Auto on vectra b 2.2 sport vm.-01. Kesken ajon rupesi etupäässä ,joko oikeasta tai vasemmasta renkaasta, tuntumaan säännöllistä jumputusta. en huomannut mitään eroa loivissa tai jyrkissä käännöksissä joten en usko vian olevan vetareissa. Oikeanpuolisessa renkaassa on vähän klappia sivuttais suunnassa. Voisikohan tuo aiheuttaa jumputuksen? Jostain syystä en sitä kuitenkaan usko koska pystysuunnassa renkaassa ei ole minkäänlaista välystä. Mikäköhän voisi olla syynä? Pyörän laakeri voisi olla yksi vaihtoehto?
T: JP
Jumputusta etupäästä.
Re: Jumputusta etupäästä.
Ilmeisesti ,jos väljää,niin rengas irti.tai napapultti löystynyt.laakerikin voi tietysti olla menny.


Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Re: Jumputusta etupäästä.
No ei noilla oireilla. Laakeri oireilee ensin mutkissa meluamalla kunnes lopuksi meluaa kokoajan. Ja sitten ihan lopuksi hitsaa kiinni ja pyörä putoaalindroos kirjoitti: Pyörän laakeri voisi olla yksi vaihtoehto?
T: JP
Epäilisin myös rikkimennyttä rengasta .
Re: Jumputusta etupäästä.
BSlmfmis kirjoitti: Laakeri oireilee ensin mutkissa meluamalla kunnes lopuksi meluaa kokoajan. Ja sitten ihan lopuksi hitsaa kiinni ja pyörä putoaa![]()
Entisessä kadetissa risa etupyöränlaakeri oireili ainoastaan kolahtelemalla kuoppaan ajaessa, ei muuten.
Calibrasta huomasi vasta katsastusmies takapyörän laakerin väljyyden ja ei pitänyt mitään ylimääräisiä ääniä mutkissa, kuopissa tai suoraan ajaessa.
Jos klappia on vain sivusuunnassa, niin sen on pikku pakko olla jossain muualla kuin navassa tai laakerissa.
Ainakin viime muistikuvan mukaan pyöränlaakerit ja navat ovat pyöreitä, joten klappia on kyllä sitten tasaisesti joka suuntaan
Raidetangonpäiden kunto kannattaa tarkistaa, vaikka jumputus ei tuosta klappaamisesta välttämättä johdukaan.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Re: Jumputusta etupäästä.
Missä vauhdissa jumputtaa? Edellisessä autossani oli yhdessä renkaassa reilu milli pystyheittoa ja jumputti/tärisi 120 km/h vauhdissa. Kymmenen km yli/alle niin jumputti paljon vähemmän. Ei auttanut vaihto edestä taakse eikä tasapainoitus 
nykyinen: Opel Astra K 1.6 CDTi BiTurbo MT6 Sports Tourer Innovation -17
ex: Opel Astra J 1.6T MT6 Sports Tourer Sport -11
ex: Opel Astra H 1.8 Cosmo -04
ex: Opel Astra G 1.6 16V Club Caravan -99
ex: Ford Taunus 1.6 -77
ex: Opel Astra J 1.6T MT6 Sports Tourer Sport -11
ex: Opel Astra H 1.8 Cosmo -04
ex: Opel Astra G 1.6 16V Club Caravan -99
ex: Ford Taunus 1.6 -77


