jos huuhtelet, varmaan kannattaa käyttää autoa ja odottaa että se termari aukeaa, ja huuhtoutuu kunnolla.
opel vectra c 2,2 gts
Vastaa Viestiin