Vectra 2.0i -89 nykii

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
-KIMI-
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 17 Joulu 2006, 18:24
Paikkakunta: Uusikaupunki

Vectra 2.0i -89 nykii

Viesti Kirjoittaja -KIMI- »

On varmaan ennenkin ollut kyseistä aihetta käsittelyssä, mutta aikani haettuani en löytänyt ihan samaillaista vikaa.
Eli auto nykii pintakaasulla, mutta toimii hyvin kun painaa kaasua.
Kun antaa kierroksia yli 3500 ja päästää kaasusta kierrokset putoo 800 jonka jälkeen nousee 2000 ja parin sekunnin päästä takaisen 800.
Auto käynnistyy huonommin lämpimänä noin tunnin seisottuaan.
Arvelisin jonkin tiivisteen vuotoa. Mikähän olis näissä yleisin tiiviste mikä menee.
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

Re: Vectra 2.0i -89 nykii

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

katoppa kunnolla norsunkärsä ettei ole haljennut.
opel vectra c 2,2 gts
terokimmo
in memoriam
in memoriam
Viestit: 5033
Liittynyt: 19 Loka 2007, 18:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Vectra 2.0i -89 nykii

Viesti Kirjoittaja terokimmo »

lmb-58 kirjoitti:katoppa kunnolla norsunkärsä ettei ole haljennut.
Sitä juuri ja myös tyhjäkäyntiventiilin vois huuhdella crc:llä.Letkuissa haavat ja reiät löytyy usein vasta irrottanmalla.ja kärsänkin jossain haitarin välissä vasta tule näkyviin kun taivuttelee.
Tussa motronic 4.1 vielä,joka aika typillinen nykimään kaupunkiajossa ja pinta kasun pienillä kierroksilla.läppämittarin kannen avaus jo kertoo sen hiilikaaren kunnon ja onko siellä vikaa.kosteutta ei sais olla tietenkää.Myös liittimet siihen mittariin kannattas putsata hiomaparerilla ne pinnit siis.ja johdon puolen liittimiä tarkistaa ja kiristää meisselillä jos väljän näköiset.
Eli haitariputken eka vois irrottaa ja kattoa että ei missään repeymiä tai haavoja/reikiä.
tyhjäkäynti ventiilin samoin irrottaa ja sen letkut tutkia,ja suihkuttaa reilusti crc ta sisään,ravistella ja antaa vaikutaa.toistaa muutaman kerran jos tulee likaa mukana.ja jättä likoomaan jos tekee muuta siinä samalla.niin asentoon misä pysyy sisälä crc.oon ehjännyt sillai ja moni mukin.senkin purkuun jos kiinnostuu niin ohje ja kuvat.
samalla vois kattoa sen läppä mittarin,eli avaa sen ilmanputsarilta seuraavan mötikän(ilmamittarin)kannen.siinä musta neliön myuotoinen rasia päällä,jossa irtoava kansi.jollain liimalla tai millä nyt onkaan sit laitettu kiini jos ollut irti.monesti teippiäkin apuna käytetty.mutta sen tarkotus irrota kyllä,iha kansi osan.siellä löytyy musta kaareva 1 tai 2 hiilikaripinta/a,jossa viisari seuraa ilman mukana siinä hilialueella,jos se alue huono tai vaurioitunut.nii siihen ohjeita löytyy,jonkinmoisia,myös kuvia kyseisestä laitteesta on foorumin kätköissä,purettuna kuva kerrallan.
jos noita ei mitään tunu apua olevan,niin sitten imusarjan tiivisteen.läppäkotelon tiivisteen tutkimista.Ehkä läppä kotelon putasaus ois paikallaa,jos sinne kurkaan kun sen haitari letku irrotat,missä kunnossa kotelo ja reiät onko auki.
kaikkien muittenkin liittimien läpikäynti hyväks.ja tietyst varmasti maadottava johto moottorille.
vikakoodit ki siitä sais ulos helposti.ja anturina lämpötilan tunnistin jakopäässä sininen liitin,vaikuttaa kuuma kylmä toimintihin.siitä arvoja kanssa mittaukselle,jos tarvii.uuskaan ei kallis.
KuvaKuva
Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

Re: Vectra 2.0i -89 nykii

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

voi jumalauta, jos nuilla ohjeilla ei saa autoa kuntoon, niin on jo ihme sitten on miehessä vikaa, tuohon ei ole mitään lisättävää.
opel vectra c 2,2 gts
Vastaa Viestiin