Opel Astra x1,7dtl ja kiristysmomentit

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
holope-f
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 17 Joulu 2008, 19:23

Opel Astra x1,7dtl ja kiristysmomentit

Viesti Kirjoittaja holope-f »

Omistan edellämainitunlaisen Opelin vuosimallia 1997. Olen toisena omistajana saanut 300 000 km mittariin. Tosin koneesta oli hävinnyt öljynpaineet ja olenkin vaihtanut öljypumpun jolla asia korjaantui. Öljyn kulutus tosin oli hivenen suurehko joten nostin vielä kannen pois. Sylinterit ovat "kiillottuneet" ja ajatuksena onkin irroittaa männät, hoonata sylinterit ja rengastaa uusilla renkailla. Samalla vaihdan kiertokangen - ja kampiakselin laakeriliuskat. Kiristysmomentit vaan puuttuvat srateegisista paikoista. Ts. Kansi, kampiakseli ja kiertokanki ennenkaikkea. Jos tietoa löytyy niin täällä on onnellinen Opelin omistaja. :bonk:
terokimmo
in memoriam
in memoriam
Viestit: 5033
Liittynyt: 19 Loka 2007, 18:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Opel Astra x1,7dtl ja kiristysmomentit

Viesti Kirjoittaja terokimmo »

holope-f kirjoitti:Omistan edellämainitunlaisen Opelin vuosimallia 1997. Olen toisena omistajana saanut 300 000 km mittariin. Tosin koneesta oli hävinnyt öljynpaineet ja olenkin vaihtanut öljypumpun jolla asia korjaantui. Öljyn kulutus tosin oli hivenen suurehko joten nostin vielä kannen pois. Sylinterit ovat "kiillottuneet" ja ajatuksena onkin irroittaa männät, hoonata sylinterit ja rengastaa uusilla renkailla. Samalla vaihdan kiertokangen - ja kampiakselin laakeriliuskat. Kiristysmomentit vaan puuttuvat srateegisista paikoista. Ts. Kansi, kampiakseli ja kiertokanki ennenkaikkea. Jos tietoa löytyy niin täällä on onnellinen Opelin omistaja. :bonk:
Yleensä koneistamolta mistä osat otan,pyydän ajan tasalla olevat momentit samalla.niin saa oikeat, ainakin oikeisiin pultteihin ym.
KuvaKuva
Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13062
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: Opel Astra x1,7dtl ja kiristysmomentit

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

Autodata heittää tommoset:
kansi uudet pultit:
25Nm
90 astetta
90 astetta
45 astetta
Käytä 15 min
30 astetta
15 astetta

runkolaakerit uudet pultit
50Nm
45 + 15 astetta

Kiertokanget uudet pultit
35 Nm
45 + 15 astetta

Tiedä sitten pitääkö paikkaansa.
Vastaa Viestiin