Johnny kirjoitti:Brittipenkeissä taitaa olla sitten kuskin jakkaran korkeuden&ristiselän säätövipu "väärällä" puolella penkkiä.
Mutta penkit silti mahtuvat paikoilleen eikö vain?
En ole koskaan sovittanut mutta uskoisin että paikalleen mahtuvat mutta tuon korkeuden säätövivun käyttäminen voi olla hankalaa, siinä kuskin penkin istuinosan oikealla puolella ei ole liiemmin tilaa.
Voi myös olla mahdollista että istuinosat/kiinnitys runkoon on erilaiset eli penkki ei ole ns. keskellä kiinnitykseen nähden. Toisinsanoen ei voi vaihtaa penkkiä puolelta toiselle.
Tämähän olisi helppo selvittää jos jollain olisi penkit irrallaan.
Esim. corsan apparin penkin kun laittaa kuskin puolelle niin penkki kyllä mahtuu mutta kuski ei enää istu suorassa rattiin nähden vaan enemmän vasemmalla puolella sekä penkin ja keskikonsolin väliin jää iso rako.
Mites muuten b-vectrassa onko turvavyön vastakappale penkissä kiinni?
TUrvavyön vastakappale on kiinni penkissä mikä nyt on autossa kiinni sekä nahkapalleissa, mitä britanniasta saisi. Pystyykö niitä muuttamaan tai mtn että saisi käypäksi?
Tai saako muualta nahkapalleja kuin britanniasta. Saksastakaa ei oikee löytyny muutaku puolnahat :S
Noi Opelin penkit on tehty omituiselle selalle, ei sopinut mun ruumiille joten avasin penkin takaa ja muuttelin jousia pehmeimmaks ja toppailin sivuja lisaa, nyt se on suorempi ja enemman sivuttaistukee. Ei maksanut kun muutaman ropon uusista jousista. kangaspaallynen muuten sopii mulle, ei luistele ja musta nahka tulee kesalla niin kuumaks etta polttaa reidet helpolla.
En nyt saanut selvää että käykö ne omega b nahkapenkit edestä että takaa vectra b:hen. Sekä b1 ja b2? Ku niit näyttäs ulkomailla olevan enemmä tarjolla ku noita vectran penkkejä. Edellisel sivullaha yks kuva oli ja samanlaiset penkit ku omegas vai oliko siit otettu mut jos käy nii työläs asentaa ym?
Käykääs kyssyyn koukuilta, jos vaik vaihtasivat päittään penkkejä....... Liukasta oli istuskella koukkevectrantakapenkil kun pijjaat kirjoitteli lappua matkaan. Pirun hiostava tunnelma oli tosiaan, joten ainakin itte tyydyn kangasverhoiluun.
keltanokka kirjoitti:Käykääs kyssyyn koukuilta, jos vaik vaihtasivat päittään penkkejä....... Liukasta oli istuskella koukkevectrantakapenkil kun pijjaat kirjoitteli lappua matkaan. Pirun hiostava tunnelma oli tosiaan, joten ainakin itte tyydyn kangasverhoiluun.
Koukuilta? Mutta jos sen vastauksen sais että onko b vekun ja ompun penkit samat?
Tietääkö kukaan saako noista puolinahka sport jakkaroista noi sivubägit irti? Autossa tällä hetkellä kiinni sport jakkarat tavallisella verhoilulla ilman sivubägejä ja haluaisin tilalle pulonahkat, mutta niistä pitäisi saada bägit irti, onnistuuko?
Astra H GTC -05 Z20LER
Vectra B2 Sport -01 Z22SE Ex.
Vectra B2 Sport -99 X20XEV R.I.P (http://s514.photobucket.com/albums/t347/Tubsukka/)
Kaksi ihmettelyn aihetta...
eikö toimimattomat bägit saa olla paikallaan?
Toisaalta, jos piuhan pistää kiinni niin tarvitseeko toimiakseen vielä muuta? Onko sivubägit räjäyttävä anturi jossain muualla? Joku vois valaista asiaa...
Ainakin ne anturit pitää olla auton kyljissä, jotka sitten laukaisee ne bägit ja niitähän ei turhan takia sinne ole asennettu, eli niitä ei löydy sieltä valmiina sellaisesta autosta, jossa sivubägejä ei ole. Sitten en ole varma onnistuuko tuon turvatyynyjen ohjausyksikön ohjelmointi, mutta jos sitä alkup. ohjausyksikköä ei saa ohjelmoitua sivubägejen kanssa toimivaksi, niin sitten pitää myös se yksikkö vaihtaa ja se ilmeisesti sijaitsee tuon keskikonsolin takaosassa?!
Astra H GTC -05 Z20LER
Vectra B2 Sport -01 Z22SE Ex.
Vectra B2 Sport -99 X20XEV R.I.P (http://s514.photobucket.com/albums/t347/Tubsukka/)