Miten on C asconan kylkilistat kiinnitetty???

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Ajattelin ottaa nuo kylkilistat irti että, sais vähän näköö ascolle. Kattelin niitä listoja vähän tarkemmin ja siellä näyttais olevan kumia se pääli osa ja metallia se taka osa(kromi raita). Onko ne liimattu vai onko siellä jotkut kiinnikkeet pellin läpi?
Tietääkö kukaan?
Avatar
|Niksu|
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1415
Liittynyt: 27 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Ylivieska Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja |Niksu| »

Minulla ne ainakin oli niin kiinni et kylkipelleissä oli semmoset pienet metalliset kiinnitysjutut... Ja jos haluat kylkilistat pois niin sinun pitää ainakin näyttää vähän rälläkkää ja maaliruiskua et tulee hyvän näköinen.. En sit tiiä et onko ne kaikissa samalla lailla kiinni...?
Kuolematon totuus: Miesten ja pikkupoikien ainoa ero on heidän leikkikalujensa hinnoissa.
Owner of Yellow Devil Opel Vectra A Tbo "Jumaliste mikä ämpäriTurbo!
niko . sakko @ kotinet . com
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Tuliko ne kiinnitys jutut ovi pellistä ulospäin vai oliko siinä pellissä reiät?
Avatar
Pekka
'Senator'
'Senator'
Viestit: 360
Liittynyt: 30 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Pekka »

Ainakin -83:ssa oli pellistä ulospäin tulevat nastat , joihin muoviklipsit kiinnittyivät. Itse listat lähti vetämällä jompaankumpaan suuntaan (muist. taaksepäin), jolloin nämä "klipsit" paljastuvat, klipsit taas lähtevät pyörättämällä nastoista irti.

Ole tarkkana jos meinaat rälläköidä, ettei lämpene ja vetele peltiä mutkille...

<font size=-1>[ This Message was edited by: Pekka on 2003-07-10 13:00 ]</font>
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Mun asco on just vm.83. Siinä listassa kun on se metalliosa sen kumin alla, ni lähteekö se ihan silleen vetämällä pois, vai ne kumit vaan?
Avatar
Pekka
'Senator'
'Senator'
Viestit: 360
Liittynyt: 30 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Pekka »

Lähtee koko lista, peltiin jää vain ne muovikiinnikkeet niihin nastoihin. Reilu ote vaan ja kiskot.
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Mites sit kun on ottanu ne listat pois ja jää ne kiinnikkeet. jos ne poistaa , niin mitä luulet, saako niitä paikattua jollain kitillä siististi ja maalia päälle niin onnistuuko?

Kannattaako edes yrittää?

<font size=-1>[ This Message was edited by: Bull_Doser on 2003-07-10 13:31 ]</font>
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

On 2003-07-10 11:39, Bull_Doser wrote:
Ajattelin ottaa nuo kylkilistat irti,
Ascona C
Listan alla muovikiinnikkeet. Listat lähtee heplosti irti työntämällä eteen- tai taaksepäin.

Itse ovipellissä on metallinastat pystyssä.

Itse rikoin muutaman muovikiinnikkeen ennen oikean irroitustekniikan oppimista.
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Sain irrotettua kaikki listat hyvin. Kaikki muovikiinnikkeet pysy ehjinä. Tapa jolla irrotin listat: en työntäny eteen taikka taakse päin, koska ei liikkunu kumpaakaan suuntaan, joten otin listan alareunasta sormilla kiinni ja vedin itseeni päin kunnes kuulu naksahdus. Sillon lista irtos kiinnikkeestä, eikä hajonnu ykskään.

Huomenna ei muutaku rälläkällä pienet metallitapit pois, pakkelia, pientä hiontaa ja väriä päälle ja johan muuttuu auton ulkonäkö.
ascocd
'Senator'
'Senator'
Viestit: 323
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja ascocd »

Tuli mieleeni tämmöinen "kummallinen" juttu noista listoista eli jos ne repis itseltäkin pois siis kokonaan, mutta mutta entäs sitten jos haluu ne joskus vielä takasi ?
Pitäiskö ne sit virittää jollain silikoonilla tai sika-kitillä vai... ?

Parempia ehdotuksia ??
Auto kuin auto kunhan se on saksalainen... :roll:
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

No sä joko jätät ne metallitapit kylkiin tai vedät tapit pois ja kiinnität ne listat jollain liimalla/silikonilla.
Iten vedin rälläkällä tapit pois ja paikkasin epätasasuudet kemiallisella metallilla ja maalasin uudestaan. Ei maailman paras lopputulos mut riittää mulle.
Vilderi
OCF Member 2017
Viestit: 1629
Liittynyt: 28 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Siikainen city
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vilderi »

mun kadettiin oli joku joskus laittanut listoja takaisin pop-niiteillä.

ihan helppo homma, miettii vaan paikan, poraa, asettaa muovi klipsun ja poppareilla kii...

Mutta kuka noita enää takaisin tahtoo? ruostuttaa ja rumentaa autoa...
kadett c coupé -79 V6
Tigra 1.4 16v
Juzu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 720
Liittynyt: 11 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Sievi

Viesti Kirjoittaja Juzu »

Ite sain nyt inspiraation alkaa paikkaamaan itsellä ruosteet tuolta listan alta. Lista lähti irti helposti kunhan ensin sormilla varovaisesti raotteli vähän listan reunoja, sitten reilusti työnsin listaa vain taaksepäin. Erittäin viisaasti oli kiinnitetty tuo lista omasta mielestäni. Ei välttämättä tarvi sikaflexiä ollenkaan jos haluaa saada kunnolla kiinni mutta laitanpa varmuuden vuoksi. Oli myös ruoste vähän kupruttanut peltiä sisälokarin välistä, Dremelillä hioin ja laitoin kunnon kerroksen noveroxia päälle jonka pitäis pysäyttää alkanut ruostuminen. Ajattelin samalla käyttää nuo kaikki listat tuosta irti ja pestä sieltä alta nuo paskat pois. Listan aluset on oikein otollisia paikkoja ruosteelle koska sinne tulee harvemmin kurkattua ja siellähän se ruoste pääsee oikein kunnolla muhimaan ja tekemään tuhojaan rauhassa. Oman auton kohdalla päätin että nyt tuo perkeleen ruostuminen saa loppua. Sen verran on tekniikkaan vaihdettu jo kuluvia osia että kyllä tuo kori kannattaa kunnostaa. Jos tässä joskus tulevaisuudessa sais vielä uuden maalipinnankin koko kaaraan... "Ainahan sitä saa haaveilla"
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

ne listat lähtee helpoimmin kun painaa vähn alas päin ja kääntää alareunaa...

ite otan lähes aina irti kun pesen auton...
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
Vastaa Viestiin