Senatoriin diesel

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
JamOj
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 07 Elo 2008, 09:56
Paikkakunta: Oulu

Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja JamOj »

Onko kellään kokemusta moisesta..? Eli ajatuksena mahdollisuus vaihtaa B- Senatoriin diesel tekniikka. Omegan 2,3 D voisi mennä. Toisena ajatuksena oli Isuzun 3,1 TD, joka ollu Trooperissa (Opel Monterey). Vielä on ajatuksen tasolla. Onkohan muutostöiltään mahdoton operaatio..? Gm V8 jenkkidiesel tietysti olisi makea, mutta oletettavasti tulee tilaongelmia. Eikä toisaalta mahdu Ake:n tekniikanvaihtojen rajanormeihin. Eli ongelmia rekisteröinnissä odotettavissa.
Vectra B GL+; 2.0i 16v; -98 & Vectra A GL; 1,8i 8v; -92
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16106
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Re: Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

JamOj kirjoitti:Onko kellään kokemusta moisesta..? Eli ajatuksena mahdollisuus vaihtaa B- Senatoriin diesel tekniikka. Omegan 2,3 D voisi mennä. Toisena ajatuksena oli Isuzun 3,1 TD, joka ollu Trooperissa (Opel Monterey). Vielä on ajatuksen tasolla. Onkohan muutostöiltään mahdoton operaatio..? Gm V8 jenkkidiesel tietysti olisi makea, mutta oletettavasti tulee tilaongelmia. Eikä toisaalta mahdu Ake:n tekniikanvaihtojen rajanormeihin. Eli ongelmia rekisteröinnissä odotettavissa.
Omegan 2.3TD menee nakkaamalla. Samaan koriin kun on tehty.

3.1 vaatii sovittamista, takavetolootahan löytyy 2wd mallista. Koneet aika kalliita.


Jenkki V8, oliko tuo vitsi. 5,9Cummins olis edes järkevä. Tai uusi Duramax V8. Mutta ei 5.7 tai 6.2/6.5 no toiset tykkää äideistä toiset mummoista.
Paras kommentti mitä olen kuullut 5.7D:stä oli erään harrastajan suusta: "20tkm ajoin ja hyvin kesti". Huippu referenssit.


Mutta suosittelen 2.3DTR:ää. Ruotsista saa tekniikoita kohtuu kilometreillä, Suomesta ei tahdo löytyä.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Teuwo
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1173
Liittynyt: 19 Syys 2007, 19:40

Re: Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja Teuwo »

5,9 Cumminsi on hieno mosa - joskin astronomisen painava, pikkukuortsikan mylly kun onkin.

GM 6.2 V8 kiisseliin veiviä kun verta vaikka powerstrokeen on voimaiskussa puolet tuhdinpi - ja Cumminsissa vielä sitä kaksinverroin patumpi kanki.

Toverilla on tötkessään n. 450 hummaa ja liki 1500Nm hyvin kestää, paitte loota - rivoimmat vakipumpulla tehdyt viritykset mitä tiedän menee jo yli 600 hevosen.

Valitettavasti suht. inhimillisen painoisessa henkilövaunussa pitäisi kontti valaa varmaan puolilleen lyijyä jotta painojakauma olisi edes jotenkin sinne päin - jos mosa edes mahtuu paikalleen.
Avatar
Omann
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 15 Maalis 2005, 19:34
Paikkakunta: Kuopio

Re: Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja Omann »

2001 tuli sellainen tehtyä eli C30NE tilalle 23DTR. Eipä ollut mitään merkittävää, tomaatin tilalle tuli 5-v loota Omegasta ja digimittaristokin toimi kiekkiä lukuunottamatta, ajotietokoneen kulutukset tietty lepo. Nykyään kiekin voi laittaa toimimaan laturista taajuusmuuttajalla sekä ottaa koneesta helposti samat hummat kuin oli tärpätissä. Hyvä oli vakiokin ajella ja ei ollut mitään voiman puutetta pienellä pumpun säätelyllä. DMF kannattaa heittää ankkuriksi ja kiinteällä limpulla vaan menoksi. Jouduin siirtämään moottorin kiinnikettä taakse apurungossa, joten Omegan apurunko jos on niin heittämällä. Moottorin iskareita ei sitten kannata DTR:ään jättää. Pakoputken loppuosa parempi jättää tärpätistä. Kertakaikkiaan oli hieno -(z)-
bumper
'Senator'
'Senator'
Viestit: 417
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 12:43
Paikkakunta: Savo

Re: Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja bumper »

Omegan 2.3TD menee nakkaamalla. Samaan koriin kun on tehty.
Eikai B-senua saanut dieselkoneella? 2,3TD varmaan olisi soppeli kone CIH:n tilalle, mutta ei kyllä roklottava neloskone oikein sovi minusta B-senuun. Makuasioita toki, ennemmin joku 6-kone, jos isommin askartelemaan kuitenkin joutuu. Vaikka mersun 3.0 kutonen tai BMW:n tekele.
Opel Astra Caravan Diesel Automatic -01, Muu merkki auf Deutschland, Opel Vectra 1,8 CDX -95, Opel Astra Caravan 1,6 16V -97, Opel Kadett 1,6 Automatic -90, Opel Vectra CD 2,0 -93
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16106
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Re: Senatoriin diesel

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Mersun 3,0 olis varmasti paras. Ruottista saa edullisesti.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Vastaa Viestiin