magneettiventtiili

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
arska.f
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 113
Liittynyt: 23 Touko 2003, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja arska.f »

mikähän on c20let.ssä se magneettiventtiilin toiminta tarkotus,joka on siinä jakopään kopan vieresä,ja siihen tulee turbon painekotelosta yksi putki ja hukkap.painekellosta yksi ja yksi menee venttiilikoppaan,piti ottaa se sähkötöpseli irti ku ei pysyny ahtopaineet normaalisa,siihen tuli heti virta ku väänsi avaimesta,ja se venttiili sulki painekotelon ja kellon välisen linjan,eli siks ne paineetki nousee liikaa,onko kellään ollu samanlaisia ongelmia???tai oisko tietoo mitä tekisin sille??
tiiikeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1115
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja tiiikeri »

Tarkoitat varmaan turbon ahtopaineen säätöventtiiliä? Se venttiili on siinä siksi, että se kontrolloi ahtopainetta ja hukkaportin toimintaa.Jos sulla ahtopaineet nousee liikaa, säädä hukkaporttia, äläkä jätä säätöventtiiliä pois.Ja paljonko sulla muuten on liikaa ahtopainetta?Normaalit paineet vakiossa on 0.6baria jatkuvaa ja 0.9 overboostia.
Virrat siihen venttiiliin pitää tulla aina kun autossa on virrat päällä ja moottorin sammuttamisen jälkeen muutama sekunti.
arska.f
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 113
Liittynyt: 23 Touko 2003, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja arska.f »

siin oli aivan järjettömät 1,5,ja se ois ahtanu niin paljon ku turbo ois vain antanu,onneks tajus kattoa mittaria... ,ei se hukkaportin löysääminen auttanu mitään,turbo kävi just rempassa,se toimii hyvin mut se venttiili ihmetyttää!!!mistä se ohjaus tulee siihen magn.vent. boksiltako??vai?
tiiikeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1115
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja tiiikeri »

Joo, vaikuttaa siltä ett sulla on joko ahtopaineen magneettiventtiili tiensä päässä tai sitten sulla on menny turbon ja hukkaportin letkut väärinpäin.Kannattaa tarkistaa,ovatko letkut oikeinpäin.Vanhemmiten toi magneettiventtiili alkaa jumittamaan ja aiheuttaa just sun kuvaamasi ilmiön tai sit ei ahda ollenkaan.Uus venttiili maksaa Opelin kautta n.80 euroa.

Ohjaus virtapuolelle tulee boksilta ja "muu ohjaus" tulee imusarjan paineelta ja turbosta jatkaen edelleen hukkaportille.

Jos toi sun turbo on ollut just rempassa, niin oiskohan mahdollista, ett ne letkut alhaalta ois menny väärinpäin?Menee nimittäin aika huomaamatta...

Onhan siinä tietty sekin mahdollisuus, että hukkaportin toimintaa kontrolloiva alipainekello on mennyt.Nimittäin jos sen kalvo vuotaa, niin hukkaportti ei avaudu tarpeeksi tai ollenkaan ja näin turbo ahtaa vaik kuinka paljon.

Ja muista tarkistaa myös että hukkaportin akseli liikkuu takertelematta laidasta laitaan.

<font size=-1>[ This Message was edited by: tiiikeri on 2003-07-15 15:49 ]</font>
arska.f
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 113
Liittynyt: 23 Touko 2003, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja arska.f »

kyl se kello tuntuu toimivan aivan moitteetta(testasin pyöränpumpula),ja akseli liikkuu takertelematta,mut ne letkut vois olla väärin,osaisiks neuvoa kummin päin ne pitäis olla???
tiiikeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1115
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja tiiikeri »

Virtatöpselin viereen tulee siis turbolta letku ja siihen toiseen tulee siis hukkaportin letku.Ja sinne venttiilin toiselle puolelle ei siis jää muuta kuin se alipaineletku joka yhdistyy paksuun letkuun.

<font size=-1>[ This Message was edited by: tiiikeri on 2003-07-16 15:16 ]</font>
Vastaa Viestiin